Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Hyundai Tucson – światowa premiera

Nowy Hyundai Tucson to z pewnością najbardziej awangardowy Tucson w historii tego modelu.
Nowy Hyundai Tucson

Dziś o 2:30 nad ranem czasu polskiego, w wirtualnej przestrzeni zaaranżowanej przez przedstawicieli Hyundaia, zaprezentowano światu najnowszą, czwartą już generację modelu Hyundai Tucson – najpopularniejszego SUV-a w ofercie koreańskiej marki. Musimy przyznać, że nowy Hyundai Tucson może się wydawać niektórym wręcz awangardowy. Nie zabrakło również odpowiedniej dawki nowoczesnych technologii, stałej łączności z otoczeniem i zaawansowanych systemów asysty kierowcy.

Nowy Hyundai Tucson
Charakterystyczne przednie reflektory LED zintegrowane z przednim grillem to wyróżnik najnowszej generacji Tucson (źr. Hyundai)

Design najnowszej generacji Hyundai Tucson, zwłaszcza na tle choćby pierwszej generacji tego modelu, który pojawił się na świecie w 2004 roku jest wręcz awangardowy. Szczególnie ciekawie prezentują się przednie reflektory – oczywiście pełne LED-y. Stylistycznie integrują się one z równie ekstrawaganckim przednim grillem. Interesujący efekt jest widoczny, gdy zgasimy światła – auto wygląda jakby było w ogóle pozbawione świateł. Do tego liczne przetłoczenia (spójrzcie na błotniki) przydające autu masywności – to może się podobać, ale też dla niektórych klientów może być czymś “aż nadto”.

Nowy Hyundai Tucson
Wszystkie dotychczasowe wersje Tucson były szlagierem sprzedażowym koreańskiej marki (źr. Hyundai)

Auto będzie dostępne w dwóch wersjach… wymiarowych. O rozstawie osi 275 cm (taki model jest na grafikach) oraz nieco mniejszy z rozstawem 268 cm. Jak wyjaśnił Wonhong Cho – Global Chief Marketing Officer marki Hyundai, takie zróżnicowanie ma wynikać z różnych potrzeb klientów na różnych rynkach. Większe auto trafi na pewno na rynek amerykański. Mniejsze – do Europy. Auto będzie oferowane z kołami o średnicy felg od 17 do 19 cali

Nowy Hyundai Tucson
Gama silnikowa nowego Hyundai Tucson (źr. Hyundai)

Na powyższym slajdzie widzimy gamę silnikową Hyundaia Tucson, ale to nie wszystko. Najnowsza generacja modelu Tucson będzie dostępna również w wersji PHEV, czyli jako hybryda plug-in.

Nowy Hyundai Tucson - wnętrze
W kokpicie oczywiście nie mogło obejść się bez ekranów – zarówno wirtualne tablice jak i monitor w konsoli centralnej mają taką samą przekątną 10,25 cala (źr. Hyundai)

We wnętrzu nowego Tucson oczywiście ekrany. Zarówno wirtualny kokpit, czyli ekran umieszczony przed oczami kierowcy za kierownicą (dość charakterystyczną swoją drogą), jak również ten w konsoli centralnej mają identyczną przekątną 10,25 cala. Producent chwalił się też systemem ukrytych otworów wentylacyjnych. Widoczne są głównie dwa wyloty nad monitorem w konsoli centralnej, ale w rzeczywistości nawiewy są rozlokowane i ukryte wewnątrz biegnącej wzdłuż całej deski rozdzielczej ozdobnej wnęki. Wersje z automatyczną skrzynią biegów będą w ogóle pozbawione drążka skrzyni biegów. W pełni elektronicznie sterowana przekładnia jest kontrolowana za pomocą przycisków umieszczonych w tunelu centralnym pod ręką kierowcy.

Nowy Hyundai Tucson
Hyundai wyposażył najnowszą generację modelu Tucson w pokaźny pakiet systemów elektronicznych i asysty kierowcy (źr. Hyundai)

Nowy Hyundai Tucson to auto wyposażone bogato w sensorykę i systemy asysty kierowcy. Są one wymienione kolejno na powyższej infografice. Zabieg o tyleż oczywisty, że dziś każda marka stara się wbudowywać w auto szeroki zestaw systemów wsparcia. Na pokładzie nowego Tucson znajdziemy m.in.: adaptacyjny tempomat z kontrolą odległości od poprzedzających aut, kamerę cofania, asystenta utrzymania pasa ruchu, monitorowanie obszaru podczas wyjazdu tyłem z miejsca parkowania, monitorowanie martwego pola obserwacji, automatyczne światła drogowe i możliwość wprowadzenia auta w ciasne miejsce parkingowe bez udziału kierowcy (zdalnie, poprzez pilota).

Hyundai Tucson IV generacji najpierw zadebiutuje w Korei Południowej, tam klienci będą mogli go zamawiać jeszcze we wrześniu br. Później auto ma systematycznie trafiać na kolejne rynki, w tym również polski. Czy nowe auto ma szanse na rynkowy sukces? Trudno to stwierdzić. Co wiemy na pewno, to fakt, że Hyundai zerwał z zachowawczym designem, stawiając na wręcz awangardową stylistykę. To oczywiście może się podobać. Pamiętajmy jednak, że największym sukcesem Hyundaia jak dotąd była III generacja Tucsona, auto dość zachowawczy w swoim stylu. Czy awangarda nie zrazi bardziej konserwatywnych klientów? Czas i portfele klientów udzielą nam odpowiedzi.

Total
1
Shares