Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Polska premiera nowych modeli Mercedesa. AMG SL i EQS 53 w AMG

fot. Michał Pawłowski – www.collabstudio.pl www. asiseeit.pl

W polskim „domu” AMG, czyli AMG Brand Center w Gdańsku, pojawiły się dwa najnowsze modele spod znaku trójramiennej gwiazdy: Mercedes-AMG SL, nowa odsłona roadstera, oraz Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+, pierwsza sportowa maszyna z Affalterbach w 100 proc. na prąd.

AMG Brand Center przy alei Grunwaldzkiej w Gdańsku to jedna z zaledwie kilku takich placówek na świecie i pierwsza w Europie. Jego lokalizacja nie jest dziełem przypadku: Polska stanowi jeden z najważniejszych rynków Mercedes-AMG. 

Architektoniczną wizytówką budynku jest tzw. AMG Eye, czyli ogromna witryna, w której pojawiają się najbardziej zjawiskowe modele Mercedes-AMG. W środku na dwóch kondygnacjach można zobaczyć kilkanaście maszyn z Affalterbach, a na pierwszym piętrze znajduje się też strefa wydarzeń, gdzie odbywają się okazjonalne imprezy dla fanów i klientów AMG. W wystroju wnętrza widać liczne nawiązania do świata sportu motorowego – np. specjalna żywiczna podłoga zwana „kamiennym dywanem” imituje asfalt. 

W gdańskim AMG Brand Center regularnie odbywają się polskie premiery sportowej marki Mercedesa. Teraz na gości salonu czekała wyjątkowa atrakcja – po raz pierwszy w Polsce można było zobaczyć dwa nowe modele: SL-a oraz EQS-a 53 4MATIC+. A wszystko to w towarzystwie poprzednich modeli SL.

Legenda w nowej odsłonie

Nowy Mercedes-AMG SL to kolejna odsłona legendarnego roadstera – początkowo ikony wyścigów, a później gwiazdy bulwarów oraz srebrnego ekranu. Najnowsza generacja powraca do swoich korzeni i znów ma klasyczny miękki dach, a jednocześnie zyskała zdecydowanie sportowy charakter. Wnętrze 2+2 łączy wysoki komfort z użytecznością na co dzień, po raz pierwszy dostępny jest też napęd na obie osie 4MATIC+. 

Ponieważ tym razem za jego projekt odpowiadali inżynierowie AMG, model bardziej koncentruje się na sportowych właściwościach jezdnych. Zwinne prowadzenie umożliwiają m.in. zawieszenie AMG Active Ride Control z aktywną stabilizacją przechyłów oraz skrętna tylna oś. Aerodynamika (współczynnik Cx wynosi 0,31) zapewnia równowagę pomiędzy niskim oporem powietrza i komfortem akustycznym. Koncepcja aerodynamiki korzysta z elementów aktywnych, w tym z dwuczęściowego systemu kontroli opływu powietrza Airpanel.

Pierwszy elektryk AMG

Druga z premier to Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+, czyli sportowe wydanie pierwszej luksusowej limuzyny na rynku. Wraz z EQS-em AMG wkracza w całkowicie elektryczną przyszłość. To propozycja dla entuzjastów motoryzacji, którzy szukają połączenia innowacyjnej elektromobilności z luksusem oraz sportowymi osiągami. Potężny zespół napędowy obu osi rozwija, zależnie od wersji, 658 KM i 950 Nm lub aż 761 KM i 1020 Nm. W rezultacie EQS 53 4MATIC+ ma piorunujące osiągi – mocniejszy wariant przyspiesza od zera do „setki” w 3,4 s.

Dynamikę zapewnia m.in. przeprojektowane przez inżynierów z Affalterbach zawieszenie pneumatyczne AMG Ride Control+ z adaptacyjną regulacją tłumienia i specjalnymi amortyzatorami. Zwinność zwiększa seryjna skrętna tylna oś (kąt skrętu tylnych kół wynosi do 9 stopni), a temperaturę emocji podczas jazdy podnosi AMG Sound Experience – system, który za pomocą specjalnych głośników i generatorów dźwięku tworzy wyjątkowe wrażenia dźwiękowe w kabinie. 

Akumulator EQS-a (107,8 kWh netto) zapewnia mu zasięg do 526-580 km. Możliwość ładowania DC z mocą 200 kW sprawia, że do naładowania energii potrzebnej na pokonanie kolejnych 300 km wystarczy 19 minut. Ładowanie prądem zmiennym (AC) w domu i na publicznych stacjach może odbywać się z mocą do 22 kW.

Total
0
Shares