Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Podbiegunowe testy Rolls-Royce’a Spectre. Ten wóz już jest wyjątkowy

W pełni elektryczny Rolls-Royce kończy zimowe testy prowadzone w pobliżu koła podbiegunowego w temperaturze -40 stopni Celsjusza. To oznacza ukończenie niemal 25 proc. z programu testowego o dystansie 2,5 mln km, symulującego 400 lat użytkowania.

Model Spectre bazuje na aluminiowej konstrukcji Rolls-Royce’a nazwanej Architekturą Luksusu (Architecture of Luxury). Spectre jest dotychczas najlepiej skomunikowanym modelem, system Decentralised Intelligence umożliwia swobodną i bezpośrednią wymianę szczegółowych informacji bez konieczności uzależnienia od centralnego przetwarzania.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

W pełni elektryczny Rolls-Royce Spectre kończy zimowe testy w specjalistycznym kompleksie w pobliżu koła podbiegunowego, gdzie z sukcesem pokonuje dystans w temperaturze -40 stopni Celsjusza. 

Nowy model Rolls-Royce’a zawsze rozpoczyna swoje „życie” zimą. Jest kilka przyczyn, dla których marka wystawia swoje produkty na takie warunki. Po stworzeniu pierwszych prototypów, inżynierowie wykonują podstawowe testy w ekstremalnych warunkach, by upewnić się, że w zimnie każdy system poprawnie działa i funkcjonuje na podstawowym poziomie. Test ten łączy się z początkiem procesu udoskonalania projektu – pierwszych „lekcji” wykończeniowych, które stworzą fundamenty dla samochodu godnego marki.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

Na początek badane są hałas, wibracje oraz szorstkość. Zmienne, które mają tu wpływ są bardzo różnorodne i rozciągają się od materiałów wykorzystanych do wykonania elementów konstrukcji po gęstość gumy umocowanej przy drzwiach, materiałów, z których wykonano tuleje, złączenia a nawet własności klejów. Własności tych elementów mogą zmienić się znacznie, gdy poddać je działaniom ekstremalnych temperatur – analogicznie do wydajności ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i systemów chłodzenia.

Podczas zimowych testów Rolls-Royce bada dodatkowy aspekt. Inżynierowie marki określają go jako „złagodzony czas”. Umożliwia on niewiarygodną dokładność i kontrolę nad tworzeniem charakterystycznych doświadczeń jazdy Rolls-Roycem przy wykorzystaniu systemów kontroli podwozia i elektroniki oraz zarządzania napędem.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

Dzięki jeździe po słabo przyczepnych powierzchniach, takich jak śnieg i lód, i celowej destabilizacji Spectre, inżynierowie mogą stworzyć dynamiczne warunki przy niskich biegach, które zwykle mogłyby wystąpić podczas jazdy na wysokich biegach. Sytuacja ta może zostać oceniona in situ oraz przy powolnym poruszaniu się, dzięki czemu parametryzuje się i udoskonala prowadzenie w warunkach zimowych, kontrolę, stabilność, przewidywalność oraz „waftability” (odczucie swobodnego, niewymuszonego poruszania się Rolls-Roycem), które definiują doświadczenie jazdy samochodem tej marki. 

Spectre. Pierwszy Rolls-Royce 3.0

Rolls-Royce 3.0 to początek elektrycznej przyszłości marki. Określenie „Rolls-Royce 3.0” odnosi się do postępów czynionych przez markę od czasu jej odrodzenia: Phantom, pierwszy Rolls-Royce z Goodwood, był Rolls-Roycem 1.0. Następnie pojawiła się nowa, elastyczna w pełni aluminiowa konstrukcja, na bazie której powstały obecny Phantom, Cullinan, Ghost, a także projekty Coachbuild i ten etap został określony jako Rolls-Royce 2.0. Rolls-Royce 3.0 integruje w pełni elektryczny napęd oraz system Decentralised Intelligence z konstrukcją stworzoną przez markę.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

Spectre jest najbardziej skomunikowanym Rolls-Roycem w historii, a każda jego część jest inteligentniejsza niż w jakimkolwiek innym modelu. Występuje tu 141 200 związków typu „nadawca-odbiorca” i ponad 1000 funkcji z 25 000 podfunkcji. Dla porównania Phantom ma 51 000 związków „nadawca-obiorca”, 456 funkcji i 647 podfunkcji.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

Tak znaczny wzrost poziomu inteligencji elektronicznego i elektrycznego napędu Spectre, umożliwia swobodną i bezpośrednią wymianę szczegółowych informacji pomiędzy 1000+ funkcji bez centralnego ich przetwarzania. I chociaż wymagało to od inżynierów, by wydłużyli długość przewodów od 2 km w obecnych modelach do 7 km w Spectre, a także napisania ponad 25 razy więcej algorytmów, oznacza to dla marki ogromny krok w przód. Dla każdego zestawu funkcji może być stworzona specjalna opcja sterowania, która tworzy niespotykane poziomy szczegółowości i doskonałości kontroli, co specjaliści marki od budowy podwozi, już nazywają „Rolls-Roycem w wysokiej rozdzielczości.”

Architektura elektrycznego Rolls-Royce’a

Podczas prac nad wyglądem Spectre, wybrano proporcjonalny i budzący emocje styl nadwozia. Projektanci marki uważają Spectre za duchowego następcę Phantoma Coupé. Gdy tworzyli stylistykę Spectre, wzięli pod uwagę wymiary, jak i emocjonalny przekaz designu Phantoma Coupé i innych słynnych modeli coupé z przeszłości. Nie tylko udało im się przywołać te emocje przez sylwetkę i rozmiar Spectre, ale poszli dalej i przywołali jedną z kluczowych cech Phantoma Coupé: ikoniczne rozdzielone światła, założenie projektowe, które było przynależne Rolls-Royce’owi przez wiele dekad.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

Dzięki elastyczności konstrukcji będącej własnością Rolls-Royce’a i zarezerwowanej wyłącznie dla produktów tej marki, wygląd zewnętrzny i jego skala odpowiadają autentycznemu Rolls-Royce’owi. Najbardziej widoczne jest to w przypadku rozmiaru kół Spectre – będzie to pierwsze coupé od 1926 r. wyposażone w 23-calowe koła.

Dzięki umieszczeniu podłogi w połowie drogi pomiędzy strukturami progów, nie zaś na górze lub pod progami, powstał kanał aerodynamiczny dla akumulatora i idealnie gładki profil podłogowy. Przy okazji stworzyło to opcję niskiego umiejscowienia foteli i otulającego klimatu kabiny.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

Aerodynamiczny elektryk

Przez przesunięcie przegrody projektanci i inżynierowie byli również w stanie umieścić głębiej deskę rozdzielczą, by jeszcze bardziej otulić pasażerów. To odczucie wzmacnia bardzo niski kąt umieszczenia szyby, a także niezwykle wydajny profil przepływu powietrza. To, wraz z innymi inteligentnymi rozwiązaniami projektowymi, takimi jak wprowadzenie bardziej aerodynamicznego kształtu sylwetki Spirit of Ecstasy, ma wpływ na wysokość współczynnika oporu powietrza na poziomie 0,26 w pierwszych prototypach.

Rolls-Royce Spectre (Fot. RR)

Położenie baterii dzięki należącej do marki konstrukcji, dostarcza kolejnej korzyści współgrającej z pożądanym doświadczeniem jazdy Rolls-Roycem. Poprzez powstanie pomiędzy podłogą samochodu, a górną powierzchnią baterii kanałów dla kabli i przewodów, inżynierom udało się stworzyć dodatkową funkcję akumulatora – 700 kg materiału wygłuszającego.

Po zakończeniu testów zimowych, Spectre będzie kontynuować swój globalny program testowy. Elektryczne Coupé wciąż ma do przejechania niemal 2 mln km nim inżynierowie uznają ten projekt za ukończony i nim pierwsze egzemplarze trafią do rąk klientów w IV kwartale 2023.

Total
0
Shares