Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Odcinkowy pomiar na S8 uruchomiony!

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 już działa. Został uruchomiony w samo południe 23 listopada 2021 roku.
Odcinkowy pomiar prędkości (fot. Shutterstock)

23 listopada 2021 roku urządzenia zainstalowane na dwóch odcinkach warszawskiej obwodnicy w ciągu trasy S8 zostały uruchomione w tryb rejestracji. To znaczy, że już dziś pierwsi kierowcy będą mieli wykonane bardzo drogie zdjęcia.

Będzie więcej odcinkowych pomiarów prędkości

Jakie odcinki objęto kontrolą?

OPP
Odcinkowe pomiary prędkości w Polsce są oznakowane, tak samo jest na S8 (fot. Shutterstock)

Pomiary prędkości realizowane są pomiędzy węzłem Warszawa Zachód, a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego, a także po drugiej stronie Wisły, pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie, a ul. Szpitalną w Markach. W obu fragmentach mierzona jest średnia prędkość ruchu pojazdów na każdym pasie ruchu w obu kierunkach. Obowiązujące na opomiarowanym obszarze ograniczenie prędkości to 120 km/h. Przypominamy, że samochody ciężarowe mogą się w tych fragmentach poruszać maksymalnie z prędkością 80 km/h.

O obu uruchomionych fragmentach informują odsłonięte (zostały ustawione już znacznie wcześniej – informowaliśmy o tym), czytelne znaki, na których oprócz informacji o rozpoczęciu i końcu strefy odcinkowego pomiaru prędkości naniesiono również czytelnie obowiązujące na mierzonym odcinku ograniczenie prędkości.

System ma luki

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 to aż 30 kamer zainstalowanych na łącznym odcinku o długości 14 km. System, podobnie jak wszystkie inne odcinkowe pomiary prędkości na polskich drogach, działa w ten sposób, że prędkość średnia kierowcy jest obliczana na podstawie czasu przejazdu kontrolowanego odcinka drogi. Na czym polega luka? Jeżeli ktoś wjedzie na S8, rozpocznie jazdę opomiarowanym odcinkiem, ale skorzysta ze zjazdu z trasy S8 przed końcem opomiarowanego odcinka (co jest możliwe np. zjazdem na ul. Głębocką, czy Radzymińską, pomiędzy Łabiszyńską, a Markami), nawet gdy popełni wykroczenie (przekroczy prędkość) pozostanie bezkarny. Oczywiście w dalszym ciągu pirat może być namierzony przez np. patrol Grupy SPEED czy zwykłe patrole policji, ale chodzi o to, że założony kosztem blisko 4 milionów złotych system OPP na S8 piraci mogą “wykiwać”.

W godzinach szczytu o wykroczenie będzie trudno, ale…

W każdym razie pamiętajcie o tym, że odcinkowy pomiar prędkości na S8 w Warszawie już funkcjonuje. W godzinach szczytu przekroczenie średniej dozwolonej prędkości jest na opomiarowanych odcinkach po prostu niemożliwe, ale w nocy niech was nie skusi pusta droga. Kamery funkcjonują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Gdzie już funkcjonuje OPP poza S8?

Total
1
Shares