Fotoradary. Ilu kierowców złapano już w wakacje?

Fotoradary w pierwszej połowie wakacji były naprawdę zapracowanymi urządzeniami, ale jeszcze więcej wykroczeń odnotowały odcinkowe pomiary prędkości.
Nowe fotoradary
Pierwsza połowa wakacji była bardzo pracowita dla fotoradarów (fot. materiały prasowe)

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przez połowę wakacji zarejestrowało ponad 130 tysięcy naruszeń przepisów przez kierowców. Na których odcinkach zdarzało się to nagminnie? Jakie fotoradary były szczególnie “zapracowane”? GITD udostępnił statystyki działania systemu z połowy tegorocznych wakacji.

Stacjonarne fotoradary rozmieszczone na polskich drogach, a także strefy OPP (odcinkowy pomiar prędkości) zarejestrowały przez pierwszą połowę tegorocznego sezonu wakacyjnego dokładnie 132 120 wykroczenia wyłapane przez urządzenia pomiarowe. Większość naruszeń dotyczy oczywiście nieprzestrzegania ograniczeń prędkości przez kierowców, ale rejestratory odnotowały także 6769 przypadków niezastosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej.

Odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie? Oto aktualna lista na wakacje 2021

Więcej złapanych w odcinkowych pomiarach prędkości niż przez fotoradary

OPP
Odcinkowe pomiary prędkości w Polsce są oznakowane, mimo to wielu ignoruje przepisy (fot. Shutterstock)

O ile fotoradary zrobiły pamiątkowe zdjęcia 52 345 kierowcom (dane z okresu od 26 czerwca 2021 do 29 lipca 2021), to jeszcze więcej wykroczeń odnotowały strefy odcinkowego pomiaru prędkości. W tym przypadku zarejestrowano aż 79 775 naruszeń. Rekordziści pędzili 110 km/h w obszarze zabudowanym (ograniczenie do 50 km/h)

Fotoradary i OPP – “popularne” miejsca

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 to miejsca, w których kierowcy popełniali wykroczenie najczęściej (fot. Polimerek / Wikimedia)

Najwięcej zdjęć kierowcom zrobił fotoradar usytuowany przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Krzywanice na Mazowszu, w sumie 955 naruszeń. 845 pojazdów zarejestrował następnie fotoradar, który znajduje się również przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Solec Kujawski. Jeżeli chodzi o odcinkowy pomiar prędkości to najwięcej wykroczeń popełnili kierowcy na autostradzie A1 w gminie Mykanów i autostradzie A1 w gminie Kamieńsk – 18 198 naruszeń. Z analizy zarejestrowanych wykroczeń wynika, że kierowcy przekraczali średnio prędkość o 28 km/h

Sygnalizacja? Jaka sygnalizacja?

Tegoroczne wakacje pokazują też niestety przyrost liczby kierowców, którzy nie przestrzegają sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Fotoradary rejestrujące również przejazdy na czerwonym świetle wykonały 6769 zdjęć kierowcom ignorującym oznakowanie. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku, kiedy analogicznych wykroczeń w podobnym okresie odnotowano 4716. Rekordowym miejscem w tym przypadku (aż 913 przejazdów “na czerwonym”) okazało się skrzyżowanie na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Mroków.

Kary i mandaty będą dużo większe!

Total
0
Shares