Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Test. Peugeot 3008 GT HYbrid4 – 300 łagodnych koni i bateria

Peugeot 3008 GT HYbrid4 – ma 300 KM, jest szybszy do setki niż Golf GTI i jest SUV-em. Zdecydowanie bardziej rodzinnym niż sportowym.
Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Peugeot 3008 Hybrid4 to próba kompromisu, pogodzenia ze sobą w zasadzie sprzecznych cech: z jednej strony jazda bezemisyjna (możliwa), z drugiej ponadprzeciętna dynamika i osiągi. Ten francuski SUV setkę osiąga szybciej niż wiele hot-hatchy. Czy to zatem Hot-SUV? Tak byśmy go nie nazwali. Ale nie jest to wada, bo to najlepszy 3008 jakiego mieliśmy.

Zobaczcie nasz poprzedni test modelu 3008 ze słabszym silnikiem

Nie będziemy się powtarzać w kwestii oryginalnego stylu nadwozia i niebanalnego wnętrza. Również i teraz testowany egzemplarz był elegancko wykończony (przypominający zamsz materiał w boczkach drzwi i na desce rozdzielczej). Skupimy się na tym, co wyróżnia testowaną wersję.

Napęd – najmocniejszy w gamie

Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
To naprawdę mocne auto – miejskie prędkości to kwestia 2,5 sekundy (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Auto napędzają aż trzy silniki. Pod maską kryje się 1.6 litrowy silnik benzynowy, oczywiście turbodoładowany. Sama jednostka spalinowa jest w stanie wykrzesać 200 KM. Dodatkowo każdą z osi napędza jeszcze silnik elektryczny – każdy po ok. 110 KM. Oczywiście w hybrydach plug-in moce jednostek to nie proste sumowanie, ale i tak 300 KM na papierze robi wrażenie.

Jak to jeździ?

Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Zawieszenie zestrojono raczej pod kątem komfortu niż sportowych właściwości, co jest naszym zdaniem zaletą (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

To nie jest wyrywny sportowiec. Fakt, że Peugeot 3008 GT Hybrid4 jest w stanie osiągnąć setkę w 6 sekund (co powoduje, że właściciele Golfów GTI z zaskoczeniem unoszą brwi), jednak dynamika w tym SUV-ie to raczej funkcja bezpieczeństwa – ułatwienie wyprzedzenia np. długiego składu ciężarowego na drodze krajowej – aniżeli zaproszenie na weekendowy Track Day. Na tor tego auta bym nie wyprowadzał.

Jazda bezemisyjna? Da się

Spalanie zero, ale zużycie energii małe nie jest (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Możliwość jazdy bezemisyjnej przez kilkadziesiąt kilometrów to cecha większości hybryd plug-in. Niestety, w tym przypadku zasięgi nie powalają. Co prawda mamy zimę, ale i tak nasza próba zasięgowa podczas bardzo zachowawczej jazdy nocą po mieście, wykazała, że z pełną baterią jesteśmy w stanie przejechać 29 km na samym prądzie. To i tak o 3 km lepszy rezultat niż przy starcie sugerował komputer pokładowy auta. Oczywiście jazda była zachowawcza, ale nie rezygnowaliśmy z wygód. Klima i niezłe audio Focala cały czas działały, korzystaliśmy z podgrzewania foteli i kierownicy. W końcu zima.

Zużycie paliwa? Jest nieźle

7,2 l/100 km w 300-konnym aucie to zacny wynik (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Hybrydowy układ napędowy Peugeota nieźle sobie radzi z zarządzaniem energią, czy to z baterii czy też paliwa. Przejechaliśmy tym autem prawie 500 km, średnio zużywając 7,2 litra paliwa na każde 100 km. Zbiornik paliwa mieści 43 litry.

Ten SUV potrafi być naprawdę cichy

Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Wygląd może i nawiązuje do drapieżnego kota, ale ten lew nie ryczy tylko mruczy (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Spokojna jazda, dzieci śpią na tylnych fotelach, partner/ka drzemie na fotelu pasażera – to możliwe? Jak najbardziej – wnętrze jest naprawdę dobrze wyciszone. Jeżeli jeszcze do tego zadbasz o naładowanie baterii, to w trybie EV auto jest naprawdę ciche. My uzyskaliśmy następujący wynik pomiaru przy 100 km/h:

57,2 dBA to bardzo dobry wynik, ale uzyskany tylko na prądzie (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Peugeot 3008 GT Hybrid4 – werdykt i ceny

Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Peugeot 3008 GT Hybrid4 ma swój styl, bulwarowy SUV? Czemu nie? (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Peugeot 3008 to auto o wyróżniającej się stylistyce. Jak na kompaktowego SUV-a z zewnątrz (te reflektory!) jest wręcz ostentacyjny. Niebanalny charakter ujawnia także elektryczno-spalinowy napęd, któremu nie brakuje pazura, choć raczej auto preferuje spokojniejszą i wygodną (zawieszenie) jazdę. Jeżeli szukasz SUV-a, który zapewnia wygodne warunki podróży czterem osobom i pozwala naprawdę szybko wyprzedzić TIR-a na drodze krajowej – warto przyjrzeć się temu 3008. Na tor jednak bym go nie wyprowadzał.

Peugeot 3008 GT Hybrid4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Różnica pomiędzy wersją bazową a testowaną to…. ponad 100 tys. zł (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Ceny? W przypadku modelu 3008 startują od 125 900 zł za bazowy poziom wyposażenia Active Pack i 130-konnego benzyniaka z manualem. Tu silników i koni jest więcej, zatem i cena jest sporo wyższa. Peugeot 3008 GT Hybrid4 startuje od 217 200 zł. Nasz egzemplarz był jeszcze doposażony m.in. w system Hi-Fi Focal Premium, elektrycznie sterowane fotele z masażami, opcjonalny był też perłowy, biały lakier, do tego kilka innych dodatków i 235 tysięcy pęka. To już jest poziom aut klasy premium. Auto ma wiele zalet, ale cena niestety do nich nie należy.

Plusy:

 • Interesujący, niebanalny design
 • Ładne wykończenie wnętrza
 • Ponadprzeciętna dynamika (szczególnie w trybie Sport)
 • Komfortowo zestrojone zawieszenie
 • Wygodna podróż dla czterech osób z niedużym bagażem
 • Mała kierownica Peugeota do tego modelu pasuje doskonale
 • Niskie spalanie przy spokojnej jeździe (jak na 300-konne auto!)

Minusy:

 • Wysoka cena jak na kompaktowego SUV-a
 • Bagażnik bardziej jak w hatchbacku a nie w SUV-ie
 • Jazda bezemisyjna możliwa, niestety – dość krótka
 • Pokładowa ładowarka 7,4 kW tylko jako opcja (standard to 3,7 kW)

Więcej prądu i więcej miejsca? Zobacz test Peugeota e-Travellera

Total
0
Shares