Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Oto zupełnie nowy Lexus NX – pierwszy PHEV w gamie

Lexus NX zadebiutował dziś o 5 rano czasu polskiego. Cztery warianty napędowe, pierwsza w historii marki hybryda plug-in i luksus w standardzie.
Nowy Lexus NX (fot. Lexus)
Nowy Lexus NX (fot. Lexus)

Dziś debiutuje oficjalnie zupełnie nowy Lexus NX. Auto, które – jak zapewnia producent – w 95 procentach zostało zbudowane z zupełnie nowych części. Auto oferowane będzie oczywiście z wyłącznie zelektryfikowanymi jednostkami napędowymi, w tym model NX 450h+, o mocy 306 KM, który jest pierwszą hybrydą plug-in w gamie japońskiej, luksusowej marki.

Zobacz nasz test imponującego Lexusa RC F!

Nowy Lexus NX (fot. Lexus)
Nowy Lexus NX 450h+ i 350h – jednostki hybrydowe (fot. Lexus)

Nowy Lexus NX – wygląd

Nowy Lexus NX (fot. Lexus)
Nowy Lexus NX 450h+ – pierwsza hybryda plug-in w gamie marki (fot. Lexus)

Najnowsza generacja japońskiego SUV-a wzrosła względem pierwszej generacji tego auta. Długość jest obecnie zwiększona o 20 mm, rozstaw osi o 30 mm, a szerokość także o 20 mm. Auto jest nieco wyższe, ale tu różnica to już tylko 5 mm. Producent zapewnia, że powiększone gabaryty zapewnią większą przestrzeń w kabinie, przede wszystkim dla pasażerów podróżujących na tylnych siedzeniach.

Nowy Lexus NX (fot. Lexus)
Nowy Lexus NX – tą osłonę chłodnicy rozpoznamy wszędzie (fot. Lexus)

Auto wyróżnia się charakterystyczną dla marki osłoną chłodnicy, z tyłu zaprojektowano nowe tylne światła zespolone. Nowy Lexus NX jest autem nie tylko zaprojektowanym w nowoczesny sposób, ale też wyróżniającym się technicznie – samochód zbudowano na platformie Global Architecture – K (GA-K). Auto oferowane ma być z rozmiarami felg (oczywiście wykonanych ze stopów lekkich) do 20 cali. Poniżej slajd z wymiarami tego auta:

Wymiary nowego Lexusa NX (źr. Lexus)

Wnętrze nowego Lexusa NX

Nowy Lexus NX 450h+ – wnętrze (fot. Lexus)

Producent chwali się też nową koncepcją wnętrza debiutującego na rynku auta, jest ona zgodna z filozofią Tazuna, które go japońskie słowo oznacza kontrolę jeźdźca nad koniem. Sugeruje to ambicje Lexusa w zapewnieniu kierowcy bezpośredniej kontroli nad pojazdem. Kierownicę wyposażono w przełączniki dotykowe o konfigurowalnej funkcjonalności. Gdy kierowca dotknie takiego przełącznika jego znaczenie i sam fakt dotknięcia jest dodatkowo wyświetlany na wyświetlaczu head-up display, dzięki czemu kierowca nie musi odrywać oczu od drogi.

Nowy Lexus NX (fot. Lexus)
Nowy Lexus NX 450h+ – kokpit (fot. Lexus)

Konsola środkowa jest zwrócona ku kierowcy tworząc spójną zawiniętą wokół niego przestrzeń od drzwi auta. To celowy zabieg, który ma niejako izolować przestrzeń kierowcy od przestrzeni dla pasażera z przodu, a także pasażerów z tyłu, którzy zgodnie z japońską filozofią omotenashi mają odbywać tym autem przede wszystkim spokojną i komfortową podróż.

Nowy Lexus NX 450h+ (fot. Lexus)

Nowy Lexus NX jest pierwszym autem w gamie marki, które wyposażono w elektryczny system otwierania drzwi e-latch, zamiast klamki wewnętrznej jest przycisk – jak w Tesli. Producent chwali się też cichszym i szybszym, oczywiście elektrycznym otwieraniem tylnej klapy.

Co go napędza?

Zakres mocy od 199 KM do nieco ponad 300 KM (fot. Lexus)

Wszystkie nowe SUV-y z serii NX wyposażone zostały w zupełnie nowe, zelektryfikowane napędy hybrydowe oraz nowe silniki spalinowe (benzynowe). Wariant o oznaczeniu 450h+ to pierwsza hybryda plug-in Lexusa, w tym wydaniu auto ma moc 306 KM, zasięg do 63 km wyłącznie na prądzie – przyśpieszenie tej najmocniejszej wersji do setki ma trwać nieco ponad 6 sekund. Jazda z wykorzystaniem wyłącznie energii elektrycznej jest możliwa do prędkości 135 km/h.

Pierwsza hybryda plug-in w gamie japońskiej marki ma przejechać na samym prądzie ponad 60 km (fot. Lexus)

Lexus NX 350h to już klasyczna hybryda, z 2,4-litrowym, turbodoładowanym benzyniakiem, moc systemowa to 242 KM co ma zapewniać przyśpieszenia rzędu 7,7 s. do 100 km/h. Dla rynku rosyjskiego i wschodnio europejskiego marka przygotowała jeszcze dwie wersje: Lexus NX 350 (już nie hybryda) ma ten sam silnik o mocy 279 KM. Jest ona przekazywana na wszystkie koła za pośrednictwem 8-biegowego automatu. Najsłabszym w gamie motorem charakteryzuje się Lexus NX 250 – tu pracuje jednostka benzynowa, wolnossąca o pojemności 2,5 litra i mocy 199 KM. Poniżej parametry oferowanych jednostek napędowych:

Rodzaje napędu w nowym Lexusie NX (źr. Lexus)

Nowoczesne technologie i asysta kierowcy

Nowy Lexus NX 450h+ (fot. Lexus)

Lexus oprócz bazowych i powszechnie spotykanych rozwiązań takich jak np. adaptacyjny tempomat czy monitorowanie martwych stref obserwacji, dla nowego modelu oferuje opcjonalny pakiet Lexus Safety System+, w którym kierowca otrzyma m.in. system automatycznej, adaptacyjnej zmiany pasa ruchu, czy system ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu na skrzyżowaniu, wspomniany system elektronicznego wysiadania e-latch jest sprzężony z monitoringiem martwego pola – anuluje on otwarcie drzwi, gdy groziłoby to kolizją z nadjeżdżającym z tyłu pojazdem czy rowerzystą. Żeby nie wprowadzać irytacji pasażerów/kierowcy otrzymają oni dodatkowo informację audiowizualną o zagrożeniu.

Nowy Lexus NX 250 – najsłabszy model wprowadzany do oferty, zapewne też najtańszy (fot. Lexus)

Nowe auta w salonach japońskiej luksusowej marki pojawią się w czwartym kwartale 2021 roku.

Total
0
Shares