Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wakacje 2021 – dla 445 osób były ostatnimi

Wakacje za nami, niestety w tym roku wypadki ze skutkiem śmiertelnym były częstsze niż przed rokiem.
(fot. Shutterstock)

Wakacje za nami, nie dla każdego to był czas pełen miłych wspomnień. Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym 31 sierpnia była przytłaczająco zapełniona czarnymi kropkami. Każda z nich oznacza ludzką tragedię. Niestety, w tym roku było gorzej niż w roku ubiegłym.

Niebezpieczne lato

Spójrzmy najpierw na policyjną mapę wypadków drogowych z ostatniego dnia ubiegłych wakacji:

mapa wypadków wakacje 2020
Mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 (źr. Policja)

Jak widać w ubiegłym roku aż 437 osób nie doczekało końca wakacji i zginęło w wyniku zdarzeń drogowych. Smutne jest to, że w tym roku było gorzej:

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2021 – stan na dzień 31 sierpnia (źr. Policja)

W tym roku liczba ofiar śmiertelnych na drogach Polski w sezonie wakacyjnym była o 8 większa. Tylko w ciągu ostatniej wakacyjnej doby śmierć poniosło 5 osób. Niestety wciąż widzimy błędy innych, a nie dostrzegamy własnych. Tymczasem statystyki są nieubłagane. Wielu kierowców np. oskarża o powodowanie wypadków pieszych, tymczasem w 2020 roku (ten się jeszcze nie skończył), odsetek wypadków z winy kierowców to aż 89,2 proc.

Główne przyczyny wypadków są niezmienne od lat: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, nieprawidłowe wyprzedzanie… wszystko to nie są czynności, których prawidłowe wykonanie wymaga 5 fakultetów, umysłu Einsteina i zręczności magika…

Wakacje 2021 się skończyły, dla 445 osób był to ostatni sezon. Zanim przejdziesz do porządku dziennego, zadaj sobie pytanie: kiedy trafi na Ciebie? Co możesz zrobić, by zminimalizować to ryzyko? Szerokiej i bezpiecznej drogi.

Słuchawki podczas jazdy? To zły pomysł

Total
0
Shares