Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Nissan Qashqai tuż tuż. Co o nim wiemy?

Nissan Qashqai
Nissan Qashqai design

Trwają ostatnie przygotowania do wprowadzenia na rynek trzeciej generacji Nissana Qashqai. Prototypy nowego modelu pokonują obecnie testowe kilometry na europejskich drogach w oczekiwaniu na zapowiedzianą na rok 2021 oficjalną premierę. Do chwili obecnej w Europie sprzedano w sumie ponad 3 mln egzemplarzy Nissana Qashqai, a na całym świecie ponad 5 mln.

Podstawą nowego Nissana Qashqai jest nowa, opracowana przez Alians platforma CMF-C, będąca nową wizytówką koncernu. Obecna, druga generacja modelu Qashqai, od momentu swojego debiutu na europejskich rynkach w 2014 roku sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Nissan przyjął założenia koncepcyjne, projektowe i rozwojowe, które przyświecały twórcom dwóch poprzednich generacji, ale firma zapowiada, że nowy Qashqai po raz kolejny podniesie poprzeczkę w segmencie crossoverów, oferując klientom cały wachlarz nowoczesnych rozwiązań.

Nissan Qashqai kamuflaż
Czrne felgi to prawdopodobnie zabieg kamuflujący – szkoda (fot. Nissan)

Design

Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, za stylistykę nowego modelu Qashqai odpowiadał zespół Nissan Design Europe z siedzibą w centrum Londynu, natomiast pieczę nad projektem technicznym sprawowali inżynierowie z Nissan Technical Centre Europe z siedzibą w Cranfield, Bedfordshire w Wielkiej Brytanii.

Nissan Qashqai: Platforma CMF-C

W konstrukcji nowego Nissana Qashqai wykorzystanie stali o bardzo wysokiej wytrzymałości (UHSS) zwiększyło się o 50%. Materiał UHSS, zapewniając najwyższą możliwą wytrzymałość na rozciąganie w tych miejscach konstrukcji nadwozia, w których jest to wymagane, na przykład w strefach zgniotu, nie powoduje istotnego zwiększenia masy nadwozia. Tradycyjnie, materiały o wyższej wytrzymałości na rozciąganie stwarzają problemy przy spawaniu lub łączeniu z innymi elementami konstrukcji. W procesie produkcji nadwozia modelu Qashqai zastosowano spoiwo strukturalne do wzmocnienia i wykonania połączeń o wysokiej wytrzymałości w miejscach, w których słupki przednie, tylne i środkowe łączą dach i płytę podłogową.

Nissan Qashqai kamuflaż
Masywny tył z pewnością skrywa pojemny bagażnik (fot. Nissan)

Przednie i tylne drzwi, przednie błotniki oraz pokrywa przedziału silnika zostały wykonane z aluminium, co pozwoliło uzyskać oszczędność masy na poziomie 21 kg w stosunku do nadwozia Nissana Qashqai obecnej generacji. Zasadnicza konstrukcja platformy CMF-C została zoptymalizowana w celu uzyskania bardziej spójnego kształtu i lepszego przenoszenia siły zderzenia. Pozwoli to na skuteczniejsze pochłanianie energii przez konstrukcję w strefach kontrolowanego zgniotu, zmniejszając tym samym potencjalne obciążenia przenoszone na pasażerów w razie wypadku. Technologia produkcji oznacza wymierne korzyści dla klientów w postaci obniżenia łącznej masy nadwozia o 60 kg i zwiększenia jej sztywności o 41% w porównaniu z modelem obecnej generacji.

Oferta silnikowa nowego modelu Nissan

Nowy Qashqai wpisuje się w szerszą strategię elektryfikacji firmy Nissan i oferuje klientom dwa rozwiązania w zakresie układów napędowych: silnik benzynowy o pojemności 1,3 litra z technologią miękkiej hybrydy oraz opracowany przez Nissana układ napędowy e-POWER z kołami napędzanymi wyłącznie silnikiem elektrycznym.

Nissan Qashqai kamuflaż plener
Piękne widoki! (fot. Nissan)

Silnik benzynowy o pojemności 1,3 litra został gruntownie zmodernizowany w celu połączenia go z układem miękkiej hybrydy. 12-woltowa instalacja elektryczna w układzie miękkiej hybrydy obejmuje oddzielny zestaw akumulatorów litowych zamontowany pod podłogą i napędzany paskiem generator, który umożliwia odzyskiwanie energii podczas hamowania. Odzyskiwana energia jest wykorzystywana następnie do zasilania układów silnika, co wydłuża czas działania systemu Stop&Start, i w rezultacie przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 przez silnik. Dodatkowo, układ umożliwia automatyczne doładowanie akumulatora przy zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia i zapewnia zwiększenie momentu obrotowego przy przyspieszaniu.

Nissan Qashqai: e-POWER

Układ e-POWER oferuje napęd w pełni elektryczny, co oznacza, że koła są napędzane wyłącznie przez silnik elektryczny. Układ e-POWER składa się z silnika benzynowego z alternatorem, falownika, wysokowydajnego akumulatora oraz silnika elektrycznego. W konwencjonalnych systemach hybrydowych silnik elektryczny niskiej mocy jest wspomagany silnikiem benzynowym, który również napędza koła samochodu. W systemie ePOWER silnik benzynowy nie jest połączony z kołami, a służy jedynie do doładowywania akumulatora. Różnica w stosunku do w pełni elektrycznego samochodu polega na tym, że źródłem energii jest nie tylko akumulator, ale także silnik spalinowy.

Nissan Qashqai kamuflaż
Nissan zapowiada wersję z napędem e-POWER (fot. Nissan)
Total
0
Shares