Nowy Bentley Bentayga S – dla majętnych ze sportowym zacięciem

Bentley Bentayga S powstał ponoć na wyraźny sygnał od klientów, że oczekują luksusu, ale doprawionego mocną dynamiką i w stylu, i pod maską
Bentley Bentayga S (fot. Bentley)
Bentley Bentayga S (fot. Bentley)

Bentley ogłosił dziś szczegóły na temat nowego w gamie topowego SUV-a. Model Bentley Bentayga S, bo o nim mowa ma łączyć komfort i wyrafinowany luksus z ponadstandardowymi wrażeniami sportowymi. Auto charakteryzuje się m.in. nowym, sportowo skalibrowanym zawieszeniem, muskulaturą nadwozia mającą podkreślać dynamikę oraz – jakże by inaczej – mocarnym V8 pod maską. Poniżej szczegóły.

Warianty osobowe

Klienci ponoć życzyli sobie bardziej dynamicznej stylistycznie wersji luksusowego SUV-a (fot. Bentley)

Bentley Bentayga S oferowany będzie w wersji 4, 5 lub – rodzinnej – siedmioosobowej. Auto dołącza do rodziny Bentaya, w której są już wersje Hybrid, V8 i Speed. Nowa odmiana z literką S charakteryzuje się najbardziej agresywnym i dynamicznym wzornictwem w gamie tych luksusowych SUV-ów. Przyciemniane reflektory, znaczek “S”, aż 22-calowe obręcze kół i zupełnie nowy, sportowy układ wydechowy, który pozwala usłyszeć maestrię tego, co pracuje pod maską tego wozu.

Zobacz nasz test Bentleya Bentaygi!

Bentley Bentayga S – napęd

Bentley Bentayga S potrafi być bardzo szybki (fot. Bentley)

Model Bentayga S napędzany jest 4-litrowym silnikiem benzynowym z ośmioma cylindrami w układzie V i z podwójnym turbodoładowaniem. Konkretny motor generuje konkretną moc. Wynosi ona maksymalnie 550 KM i aż 770 Nm momentu obrotowego przekazywanego na wszystkie cztery koła za pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów. Pozwala to wystrzelić tego wielkiego SUV-a w czasie 4,5 s do 100 km/h. Prędkość maksymalna to 290 km/h.

O sportowym zawieszeniu opracowanym dla tego modelu już wspominaliśmy, ale to nie jedyna cecha konstrukcyjna podporządkowana dynamice. Nowa Bentayga S wyposażona jest w antypoślizgowy układ Bentley Dynamic Ride (jest on standardowym wyposażeniem opisywanej nowej odmiany brytyjskiego SUV-a) z technologią aktywnej kontroli przechyłu auta. Rozwiązanie to wykorzystuje instalację 48V i jest w stanie zareagować w czasie 0,3 s generując moment obrotowy nawet do 1300 Nm, aby przeciwdziałać siłom działającym na auto podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. W podobne rozwiązanie wyposażony jest również zaprezentowany niedawno i także przez nas opisywany Bentley Continental GT Speed.

Opcjonalne możliwości terenowe

Auto opcjonalne można doposażyć w tryby ułatwiające jazdę w trudniejszym terenie, ale naszym zdaniem i tak klienci będą wybierać głównie szybkie trasy (fot. Bentley)

Klienci będą mogli zamówić nowy model z opcjonalną specyfikacją All-Terrain, w której do dostępnych trybów jazdy dołączone zostają cztery dedykowane tryby terenowe przeznaczone do pokonywania różnych rodzajów nawierzchni (śnieg, mokra trawa, błoto, piasek, czy żwir). Biorąc pod uwagę gabaryty i głębokość brodzenia aż do pół metra (500 mm) auto powinno poradzić sobie nawet w trudniejszym terenie – pytanie tylko, że klienci faktycznie zechcą wyprowadzać tego luksusowego SUV-a w takie bezdroża. Ale wielu wystarcza sama myśl, że w każdej chwili mogą to zrobić.

Bentley Bentayga S – mnóstwo czerni

Bentley Bentayga wnętrze
Bentley Bentayga S to auto, w którym trzeba lubić czerń. Jest jej mnóstwo – również wewnątrz (fot. Bentley)

Auto zaprojektowano z dużym naciskiem na czarne dodatki wyróżniające go na tle pozostałych wariantów modelu Bentayga, czarne osłony lusterek, czarne obramowania okien i obwódki charakterystycznych, kryształowych reflektorów. Okna są przyciemnione (tak samo jak panoramiczny dach), grill pokryto błyszczącą czernią, długa czarna listwa biegnąca wzdłuż nadwozia czy tylny spojler – również wykończony czernią. Byłbym zapomniał – zaciski wyczynowych hamulców z nawiercanymi i wentylowanymi tarczami są również w kolorze czarnym.

Także wnętrze tego auta podporządkowano stylistyce nadwozia, zarówno w charakterze jak i w kolorystyce, jednocześnie nie tracąc tego, co wyróżnia auta marki Bentley – ponadprzeciętnego poziomu luksusu. Tymczasem obejrzyjcie naszą wideorecenzję “zwykłej” Bentaygi:

Total
0
Shares