Nowy Opel Grandland. Napędy tradycyjne, ale mocniejsze hybrydy

Opel Grandland Hybrid4 (2021)

Polscy klienci będą mogli składać zamówienia na nowego Opla Grandlanda pod koniec wakacji. Jakie napędy zastosowano w nowym SUV-ie?

Opel Grandland Hybrid4 (2021)

Podstawowa wersja Grandlanda jest wyposażona w nowoczesne systemy wspomagające kierowcę. W nowym modelu zastosowano w pełni cyfrowy kokpit Pure Panel. W Grandlandzie debiutują też opcjonalne reflektory pikselowe IntelliLux LED oraz system Night Vision. Lista dostępnych systemów obejmuje między innymi system ostrzegania przed najechaniem na pojazd poprzedzający z funkcjami hamowania awaryjnego i wykrywania pieszych, asystenta pasa ruchu, rozpoznawanie znaków drogowych, wykrywanie zmęczenia kierowcy oraz tempomat z ogranicznikiem prędkości.

Opel Grandland Hybrid i Hybrid4

Opel Grandland Hybrid4 (2021)

Grandland Hybrid z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 litra oraz silnikiem elektrycznym napędzającym koła przednie dysponuje łączną mocą systemu 224 KM oraz rozwija do 360 Nm momentu obrotowego. W zespole napędowym Grandlanda Hybrid zastosowano czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra o mocy 180 KM z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa, silnik elektryczny o mocy 110 KM oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności 13,2 kWh. Silnik elektryczny jest sprzężony ze zelektryfikowaną ośmiobiegową przekładnią automatyczną, a samochód z takim napędem przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,9 sekundy. Na zasilaniu wyłącznie elektrycznym Grandland może rozpędzić się do 135 km/h. Maksymalna prędkość samochodu to 225 km/h.

300 KM z silnika hybrydowego

Opel Grandland (2021)

W Grandlandzie X Hybrid4 turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra połączono z dwoma silnikami elektrycznymi. Łączna moc układu wynosi do 300 KM. Grandland X Hybrid4 rozwija maksymalną prędkość 235 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 6,1 sekundy. Elektryczną część układu stanowią dwa silniki elektryczne na przedniej i tylnej osi. Moc przedniego i tylnego silnika elektrycznego wynosi odpowiednio 110 KM i 113 KM. Przedni silnik elektryczny przekazuje moc na przednie koła za pośrednictwem sterowanej elektrycznie ośmiobiegowej przekładni automatycznej. Drugi silnik, wraz z mechanizmem różnicowym, jest zintegrowany z tylną osią. Tylny silnik elektryczny zapewnia Grandlandowi Hybrid4 stały napęd na wszystkie koła, gwarantujący optymalną przyczepność. Ponadto wysoki moment obrotowy silników elektrycznych jest dostępny od pierwszego muśnięcia pedału przyspieszenia i zapewnia optymalną przyczepność na luźnej nawierzchni.

Silniki benzynowe i wysokoprężne

Opel Grandland Hybrid4 (2021)

Silniki spalinowe uzupełniające ofertę zespołów napędowych w nowym Oplu Grandlandzie to diesel o pojemności 1,5 litra i mocy 130 KM. Rozwija 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego od 1750 obr./min i jest dostępny z ośmiobiegową przekładnią automatyczną.

Taką samą moc oraz 230 Nm momentu obrotowego od 1750 obr./min oferuje wykonany w całości z aluminium silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra, z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silnik jest dostępny z sześciobiegową przekładnią manualną lub ośmiobiegową przekładnią automatyczną. 

Total
0
Shares