Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Peugeot 308 SW – więcej miejsca i techniki

Peugeot 308 SW już w przyszłym roku trafi do salonów francuskiej marki. Auto jest dłuższe, bardziej przestronne od poprzednika. 7 wersji napędowych i sporo techniki.
Nowy Peugeot 308 SW (fot. Peugeot)
Nowy Peugeot 308 SW (fot. Peugeot)

Francuska marka oficjalnie zaprezentowała nową generację modelu Peugeot 308 SW, czyli kompaktowe kombi z lwem na masce. Producent zapewnia, że nowy model jest przestronniejszy, bardziej funkcjonalny i bardziej aerodynamiczny (mniejsze opory powietrza to mniejsze spalanie) od poprzednika.

Wcześniej zadebiutował nowy, kompaktowy Peugeot 308 w nadwoziu hatchback

Zmieniony wygląd

Nowy Peugeot 308 SW i jego przeprojektowany pas przedni (fot. Peugeot)

Nadwozie nowego kompaktowego kombi z Francji wydłużone zostało do 4,64 m (o 6 cm dłuższe od poprzednika), rozstaw osi to 2,73 m, przeprojektowany wygląd tego auta nadaje nadwoziu kombi, dość mocnego charakteru, ale pod tym względem Peugeot już wcześniej się wyróżniał. Przeprojektowany pas przedni, nowe światła tylne o dość agresywnej, przestrzennej stylizacji, proporcjonalne narysowane nadwozie może się podobać. Auto w stosunku do poprzednika ma poprawioną aerodynamikę, jest niższe (1,44 m – to o 2 cm mniej niż poprzednia generacja) współczynnik oporu powietrza nowego 308 SW to Cx=0,277 – nieźle. Auto oferowane będzie z kołami w rozmiarze od 16 do 18 cali.

Tylne światła zawsze się wyróżniały w tej marce, tym razem nie jest inaczej (fot. Peugeot)

Nowy Peugeot 308 SW – napęd

Peugeot zapowiedział siedem wersji napędowych swojego nowego kompaktowego kombi. Zacznijmy od hybryd plug-in: Hybrid 180 e-EAT8 oraz Hybrid 225 e-EAT8. W obu przypadkach pod maską pracuje turbodoładowana jednostka benzynowa 1.6 (1598 cm3 pojemności) różniąca się mocą. W słabszej wersji ma 110 kW (150 KM) – w mocniejszej: 132 kw (180 KM) przy 6000 obr./min. Moment obrotowy silnika spalinowego w obu odmianach jest taki sam: 250 Nm. Jednostkę spalinową wspiera silnik elektryczny o mocy 81 kW (110 KM) i 320 Nm momentu obrotowego. W obu wersjach napędowych moc zespołu silników przekazywana jest na oś przednią za pośrednictwem automatycznej 8-biegowej skrzyni. Sumaryczna moc wynosi – zależnie od wersji – 180 lub 225 KM.

2 napędy hybrydowe plug-in i 5 wersji spalinowych (fot. Peugeot)

Bateria trakcyjna hybrydowego, francuskiego kombi ma pojemność 12,4 kWh, co zdaniem producenta pozwoli na pokonanie 60 km na samej energii elektrycznej w słabszej wersji i do 59 km w mocniejszym wydaniu auta. Oczywiście pomiary te są zgodne z cyklem WLTP. Póki co, producent nie ujawnił jeszcze osiągów obu wersji. Ładowanie wersji hybrydowej plug-in ma potrwać maksymalnie 7 godzin ze zwykłego gniazdka (moc 3,7 kW), najszybszy sposób to użycie wallboksa 7,4 kW (32 A), który napełni baterię energią w godzinę i 55 minut.

Oprócz tego auto oferowane będzie z dwoma wariantami silnika benzynowego 1.2 Puretech (Puretech 110 S&S raz Puretech 130 S&S). W słabszej 110-konnej wersji jednostka jest łączona wyłącznie z sześciobiegowym manualem, w mocniejszej klienci będą mieli do wyboru manual lub automat EAT8.

Uzupełnieniem gamy napędów nowego Peugeota 308 SW jest diesel BlueHDI 130 S&S, w których 1,5-litrowa jednostka wysokoprężna jest łączona albo ze skrzynią manualną, albo z EAT8.

Nowy Peugeot 308 SW – wnętrze i technika

We wnętrzu więcej techniki i przestrzeni dla pasażerów (fot. Peugeot)

We wnętrzu zrobiło się nowocześniej, choć i poprzednik pod tym względem nie wypadał źle. W najnowszej generacji kompaktowego kombi pojawia się nowa wersja Peugeot i-Cockpit. Wielofunkcyjna, jak zawsze mała i opcjonalnie podgrzewana kierownica nowego modelu pozwala sterować kierowcy radiem, multimediami, telefonem czy systemami wsparcia kierowcy bez odrywania od niej rąk. Standardowo w kokpicie znajdzie się 10-calowy ekran centralny (dotykowy), przed oczami kierowcy znajdzie się przestrzenny ekran wirtualnego kokpitu najnowszej generacji. Oczywiście każdy będzie mógł podładować swój sprzęt mobilny dzięki obecnym na pokładzie gniazdkom USB-C.

Na pokładzie mamy też system Peugeot i-Connect Advanced, co oznacza obecność nawigacji korzystającej z danych online (informacje o korkach, utrudnieniach na trasie etc.). Producent chwali się też funkcją rozpoznawania mowy (naturalnego języka, a nie komend), ale do tej funkcji podchodzimy na razie z pewną rezerwą. Miłośnicy muzyki będą mogli zamówić auto z pokładowym systemem audio Focal Premium Hi-Fi, w którym 10 głośników w kabinie będzie współpracować z 12-drożnym wzmacniaczem o mocy 690 W.

Na bogato zaplanowano też asystę kierowcy. Otrzyma on wsparcie w postaci m.in.: półautonomicznego aktywnego asystenta zmiany pasa, sugestie automatycznego dostosowania prędkości do ograniczeń, adaptacyjny tempomat uwzględniający także konfigurację drogi (zwalnia na ostrych zakrętach), monitoring martwych stref o dużym zasięgu (do 75 metrów), półsferyczną kamerę tylną lub dookólny system obserwacji czy system rear traffic alert (ostrzega o przeszkodach za autem podczas cofania).

Sporo miejsca na bagaże

Bagażnik nowego kombi zyskał elektryczne otwieranie i większą pojemność (fot. Peugeot)

Bagażnik nowego modelu Peugeot 308 SW ma pojemność 608 litrów, co w klasie kompaktowej, a do takiej zaliczamy model 308 jest wynikiem bardzo dobrym. Tylna kanapa w nowej generacji jest trójdzielna (40/20/40), a jej złożenie zwiększa przestrzeń bagażową do 1634 litrów. Byłbym zapomniał, klapa bagażnika otwierana jest elektrycznie i dwustopniowo. Sporo schowków jest również w samej kabinie – ich łączna pojemność to 34 litry.

Pierwsze egzemplarze nowego Peugeota 308 SW dostarczone będą na początku 2022 roku. Auto będzie produkowane we francuskiej fabryce marki w Mulhouse.

Peugeot 3008 GT Pack – zobacz nasz test kompaktowego SUV-a

Total
0
Shares