Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Będzie więcej odcinkowych pomiarów prędkości. Wiemy gdzie

Liczba odcinkowych pomiarów prędkości się w Polsce podwoi. Do już 30 istniejących opp w ciągu 70 miesięcy ma powstać 39 kolejnych opomiarowanych fragmentów dróg.
OPP
Odcinkowe pomiary prędkości w Polsce są oznakowane, mimo to wielu ignoruje przepisy (fot. Shutterstock)

Aż 39 kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości pojawi się na polskich drogach. CANARD GITD ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń w określonych lokalizacjach. Sprzęt rejestrujący pojawi się w 13 województwach, na różnych kategoriach dróg – także na autostradach.

A gdzie dziś w Polsce jest odcinkowy pomiar prędkości? Zobacz

Na liście podstawowej wytypowanych lokalizacji znajduje się 39 odcinków dróg w 13 województwach. Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości (opp) – 5 pojawi się na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego, po 4 w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim, 1 opp na terenie województwa opolskiego.

Nowe instalacje będą uruchomione raczej nie wcześniej niż w 2023 roku (fot. GITD)

Zgodnie z wymogami przetargu, wykonawca musi dostarczyć i zainstalować, po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i wykonaniu niezbędnych prac budowlanych, 39 systemów opp dostosowanych do specyfiki danego odcinka drogi. Funkcjonalności urządzeń muszą zapewnić m.in. możliwość rejestracji naruszeń na co najmniej trzech pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się mierzony pojazd. Systemy muszą wykonywać pomiary bez przerwy, również w trudnych warunkach pogodowych, rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 70 tygodni na montaż urządzeń. W praktyce oznacza to, że o ile przetarg wyłoni zwycięzcę za pierwszym podejściem opomiarowane trasy zaczną funkcjonować w 2023 roku.

Rekordowy fotoradar znajduje się w Warszawie

39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości to więcej niż jest ich obecnie (30). Aktualnie funkcjonujące urządzenia opp zarejestrowały przez pierwsze 10 miesięcy tego roku blisko 600 tys. przypadków przekroczenia przez kierowców obowiązujących na mierzonych odcinkach ograniczeń prędkości. Termin składania ofert przez firmy zainteresowane realizacją dostawy nowych urządzeń mija 16 grudnia 2021 roku.

Oprócz 39 lokalizacji na liście podstawowej ich wykaz zawiera również 29 lokalizacji rezerwowych, które będą brane pod uwagę, w sytuacji braku możliwości instalacji urządzeń w miejscach, które wytypowano na liście podstawowej. Poniżej lista podstawowa:

Podstawowa lista lokalizacji, w których mają stanąć nowe OPP (źr. GITD)

Przy okazji mała rada: jeżeli chcecie dokładnie zobaczyć jak wygląda opomiarowany odcinek, przepiszcie powyższe współrzędne początku i końca danego odcinka np. w Mapach Google. Poniżej lista rezerwowa, w których OPP mogą się również pojawić:

Rezerwowa lista lokalizacji dla OPP (źr. GITD)

Odcinkowy pomiar prędkości jest uznawany za rozwiązanie najbardziej skutecznie wpływające na zmianę zachowań kierowców i stosowania się ich do obowiązujących ograniczeń prędkości.

OPP na S8 już gotowy

Total
0
Shares