Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Polskie drogi – “gierkówka” przeszła do historii

Piątek 13 okazał się “pechowy” dla trasy znanej potocznie jako “gierkówka”. Dziś droga ta przechodzi do historii. Kierowcy mogą korzystać z nowej nawierzchni.
gierkówka przechodzi do historii - nowa nawierzchnia na A1
“Gierkówka” przechodzi do historii – nowa nawierzchnia na A1 (fot. GDDKiA)

Dziś kierowcom został przekazany ostatni ukończony odcinek betonowej jezdni wschodniej na budowanej autostradzie A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Kamieńskiem. Tym samym służąca przez 45 lat “gierkówka” przeszła do historii.

Uwaga na odcinkowe pomiary prędkości – oto lista

Otwarty dziś dla ruchu publicznego odcinek, to 6,7 km nowej, betonowej nawierzchni. Droga położona jest pomiędzy miejscowościami Wygodna i Parzniewice. W ten sposób cały 25-kilometrowy odcinek trasy A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Kamieńskiem ma już w pełni nową nawierzchnię. Terminy dotrzymane, wykonawca zobowiązał się przekazać ukończony odcinek do końca wakacji. Dziś mamy dopiero 13 sierpnia – słowa dotrzymał.

Kierowcy mogą już korzystać z nowej nawierzchni, ale trasa A1 jest wciąż budowana, pamiętajmy o tym (fot. GDDKiA)

“Gierkówka” to potoczna nazwa drogi szybkiego ruchu powstałej w latach 1972-1976. Jej nazwa wynika stąd, że inicjatorem tej inwestycji był ówczesny I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek. Plany komunistów były niezwykle ambitne, jeszcze w 1972 roku zakładano budowę około 3000 km autostrad. Jednak jak to w gospodarce centralnie planowanej bywa, niewiele z tych planów wyszło. Ostatecznie 8 października 1976 roku dokonano otwarcia nowej drogi. Jaka była ostateczna długość “gierkówki”? Jakieś 281 kilometrów. Trochę zabrakło do planowanych 3000 km. Ciekawostką jest fakt, że choć dwupasmowa w obu kierunkach “gierkówka” miała wiele obwodnic mniejszych miasteczek, to obwodnicy zabrakło w przypadku… Częstochowy.

Wraz z oddanym dziś fragmentem autostrady A1 kierowcy mają już na całym (będącym wciąż w budowie) odcinku A1 o długości 81 km (Tuszyn – Częstochowa) nową nawierzchnię. Uwaga, ponieważ trasa jest wciąż budowana i jednocześnie przejezdna, przypominamy wam o istniejących na tych fragmentach A1 odcinkowych pomiarach prędkości! To “najpopularniejsze” OPP w Polsce, liczba wystawianych mandatów przez system CANARD z tego odcinka to prawdziwe żniwa. Szczegóły poniżej.

Fotoradary i OPP – ilu kierowców już złapano w wakacje?

Total
0
Shares