Nowe wyniki Euro NCAP: Honda Jazz 2020 i elektryczna Mazda MX-30. Zasłużone 5 gwiazdek

Miejska hybryda i kompaktowe auto elektryczne – oba zasłużyły na 5 gwiazdek w teście Euro NCAP.
Mazda MX-30 Euro NCAP

Organizacja Euro NCAP opublikowała dwa najnowsze wyniki testów w swojej bazie danych. Trafiły do niej rezultaty testów przeprowadzonych na najnowszych modelach japońskich producentów: miejska Honda Jazz oraz elektryczna Mazda MX-30 zdaniem ekspertów z laboratoriów w belgijskim Leuven zasłużyły na najwyższe noty. Oba samochody otrzymały maksymalną notę 5 gwiazdek.

Honda Jazz – skuteczne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa

Euro NCAP przetestowało najnowszy model miejskiego, niewielkiego auta – Hondy Jazz. Dokładnie testowano model Honda Jazz 1.5 Hybrid Elegance w wersji pięciodrzwiowej. Obecność hybrydy nie powinna dziwić, bo Honda obecnie oferuje model Jazz wyłącznie w wersji z napędem hybrydowym. Znak czasów. Pod względem standardowo instalowanych systemów bezpieczeństwa model Jazz wyróżnia się autonomicznym hamowaniem awaryjnym, czy całkowicie przeprojektowaną w stosunku do wcześniejszych generacji centralnie umieszczoną poduszkę powietrzną, która skutecznie chroni kierowcę i pasażera przed wzajemnym zderzeniem się głowami w trakcie kolizji (widać to na poniższym wideo). Zdaniem ekspertów z Euro NCAP najnowsza Honda Jazz pod względem zapewnianego poziomy bezpieczeństwa jest godnym rywalem dla Toyoty Yaris testowanej na początku 2020 roku (również 5 gwiazdek). Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszym testem Hondy Jazz Crosstar.

Honda Jazz wyniki Euro NCAP
Wyniki testów najnowszej Hondy Jazz. Rezultaty odnoszą się do każdej dostępnej odmiany modelu Jazz tej generacji (rocznik 2020) – źródło: Euro NCAP.

Zainteresowanych pełnym raportem z wyników badania tego modelu odsyłamy na witrynę Euro NCAP w celu pobrania 17-stronicowego dokumentu prezentującego możliwości małej Hondy w zakresie ochrony i bezpieczeństwa podczas podróży. Poniżej jeszcze nagranie wideo z testów zderzeniowych pokazujące, że mimo niewielkich gabarytów Honda Jazz daje spore szanse na wyjście z kolizji obronną ręką. Znacząco pomaga w tym również instalowany w standardzie zestaw systemów asystujących kierowcy.

Mazda MX-30 – konkurent dla VW ID.3? Pod względem bezpieczeństwa na pewno

Kolejnym przebadanym przez ekspertów Euro NCAP pojazdem jest elektryczna Mazda MX-30. Pierwszym pytaniem jakie zadaliśmy sobie w redakcji, było jak wypada elektryk Mazdy na tle również niedawno przetestowanego przez Euro NCAP elektromobilnego szlagieru z Wolsburga, czyli Volkswagena ID.3. Spójrzmy na wyniki:

Mazda MX-30 wyniki Euro NCAP
Wyniki testów elektrycznej Mazdy MX-30 (źródło: Euro NCAP)

To co daje się zauważyć, to fakt, że Mazda MX-30 (zbudowana na bazie spalinowej CX-30) w kategorii Adult Occupant (czyli ochrona kierowcy i dorosłego pasażera) uzyskała wynik lepszy nie tylko od VW ID.3, ale najlepszy spośród czterech aut testowanych w tym roku przez Euro NCAP (poniżej graf porównujący wyniki):

Lista tegorocznych wyników Euro NCAP
Mazda MX-30 lepiej chroni kierowcę i dorosłego pasażera, ale VW ID.3 sumarycznie uzyskuje nieznacznie lepsze rezultaty (źródło: Euro NCAP).

Poniżej jeszcze wideo z przebiegu testów elektrycznej Mazdy MX-30. Mimo znacznie większej masy modelu MX-30 w stosunku do spalinowej i pozbawionej ciężkich akumulatorów CX-30, auto bardzo korzystnie wypada w testach.

Podobnie jak w przypadku Hondy Jazz również udostępniamy link do pobrania szczegółowego raportu z badania najnowszej Mazdy MX-30.

Cieszy fakt, że producenci mocno przykładają się do kwestii bezpieczeństwa czynnego i biernego w swoich najnowszych produktach. Żadne z aut badanych przez Euro NCAP w tym roku nie zeszło poniżej maksymalnej, pięciogwiazdkowej oceny systemów bezpieczeństwa. To dobra wiadomość dla nas wszystkich, bo oznacza, że dziś szanse przetrwania wypadku w nowoczesnym aucie mamy znacznie większe niż jeszcze na początku XXI wieku.

Total
0
Shares