Peugeot ogłosił dziś odświeżoną gamę modelową najnowszego Peugeot 308. Z autem poprzedniej generacji mieliśmy do czynienia (przeczytajcie naszą recenzję tego auta w wersji sprzed zmian, w topowej odmianie wyposażeniowej GT Pack), dziś francuska marka oficjalnie ogłosiła nowy model. Co się zmieniło?
Wygląd – kot stał się bardziej drapieżny
Nowy Peugeot 308 już na pierwszy rzut oka charakteryzuje się odważniejszą stylistyką, która może się podobać. Na grillu auta debiutuje nowe logo francuskiej marki. Pamiętamy, że poprzednia odmiana także była niebrzydkim autem, ale pod względem funkcjonalności i przestrzeni w kabinie pasażerskiej – szczególnie w drugim rzędzie – nieco ustępowała konkurentom z segmentu C. Peugeot zapewnia, że sytuacja uległa zmianie. Auto wciąż jest typowym przedstawicielem samochodów kompaktowych, ale przeprojektowano zarówno wygląd, jak i kabinę, w rezultacie ta ostatnia zyskała więcej przestrzeni.
Producent chwali się, że przeprojektowany tył pojazdu to wynik prac stylistów marki, a także inżynierów. Efekt końcowy powstał m.in. w oparciu o testy prowadzone w tunelu aerodynamicznym. Współczynnik oporu powietrza w nowym Peugeot 308 wynosi 0,28. Tylne reflektory to oczywiście LED-y z charakterystycznym, potrójnym wzorem “pazurów” stanowiącym wyróżniającą auto sygnaturę świetlną.
Peugeot podkreśla, że nowy 308 otrzymał przednie światła typu LED i takie wyposażenie jest standardem także w bazowej wersji wyposażeniowej. Auto dysponuje również szerokim zakresem sensorów, czujników, ukrytym zmyślnie za przednim, nowym logo radarem, co oznacza bogaty zestaw asysty kierowcy. Charakterystyczne “kły” z ledowych świateł do jazdy dziennej to charakterystyczna identyfikacja wizualna samochodów francuskiej marki. Skoro o światłach mowa, topowe wersje GT i GT Pack otrzymają w standardzie jeszcze cieńsze i bardziej precyzyjne reflektory matrycowe z dynamicznym doświetlaniem i sterowaniem emitowaną wiązką światła.
Wnętrze – pojemniejsze i bardziej cyfrowe
Nowy Peugeot 308 jest dłuższy o 11 cm od poprzednika. Ponadto elementy wyposażenia wnętrza zostały lepiej dopasowane do zewnętrznej formy nadwozia. Rozstaw osi wzrósł o 55 mm (do 2675 mm), dzięki czemu przestrzeni w kabinie pasażerskiej, przede wszystkim w drugim rzędzie ma być zauważalnie więcej. Pochwalamy. Kierownica dalej jest mała, ale to akurat podobało nam się już w poprzednim 308. Nie zapomniano o wyposażeniu jej w szeroki zakres przycisków sterujących cyfrowymi funkcjami (radio, media, telefon, systemy wspomagania kierowcy) pokładowego systemu inforozrywki, którym jest nowy Peugeot i-Connect. Przed oczami kierowcy oczywiście wirtualny zestaw wskaźników z funkcjami personalizacji i kilkoma motywami (trybami) wyświetlania (nawigacja, radio/media, systemy wspomagania prowadzenia, przepływ
energii elektrycznej, itd.). Od wersji wyposażeniowej Allure w nowym Peugeot 308 zamiast panelu sterowania klimatyzacją pojawiają się wirtualne przyciski i-toggles, których funkcje można dostosowywać do własnych potrzeb (w ramach ogólnej funkcjonalności pojazdu). Asysta kierowcy to m.in. aktywny tempomat ze Stop&Go działający w wersji ze skrzynią EAT8, dookólny system obserwacji (opcja), ew. kamerę cofania, wspomaganie parkowania, automatyczne parkowanie itp. Nowością są nieobecne u poprzednika trzy rozwiązania działające na dwujezdniowych (co najmniej) trasach szybkiego ruchu. Są to: półautonomiczna zmiana pasa (system proponuje kierowcy wyprzedzenie pojazdu poprzedzającego i powrót na pas; działa w zakresie od 70 do 180 km/h), predykcyjne sugestie dot. prędkości (system proponuje kierowcy dostosowanie prędkości do znaków ograniczenia prędkości, nie tylko tych odczytanych, ale tych, do których za chwilę dojedziesz) oraz dostosowanie prędkości do konfiguracji drogi (auto zmniejszy szybkość przed niebezpiecznym zakrętem, gdy prędkość jest zbyt wysoka – działa do 180 km/h)
Peugeot 308 – silniki
Nowy Peugeot 308 dostępny będzie z szerokim zakresem wersji napędowych: dwa warianty hybrydowe (plug-in) i pięć spalinowych (w tym dwa diesle).
Wersje hybrydowe (plug-in):
- HYBRID 225 e-EAT8, łączy silnik PureTech 180 KM (132 kW) z silnikiem elektrycznym 81
kW i skrzynią biegów e-EAT8, z emisją CO2 od 26 g/km i zasięgiem do 59 km w trybie
100% elektrycznym (zgodnie z protokołem WLTP, w trakcie homologacji). - HYBRID 180 e-EAT8, łączy silnik PureTech 150 KM (110 kW) z silnikiem elektrycznym 81
kW i skrzynią biegów e-EAT8, z emisją CO2 od 25 g/km i zasięgiem do 60 km w trybie
100% elektrycznym (zgodnie z protokołem WLTP, w trakcie homologacji).
Peugeot 308 PHEV wyposażono w akumulator o pojemności 12,4 kWh, w standardzie jest ładowarka o mocy 3,7 kW (czas ładowania od 3:50 do nieco ponad 7 godzin, zależnie od przyłącza: 16A lub 8A), korzystając z opcjonalnej ładowarki 7,4 kW i wallboksa czas pełnego naładowania skraca się do niecałych dwóch godzin (bez pięciu minut).
Wersje benzynowe:
- PureTech 110 S&S z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach,
- PureTech 130 S&S z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach,
- PureTech 130 S&S z automatyczną skrzynią biegów o 8 przełożeniach EAT8.
Wersje wysokoprężne:
- BlueHdi 130 S&S z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach,
- BlueHDi 130 S&S z automatyczną skrzynią biegów o 8 przełożeniach EAT8.
Sprzedaż najnowszej generacji modelu Peugeot 308 rozpocznie się w drugiej połowie 2021 roku. Samochód produkowany będzie we francuskiej fabryce PSA w Miluzie