Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Od 2025 roku Mercedesy tylko na prąd lub jako hybrydy

Mercedes EQB
Auto będzie oferowane z szerokim zakresem mocy nawet do ponad 200 kW, napęd na przód lub na wszystkie koła (fot. MB)

Mercedes przedstawił strategię przyspieszenia transformacji ku elektromobilności. Od 2025 roku wszystkie modele będą wyłącznie elektryczne lub zelektryfikowane.

Mercedes-Benz przedstawił kompleksowy plan przyspieszenia rozwoju elektryfikacji swoich modeli. W latach 2022-2030 firma zamierza zainwestować w samochody elektryczne ponad 40 miliardów euro.

Trzy platformy Mercedesa

Do 2022 r. Mercedes-Benz będzie oferował pojazdy z napędem elektrycznym (BEV) we wszystkich segmentach. W 2025 roku niemiecki producent wprowadzi trzy wyłącznie elektryczne platformy napędowe: MB.EA dla średnich i dużych pojazdów osobowych, AMG.EA dla samochodów o wysokich osiągach oraz VAN.EA skierowaną do samochodów dostawczych. Klienci będą mogli wybrać całkowicie elektryczną alternatywę dla każdego modelu produkowanego przez firmę.  Zwiększenie wydajności elektrycznych układów napędowych ma nastąpić poprzez integrację pionową i przejęcie firmy Yasa, specjalisty w dziedzinie ultrawydajnych silników osiowych.

Ponadto w związku z zapotrzebowaniem na baterie o pojemności ponad 200 gigawatogodzin, planowane jest utworzenie ośmiu gigafabryk produkujących ogniwa. Akumulatory nowej generacji będą używane w 90 proc. pojazdów marki, zarówno osobowych, jak i dostawczych.

W sojuszu z Shellem

Mercedes-Benz pracuje również nad wyznaczeniem nowego standardu w ładowaniu: „Podłącz i ładuj”(Plug & Charge), który umożliwi klientom ładowanie pojazdu bez zbędnych czynności związanych z płatnością i uwierzytelnianiem. Funkcja zostanie wprowadzona na rynek jeszcze w tym roku. Sieć Mercedes Me Charge obejmuje 530 000 punktów ładowanie AC i DC. Przyszła współpraca z koncernem Shell pozwoli uzyskać właścicielom Mercedesów również dostęp do sieci Shell Recharge, która do 2025 roku będzie mieć 30 000 punktów ładowania w Europie, Chinach i Ameryce Południowej. Dodatkowo Mercedes planuje w Europie utworzenie stacji ładowania premium.

Zeszłoroczne cele producenta zakładały sprzedaż 25 proc. pojazdów hybrydowych i elektrycznych do 2025. Obecnie cel ten został zwiększony do 50 proc. Inwestycje w silniki spalinowe oraz technologie hybrydowe typu plug-in spadną w latach 2019-2026 o 80 proc.

Total
0
Shares