Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy bolid GAZOO Racing

GR010 HYBRID

Od sezonu 2021 team TOYOTA GAZOO Racing będzie startował w FIA WEC modelem GR010 HYBRID przygotowanym zgodnie ze specyfikacją nowopowstałej klasy Le Mans Hypercar. GR będzie bronić swoich tytułów w rywalizacji nowych prototypów opartych na hipersamochodach, które wkrótce pojawią się na drogach.

Prace nad GAZOO Racing GR010 HYBRID

Pracę nad GR010 HYBRID trwały przez ostatnich 18 miesięcy. Projekt opracowali inżynierowie z Kolonii, gdzie mieści się siedziba zespołu, wraz z ekspertami od napędów hybrydowych z centrum badawczo-rozwojowego Higashi-Fuji w Japonii. Samochód ma napęd na cztery koła, a na mocny układ hybrydowy składają się 3,5-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem, który osiąga moc 680 KM i przekazuje ją na koła tylne oraz 272-konny silnik elektryczny opracowany przez ASIN AW i DENSO, który napędza oś przednią. Łączna moc układu hybrydowego wynosi 680 KM (500 kW), co oznacza, że zaawansowane systemy elektroniczne w GR010 HYBRID są w stanie dozować moc silnika spalinowego w zależności od energii dostarczanej przez motor elektryczny.

GR010 HYBRID
Toyota GAZOO Racing GR010 HYBRID (fot. Toyota)

Kierowcy GAZOO Racing


W dziewiątym sezonie w FIA WEC zespół TOYOTA GAZOO Racing będą reprezentować ci sami kierowcy, którzy w sezonie 2019-2020 zdobyli tytuły mistrzowskie oraz wygrali wyścig w Le Mans. W aucie z numerem 7 pojadą broniący tytułu Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López, zaś auto z numerem 8 poprowadzą na zmianę Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Brendon Hartley. Nyck de Vries nadal będzie pełnił rolę kierowcy rozwojowego i rezerwowego.

Nowe zasady, nowy bolid

Jako element inicjatywy, której celem było obniżenie kosztów, nowy GR010 HYBRID jest o 162 kg cięższy i ma o 32 procent mniej mocy niż poprzednik. Zespół spodziewa się, że okrążenie toru w Le Mans będzie pokonywane o 10 sekund wolniej. Samochód jest także większy – długość wzrosła o 250 mm, a szerokość i wysokość o 100 mm. Po raz pierwszy w historii projektu WEC zespół TOYOTA GAZOO Racing będzie dysponował autem bez tylnego generatora mocy (MGU), a dozwolone będzie stosowanie tylko pojedynczego MGU na przedniej osi. To oznacza, że silnik GR010 Hybrid musi zostać wyposażony w rozrusznik, a na tylnej osi zostały zamontowane w pełni hydrauliczne hamulce.

GR010 HYBRID
Toyota GAZOO Racing GR010 HYBRID (fot. Toyota)

Aerodynamika GAZOO Racing

GR010 HYBRID korzysta z nowoopracowanych elementów aerodynamicznych, które zostały dostosowane pod kątem efektywności, a do prac nad nimi wykorzystano tunel aerodynamiczny oraz zaawansowane oprogramowanie. Nowy regulamin techniczny zezwala na homologację tylko jednej karoserii z jednym elementem aerodynamicznym o zmiennych ustawieniach. Tym samym GR010 HYBRID na torach o niskim i wysokim docisku aerodynamicznym będzie rywalizował w tej samej specyfikacji z regulowanym tylnym skrzydłem, które będzie pozwalało na wybranie odpowiedniej charakterystyki aerodynamicznej.

Ballance of Performance

Po raz pierwszy w historii w najwyższej klasie WEC oraz w Le Mans zastosowane zostaną przepisy Ballance of Performance (BoP), które oznaczają, że organizatorzy z wyścigu na wyścig będą wpływać na osiągi samochodów poprzez regulację zużycia energii oraz masę, by wszystkie auta z klasy Le Mans Hypercar miały identyczny potencjał osiągów. To ma zapewnić równą rywalizację pomiędzy TOYOTA GAZOO Racing oraz hipersamochodami zespołów Scuderia Cameron Glickenhaus oraz ByKolles Racing, a także Alpine, które wystawi auto w specyfikacji LMP1.

GR010 HYBRID
Toyota GAZOO Racing GR010 HYBRID (fot. Toyota)

6 wyścigów dla GAZOO Racing

W sezonie zaplanowano sześć wyścigów na trzech kontynentach. Rywalizacja zacznie się od wyścigu 1000 Miles of Sebring już 19 marca, następnie kierowcy zmierzą się w 6 Hours of Spa-Francorchamps (1 maja), a najważniejszym punktem sezonu będzie 24h Le Mans zaplanowany na 12-13 czerwca. 18 lipca po raz pierwszy od 1992 roku mistrzostwa świata zawitają na tor Monza, a sezon zakończą wyścigi na torach Fuji Speedway (26 września) oraz w Bahrajnie (20 listopada). Trzy ostatnie wyścigi zostaną rozegrane w czasie sześciu godzin.

Total
0
Shares