Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy VW Amarok: 300-konny pick-up wjeżdża na rynek

Na rynek wjeżdża nowy VW Amarok. Jakie zmiany zaplanował niemiecki koncern dla swojego pick-upa? Zobaczcie sami.
nowy amarok
Nowy VW Amarok wjeżdża na rynek. Jakie zmiany? (fot. materiały prasowe)

Poprzedni VW Amarok sprzedał się w ponad 800 tysiącach egzemplarzy od 2010 roku. Mimo sporego sukcesu, jego następca nie będzie miał z nim wiele wspólnego. Volkswagen opracował nowy model na platformie Forda T6, czyli bazy Forda Rangera.

Niemiecki koncern zadbał jednak o swój własny, “volkswagenowy” styl w Amaroku. Na rynku będzie dostępny w pojedynczej i podwójnej wersji kabiny. Ta większa będzie mierzyć 5350 milimetrów, czyli będzie dłuższa o 96 milimetrów od kabiny poprzednika. Masywności doda też nowy rozstaw osi, który jest dłuższy o 173 milimetry i mierzy teraz 3270 mm. Zwiększona odległość między osiami gwarantuje krótsze zwisy, co oznacza lepsze osiągi w warunkach terenowych. Zmniejszyła się z kolei szerokość o niespełna 3,5 centymetra.

Nowy VW Amarok: gama silnikowa

vw amarok
Ładowność paki wynosi 1160 kg (fot. materiały prasowe)

Należałoby zacząć od dobrych wiadomości dla fanów topienia auta w błocie – Volkswagen zwiększył wysokość brodzenia nowego Amaroka do 800 mm, czyli będziecie mogli zanurzyć pick-upa aż o 30 centymetrów głębiej niż jego poprzednika. Standardowo samochód wyjedzie z fabryki na 17″ felgach stalowych, natomiast dla miłośników szosowych podróży będą też dostępne 21″ alufelgi.

Na rynku dostępna będzie szeroka gama silnikowa, szczególnie oparta na dieslach (fot. materiał prasowe)

Lista konfiguracyjna samochodu jest dosyć długa. Klienci będą mogli wybrać spośród dwóch napedów 4Motion (dołączany lub stały), a w niektórych rejonach będzie dostępna również dużo tańsza wersja z napędzaną tylko tylną osią. W gamie silnikowej dominują głównie diesele. Podstawowa będzie 2-litrowa jednostka o mocach 150, 170 lub 209 KM. Jeśli będziecie potrzebowali większego motoru, w gamie będzie dostępne również 3-litrowe, wysokoprężne V6 o mocy 241 lub 250 KM. Na niektórych rynkach będą oferowane również 2.3-litrowe silniki benzynowe o mocy 302 KM. Słabsze silniki będą miały dostępny wybór między manualną a automatyczną przekładnią, mocniejsze zaś standardowo zostaną wyprodukowane z 10-biegowym automatem.

vw amarok
Nowy VW Amarok ma być samochodem uniwersalnym, a nie tylko “wołem roboczym” (fot. materiały prasowe)

Co ciekawe, nowy Amarok wcale nie celuje w rynek “wołów roboczych”. Firmy budowlane według VW mają stanowić tylko 10% rynku, a pozostała część zainteresowanych to klienci szukający wygodnego i pakownego wozu dostosowanego do przejazdu przez teren. Stąd też długa lista dodatków ze “standardowych” osobówek: asystenci kierowcy, cyfrowe zegary, czy ekran multimedialny w centrum. Za nagłośnienie będzie odpowiadać zestaw audio marki Harman Kardon.

Produkcja i dostępność w Polsce

vw amarok
Amarok będzie produkowany w RPA (fot. materiały prasowe)

Nowy Amarok będzie produkowany wyłącznie w RPA. Z afrykańskiej fabryki Volkswagena trafi do salonów na całym świecie. Na polskim rynku możemy się go spodziewać w pierwszej połowie 2023 roku.

Total
1
Shares