Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Odcinkowy pomiar prędkości na S8. Oznakowanie już jest

Już niebawem na S8 w Warszawie uruchomiony zostanie odcinkowy pomiar prędkości na dwóch fragmentach obwodnicy stolicy.
Sprzęt i oznakowanie do OPP na S8 w Warszawie już stoi (fot. Shutterstock)

Kierowcy jadący trasą S8 w ciągu obwodnicy Warszawy będą musieli pilnować prędkości z jaką się poruszają. Dziś w godzinach nocnych służby drogowe instalowały oznakowanie pionowe sygnalizujące początek i koniec strefy opomiarowanej, same kamery niezbędne w tego typu instalacjach zainstalowano już wcześniej.

Jak fotoradary zmieniają zachowania kierowców?

W Warszawie na S8 będą dwa odcinki opomiarowane. Pierwszy z nich obejmuje odcinek pomiędzy węzłem Łabiszyńska i Marki, drugi, zlokalizowany już na lewobrzeżnej części stolicy obejmuje odcinek od węzła Bemowo do węzła Konotopa (połączenie S8 z autostradą A2).

Takie oznakowanie uzupełnione czytelnym ograniczeniem prędkości do 120 km/h pojawiło się na odcinkach trasy S8 w ciągu obwodnicy Warszawy (źr. GITD)

I choć w godzinach szczytu o przekroczenie średniej prędkości 120 km/h (taki jest limit na obu wyznaczonych i opomiarowanych odcinkach) będzie raczej trudno, to pamiętajmy, że automatyczny system rejestracyjny się nie męczy i funkcjonuje 24 godziny na dobę. Zatem jeżeli np. w nocy skuszą was puste i szerokie pasy warszawskiej obwodnicy lepiej nie ulegajcie pokusie szybszej jazdy. W przeciwnym razie fotograficzne dowody trafią do systemu CANARD, a stamtąd już prosta droga do odpowiednich służb, które wyślą zbyt szybkiemu kierowcy wezwanie do zapłaty mandatu.

Skontaktowaliśmy się z p. Moniką Niżniak, rzecznikiem prasowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, która potwierdziła, że urządzenia i oznakowanie są już ustawione, ale dokładny termin uruchomienia OPP na S8 nie jest jeszcze znany i nie jest pewne, czy pomiar zostanie uruchomiony jeszcze w listopadzie. Wynika to z faktu, że sprzęt czeka jeszcze na odbiór techniczny i procedury wymagane prawem. Ponadto, gdy nowo zainstalowane urządzenia zostaną formalnie odebrane, GITD będzie jeszcze przeprowadzać testy sprawdzające, czy całość poprawnie komunikuje się z systemem CANARD. Zgodnie ze słowami p. Niżniak, testy mogą potrwać ok. kilkanaście dni. I dopiero wtedy, o ile wszystko działa prawidłowo, dany odcinek zostaje uaktywniony w trybie rejestracyjnym, czyli otrzymuje możliwość rejestrowania wykroczeń kierowców.

Zatem choć dziś OPP na S8 nie jest jeszcze wpięty do systemu CANARD, to nie warto czekać na uruchomienie pomiarów, tylko już dziś zadbać o przepisową jazdę. Warto to robić zresztą nie tylko na tych odcinkach. Nie chodzi o mandaty, tak jest po prostu bezpieczniej.

Lista odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce – dodajcie do niej S8

Total
0
Shares