Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy od 19 maja 2021!

Hulajnogi elektryczne zostały wreszcie prawnie usankcjonowane w ruchu drogowym. To oznacza, że kierując nimi powinniśmy znać nowe przepisy.
hulajnoga
Hulajnogi elektryczne są bardzo popularne, ale wolna amerykanka się skończyła (fot. Shutterstock)

Hulajnogi elektryczne to popularny środek transportu, wszystkim posiadaczom tych urządzeń przypominamy: korzystajcie z drogi dla rowerów, a nie chodnika. Maksymalna prędkość to 20 km/h. Nowe przepisy wchodzą w życie dziś, 20 maja. Oto na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by nie zapłacić nawet 500 zł mandatu.

Nowe przepisy dla hulajnóg

Przede wszystkim droga dla rowerów

Hulajnogą elektryczną? Obowiązkowo na ścieżkę rowerową (fot. Shutterstock)

W myśl nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, hulajnoga elektryczna została po części zrównana z rowerem. Poruszając się hulajnogą elektryczną jesteśmy zobowiązani korzystać ze ścieżek dla rowerów lub wydzielonego pasa dla rowerów na jezdni. Oprócz tego kierujący hulajnogą będą mogli korzystać również z jezdni, ale tylko pod warunkiem, że na danym odcinku ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Na innych jezdniach, na których ruch pojazdów może przebiegać szybciej niż z prędkością 30 km/h użytkownicy hulajnóg wjechać nie mogą!

Strefy 30 km/h są coraz popularniejsze w Europie

W przypadku braku ścieżki dla rowerów

piesi
Hulajnogą elektryczną na chodnik? To możliwe, ale tylko wyjątkowo i z zachowaniem ostrożności i ustępowania pieszym (fot. Shutterstock)

Oczywiście nie wszędzie są ścieżki dla rowerów, jak również nie wszędzie jest wydzielony pas dla rowerów na jezdni. W takiej sytuacji posiadacz hulajnogi elektrycznej może warunkowo wjechać na chodnik. Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, będzie obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. W praktyce oznacza to, że jazda hulajnogą elektryczną po chodniku musi być znacznie wolniejsza niż maksymalne 20 km/h dozwolone na ścieżce rowerowej, wydzielonym pasie dla rowerów na jezdni, czy na jezdni z ograniczeniem do 30 km/h.

Nieletni na hulajnodze? Potrzebne uprawnienia

dziecko na hulajnodze
Dzieciom do lat 10 nie będzie można korzystać z hulajnóg elektrycznych w większości miejsc (fot. Shutterstock)

Osoby niepełnoletnie, które chciałyby skorzystać z hulajnogi na ścieżce rowerowej, czy drodze publicznej (tam, gdzie zezwalają na to przepisy, czyli drogi o ograniczeniu prędkości do 30 km/h) muszą posiadać stosowne uprawnienia, których dowodem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Uwaga! Dzieciom do lat 10 zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub innego typu urządzeniem transportu osobistego na drodze. Ustawodawca dopuszcza jedynie kierowanie hulajnogą elektryczną przez dziecko do lat 10 wyłącznie w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Co z wrotkami, deskorolkami etc.?

Deskorolka? Żadnych uprawnień, żadnych ograniczeń wiekowych (fot. Shutterstock)

W tym przypadku sprawa jest prosta. Urządzeniami wspomagającymi ruch, ale pozbawionymi własnego napędu, takimi jak np. deskorolki, wrotki, rolki mogą poruszać się wszyscy chętni, bez konieczności posiadania jakichkolwiek uprawnień. W tym przypadku nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych. Ustawodawca zapewne liczy jednak na rozsądek użytkowników. W końcu na deskorolce czy wrotkach również można i sobie lub innym zrobić krzywdę. Ostrożności nigdy nie za wiele.

Nowe przepisy – nowe kary

Jazda po chodniku będzie karana, gdy obok biegnie ścieżka dla rowerów (fot. Shutterstock)

Poruszanie się hulajnogą lub innym UTO po chodniku będzie karane. Oczywiście nie dotyczy to wspomnianej wcześniej sytuacji, gdy prowadząc hulajnogę nie mamy innej drogi w danym miejscu. Jednak karę zapłacimy również wtedy, gdy nie zachowamy prędkości podobnej do prędkości poruszających się na chodniku pieszych i nie będziemy ustępować pieszym. Najwyższy mandat – od 300 do 500 zł – ustawodawca przewidział za kierowanie na drodze publicznej, w strefie ruchu, w strefie zamieszkania pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Przed wakacjami pamiętaj o tych przepisach.

Total
5
Shares