Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Mitsubishi Eclipse Cross PHEV – od dziś w salonach w Polsce

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV to interesująca propozycja dla zainteresowanych elektromobilnością, nowoczesnymi formami zarządzania energią, także w domu.
Mitsubishi Eclipse Cross PHEV
Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (fot. materiały prasowe producenta)

Mitsubishi miało uciekać z Europy, a zatem również z Polski. Z naszego kraju, w którym najpopularniejszym (wg danych CEPiK i analiz IBRM Samar) samochodem typu hybryda plug-in pozostaje… zgadliście, auto marki Mitsubishi, a dokładniej model Outlander. Na szczęście dla fanów japońskiej marki pogłoski o całkowitej ucieczce z rynku europejskiego okazały się przedwczesne, bo od dziś w Polsce debiutuje nowy Mitsubishi Eclipse Cross PHEV.

Nowy, większy Eclipse Cross PHEV

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV
W stosunku do poprzednika auto urosło (fot. materiały prasowe producenta)

Nowy Mitsubishi Eclipse Cross PHEV doczekał się zauważalnych zmian nadwozia (zarówno z przodu, jak i z tyłu), wyposażono go w system napędowy PHEV sprawdzony w popularnym w Polsce Outlanderze, wszystkie podzespoły są zbudowane na bazie architektury samochodu elektrycznego, choć nowy Eclipse takim nie jest. Oznacza to m.in., że auto jest pozbawione mechanicznej przekładni, a niemal wszystkie podzespoły są sterowane elektronicznie. Nadwozie nie tylko zmodyfikowano stylistycznie, ale nowy Eclipse jest też większy. Dłuższy od poprzednika o 140 mm (ma dł. 4545 mm) – auto jakby “rozciągnięto”. Przód wydłużono o 35 mm, tył o 105 mm.

Większy bagażnik i wnętrze, ale bez przesuwnej kanapy

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV
Nowy Eclipse ma większy bagażnik i dłuższą podłogę, niestety – przesuwna kanapa nie jest już dostępna (fot. materiały prasowe producenta)

Wnętrze nowego Eclipse Crossa zyskało na wydłużeniu. Podłoga przestrzeni bagażowej jest dłuższa o 80 mm, tym samym producent zdecydował się na usunięcie przesuwnej kanapy. Trochę szkoda, bo to w dalszym ciągu byłoby funkcjonalne rozwiązanie, mimo dłuższego nadwozia i większej pojemności bagażnika, który teraz mieści (wg VDA) 471 l (poprzednio 448 l). Można decyzję producenta jednak zrozumieć – tak jest po prostu taniej.

W kabinie pasażerskiej pojawił się przeprojektowany ekran główny systemu multimedialnego o przekątnej 8 cali, ekran jest dotykowy, więc dotykowy panel w konsoli środkowej znany z poprzedniego modelu przestał być potrzebny. W nowym Eclipse już go nie znajdziecie.

Hybrydowy system napędowy

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV
Hybrydowy system napędowy pochodzi z Outlandera i jest jednym z bardziej uniwersalnych rozwiązań na rynku (fot. materiały prasowe producenta)

System napędowy nowego Mitsubishi Eclipse Cross PHEV to nowoczesna, hybrydowa jednostka napędowa plug-in zaadaptowana z Outlandera. Mamy na pokładzie benzynowy silnik wolnossący o pojemności aż 2,4 litra pracujący w oszczędnym cyklu Atkinsona generujący moc 98 KM oraz aż dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś. Jednostka na prąd umieszczona na przedniej osi oferuje moc 82 KM, a na tylnej osi – 95 KM. Auto jest o tyle nietypową hybrydą, że może pracować zarówno jako “elektryk” (jazda wyłącznie na prądzie do 135 km/h), a także jako hybryda szeregowa (koła napędzane przez silniki elektryczne do 135 km/h, silnik spalinowy napędza generator ładujący baterię trakcyjną) czy hybryda równoległa (silnik spalinowy napędza koła przednie i jest wspomagany przez przedni motor elektryczny, tylny silnik elektryczny napędza oś tylną) – więcej ciekawych informacji o typach hybryd znajdziecie w naszym poradniku.

Mitsubishi deklaruje, że z auta można korzystać jak z pełnego elektryka przez 89 dni. Oczywiście pod warunkiem, że właściciel dba o ładowanie akumulatorów. Deklarowany zasięg w cyklu WLTP na samym prądzie to 45 km (55 km w cyklu WLTP City). Skąd akurat 89 dni? Otóż oprogramowanie układowe pojazdu po 89 dniach jazdy wyłącznie na prądzie i tak uruchomi silnik benzynowy, aby oczyścić układ wtrysku paliwa. Pewnie jesteście ciekawi jaka jest sumaryczna moc napędu nowego Eclipse Crossa? Cóż – producent jej nie ujawnia argumentując, że “nie jest możliwe podanie sumarycznych danych dotyczących osiągów układu napędowego, ponieważ silnik benzynowy, elektryczny silnik przedni i elektryczny silnik tylny nigdy nie pracują razem z pełną mocą.“. Niemniej rynek rządzi się swoimi prawami i w danych technicznych modelu odnajdziemy informację, że maksymalna łączna moc układu napędowego to 188 KM. Przyśpieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje japońskiemu crossoverowi 10,9 sekundy

Ładowanie, w domu, a także ładowanie… domu

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV
Nowy Eclipse Cross nie tylko może być ładowany w domu (co oczywiste), ale może również zapewniać zasilanie domu (włącznie z silnikiem spalinowym+generator) – fot. materiały prasowe producenta)

Ponieważ to hybryda plug-in, logiczne, że nabywca może ją ładować w domu, ale ciekawostką jest, że Mitsubishi zdecydowało się na udostępnienie możliwości szybkiego ładowania akumulatora trakcyjnego (80 ogniw litowo-jonowych o pojemności 13,8 kWh przekazujących prąd o napięciu 300 V) również prądem stałym, co w hybrydach plug-in jest stosunkowo rzadko spotykane. Auto jest kompatybilne z technologią V2X, co oznacza, że samochód może służyć jako powerbank dla urządzeń zasilanych z “domowego” gniazdka. Do nowego Eclipse Crossa PHEV możemy podłączyć dowolny sprzęt elektryczny pobierający prąd o napięciu 220-240 V i mocy do 1500 W – takie gniazdko oferowane jest w wybranych wariantach modelu. Ponadto auto z pełną baterią i pełnym bakiem może zdaniem producenta zasilać gospodarstwo domowe energią elektryczną przez okres do 10 dni (obliczenia wewnętrzne producenta oparte na założeniu, że dziennie zużywa się 10 kWh energii w domu)

Deklarowane czasy ładowania nowej, japońskiej hybrydy przedstawiają się następująco: z domowego gniazdka 230V/10A baterię naładujemy w 6 godzin. W przypadku korzystania z mocniejszego gniazdka (takie samo napięcie, ale natężenie 16 A) akumulator naładuje się do pełna po 4 godzinach. Auto można będzie podłączyć do szybkiej ładowarki DC do gniazd CHAdeMO, co pozwoli zapełnić akumulator do 80% jego pojemności w czasie ok. 25 minut. Kierowca może też ładować baterie podczas jazdy, silnikiem spalinowym, używając trybu Charge, wtedy do napełnienia baterii w 80% wystarczy pół godziny pracy auta w tym trybie. Rekuperacja też jest dostępna i regulowana w 5 poziomach.

Systemy wsparcia kierowcy

Nowy Eclipse Cross PHEV nie odstaje od konkurencji pod względem cyfrowej asysty kierowcy (graf. materiały prasowe producenta)

Npwe Mitsubishi Eclipse Cross PHEV zyskało także bogaty zestaw 10. systemów bezpieczeństwa. Oprócz 7 poduszek powietrznych i tempomatu adaptacyjnego, kierowca może korzystać z systemu wspomagania ruszania na wzniesieniu, ultradźwiękowego asystenta ruszania (w sytuacji np. na parkingu, gdy kontynuowanie jazdy w danym kierunku spowoduje kolizję, auto odcina pedał przyśpieszenia), system rozpoznawania znaków drogowych, ostrzeganie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, monitorowanie martwego pola w lusterkach, kontrola trakcji i elektroniczna stabilizacja toru jazdy, system ograniczający skutki kolizji czołowych oraz system ostrzegania o ruchu poprzecznym za pojazdem (przydatne podczas wyjeżdżania tyłem z prostopadłego miejsca parkowania).

Aplikacja mobilna Mitsubishi Remote Control (graf. materiały prasowe producenta)

Kontakt z autem można mieć również za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mitsubishi Remote Control. Aplikacja umożliwia np. zdalne ustawienie temperatury (ogrzewanie postojowe), czy zarządzanie ładowaniem pojazdu.

Ceny w Polsce

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV
Jak na kompaktowego SUV-a/crossovera Eclipse nie jest tanim autem, ale gdy zestawimy go z autami elektrycznymi podobnej klasy – wypada lepiej (fot. materiały prasowe producenta)

Polski importer marki Mitsubishi ceny nowego modelu Mitsubishi Eclipse Cross PHEV i przedsprzedaż tego modelu ogłosił już w połowie kwietnia (pisaliśmy o tym). Niemniej dla przypomnienia. Cena startuje od kwoty 160 990 zł za wersję Invite Plus, co jest już wartością rabatowaną od kwoty katalogowej wynoszącej 185 990 zł. Wyżej pozycjonowany poziom wyposażenia Mitsubishi Eclipse Cross Intense Plus startuje od 190 990 zł, a cena topowej odmiany Instyle Plus startuje od 199 990 zł. Auto można już zamawiać w salonach japońskiej marki.

Total
0
Shares