Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche GTS. Komfort, luksus i sport w jednym

Porsche GTS. Nieważne, czy chcesz udać się na drugi koniec Europy, czy poznać granice swoich umiejętności na torze. Te samochody zawsze dadzą radę.

Porsche to marka nierozerwalnie kojarząca się z dynamiką i uderzeniami adrenaliny. Jednocześnie z zachowaniem doskonałej trakcji i stabilności. Szybkość i pewność. W wersjach GTS mamy to samo, tylko w jeszcze ostrzejszym wydaniu. Na torze Silesia Ring mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce możliwości aktualnie dostępnych modeli Porsche właśnie w wersjach GTS.

Wrażenia z jazdy rodziną Porsche GTS

Porsche Boxter GTS dostarczy Ci niesamowitych wrażeń w każdych warunkach. fot. Łukasz Walkiewicz

Porsche słynie z wielu rzeczy. Doskonałe osiągi, perfekcyjnie dobrane ustawienia zawieszenia, perfekcjonizm i świetna jakość. Rodzina GTS to samochody, którymi jednocześnie można zrobić kilkusetkilometrową trasę bez zmęczenia, ale bez wstydu można też odwiedzać tor wyścigowy i doskonalić swoje umiejętności. Podczas spotkania z modelami GTS największe wrażenie zrobiło na nas nowe Porsche Cayenne GTS. To zadziwiające jak samochód, który waży sporo ponad 2 tony potrafi się zachowywać podczas szybkiej sportowej jazdy. Oczywiście w próbach sportowych, slalomie, czy jeździe na czas nie może się równać z autami typu Boxter, czy Cayman GTS, ale sposób w jaki nagięte zostały prawa fizyki imponuje.

Jakie modele Porsche GTS dostępne są w ofercie?

A oto krótka charakterystyka innych z modeli GTS dostępnych w aktualnej ofercie Porsche. Spójrzmy zatem jakie modele marki z Zuffenhausen, oznaczone tym podnoszącym ciśnienie trzyliterowym zwrotem są dziś dostępne.

Porsche 718 Boxster / Cayman GTS 4.0

4 litry pojemności i 400 KM. Coś, czego w dzisiejszej motoryzacji jest coraz mniej. fot. Łukasz Walkiewicz

Modele Boxster i Cayman w wydaniu GTS to czysta reprezentacja sportowej motoryzacji w klasycznej formie. GTS w tym wydaniu oznacza wyposażenie obu modeli w 6-cylindrowy, wolnossący silnik typu bokser o pojemności 4 litrów. Brak turbosprężarki i układ boxer oznacza doskonale liniową charakterystykę pracy silnika i fenomenalne jego brzmienie.

718-stki w wydaniu GTS to także najmocniejsze wersje w tej generacji. Wspomniana jednostka napędowa generuje okrągłe 400 KM przy prędkości obrotowej wynoszącej 7000 obr./min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 420 Nm. Pozwala to 718-stce w wersji GTS przyśpieszyć do 100 km/h w czasie 4,5 sekundy. Prędkość maksymalna to 293 km/h.

Ceny Porsche 718 Boxter GTS 4.0 w Polsce zaczynają się od 410 tysięcy złotych. 3 tysiące mniej startuje cena modelu Porsche 718 Cayman GTS 4.0.

Porsche Panamera GTS

Pod maską Panamery GTS pięknie brzmiące 480-konne V8. fot. materiały prasowe Porsche

Podstawowa wersja najnowszej Panamery dysponuje mocą 330 KM. Jednak w wydaniu GTS otrzymujemy znacznie więcej, co pozwala tej luksusowej limuzynie dotrzymać kroku mniejszym, typowo sportowym modelom. 4-litrowa, podwójnie turbodoładowana jednostka V8 pozwala uzyskać moc maksymalną 480 KM i moment obrotowy 620 Nm.

Choć w tym przypadku GTS nie jest najmocniejszą dostępną wersją Panamery, to 8-cylindrowa jednostka zapewnia ponadprzeciętną żwawość tego ponad pięciometrowego i dwutonowego kolosa. Pierwsze 100 km/h Panamera GTS pozwala uzyskać po 3,9 sekundy. Prędkość maksymalna to okrągłe 300 km/h.

Ceny Porsche Panamera GTS startują od 648 tysięcy złotych.

Porsche Macan GTS

Macan GTS kosztuje od 372 000 zł. fot. materiały prasowe Porsche

Najmniejszy SUV, czy może raczej luksusowy crossover Porsche pozostaje jednym z najszybszych aut tej klasy aktualnie dostępnych na rynku. Szczególnie w wydaniu GTS, w którym oznacza to, że siłę napędową generuje sześciocylindrowa jednostka V6 z dwiema turbosprężarkami.

Generowana moc maksymalna to 380 KM i 520 Nm momentu obrotowego, dostępnego już od zaledwie 1750 obr./min. W wersji standardowej przyśpieszenie Macana GTS do 100 km/h wymaga poświęcenia 4,9 sekundy. Jeżeli zdecydujemy się na pakiet Sport Chrono (w ramach którego otrzymujemy dodatkowo tryb jazdy Sport Plus), zyskamy czas o 0,2 sekundy krótszy. Prędkość maksymalna wynosi 261 km/h i w tym przypadku pakiet Sport Plus jej nie zmienia.

W Polsce cena modelu Porsche Macan GTS zaczyna się od kwoty 372 tysięcy złotych, wspomniany pakiet Sport Chrono z przełącznikiem trybów jazdy umożliwiającym wyciśnięcie dodatkowej dynamiki w trybie Sport Plus wymaga dopłaty 5847 zł.

Porsche Cayenne GTS i Cayenne GTS Coupé

Ogromny SUV, który przyspiesza do 100 km/h w 4,5 sekundy. fot. Łukasz Walkiewicz

Ten największy SUV w gamie modelowej Porsche to pojazd wyjątkowy. Gdy na rynku, w 2002 roku, debiutowała pierwsza generacja tego modelu wielu wieszczyło niemieckiemu producentowi spektakularną porażkę. Dziś z perspektywy blisko dwóch dekad obecności tego modelu możemy śmiało mówić o spektakularnym sukcesie.

Pod maską najnowszego Porsche Cayenne GTS i Cayenne GTS Coupé kryje się podwójnie doładowana jednostka V8 o pojemności 4 litrów i maksymalnej generowanej mocy wynoszącej 460 KM. Monstrualny moment obrotowy 620 Nm dostępny od 1800 obr./min. pozwala rozpędzić tego dużego SUV-a do 100 km/h w czasie 4,8 sekundy. Jeżeli zdecydujemy się na opcjonalny pakiet Sport Chrono z trybem jazdy Sport Plus, czas ten jest skrócony do 4,5 sekundy. Prędkość maksymalna to 270 km/h.

Ceny modelu Cayenne GTS w Polsce zaczynają się od kwoty 560 tysięcy złotych, a pakiet Sport Chrono do dodatkowy koszt 5631 zł. Klienci zainteresowani wersją GTS Coupé powinni być przygotowani na kwotę zaczynającą się od 590 tys. zł.

Total
11
Shares