Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ponad 5 tys. wypadków – bilans sezonu. Policja udostępnia dane

Policja opublikowała statystyki wypadków w wakacje, a także dane dotyczący zabranych praw jazdy, czy pijanych kierowców. Niby lepiej niż rok temu, ale wciąż niewesoło
Wypadek na drodze to nie punkt w statystyce, lecz ludzka tragedia (fot. Shutterstock)

Policja udostępniła kompletne statystyki zdarzeń drogowych jakie miały miejsce podczas zakończonych, tegorocznych wakacji. Informowaliśmy już wcześniej o smutnych statystykach ofiar śmiertelnych, teraz, gdy spłynęły już kompletne dane okazuje się, że było jeszcze gorzej…

Kiedy jest najwięcej wypadków? Niebezpieczne lato

Według danych policji podczas sezonu wakacyjnego na drogach naszego kraju doszło do ponad 5 tysięcy wypadków drogowych (dokładnie 5216), w których zginęło 479 osób, ponad 6 tys. ludzi zostało rannych. Policja twierdzi, że są to lepsze dane niż w poprzednich latach, co z tego jednak, skoro dla blisko 500 osób były to ostatnie wakacje, a dla ich bliskich czas kojarzący się z wypoczynkiem i relaksem okazał się koszmarem.

Policjanci zwracają uwagę na dwie podstawowe przyczyny: niedostosowanie prędkośc do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego (takich jak kwestia ustąpienia pierwszeństwa).

Widzisz wypadek? Reaguj! Jak się zachować, gdy jesteś świadkiem

W stosunku do lat poprzednich liczba zdarzeń drogowych jest może i mniejsza, ale różnica jest na tyle niewielka, że trudno mówić o tym, by kierowcy wyzbyli się najczęstszych swoich grzechów. Zobaczmy na liczby:

  • Wakacje 2021 liczba wypadków: 5216
  • Wakacje 2020 liczba wypadków: 5598
  • Wakacje 2019 liczba wypadków: 6289
  • Wakacje 2021 liczba ofiar i rannych: 479 / 6172
  • Wakacje 2020 liczba ofiar i rannych: 500 / 6525
  • Wakacje 2019 liczba ofiar i rannych: 594 / 7462

Porządku na drogach w sezonie wakacyjnych pilnowało średnio dziennie ok. 4 tysięcy funkcjonariuszy. Od początku tego roku za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h prawo jazdy straciło 41 029 kierowców. To również nieco mniej niż w ubiegłym roku, w analogicznym okresie (44 523). Niestety wciąż nie brakuje tych, którzy za kółko wsiadają po alkoholu – takich osób zatrzymano ponad 69 tysięcy.

Total
0
Shares