Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche w końcu znalazło wytłumaczenie na to, że nazywa elektryczne auta “Turbo”

Porsche Turbo Charger (fot. mat. prasowe)_4
Porsche Turbo Charger (fot. mat. prasowe)_4

Jak firma uzasadnia to, że najmocniejsze Taycany i Taycany Cross Turismo noszą nazwę Turbo i Turbo S? Proszę bardzo – oto Porsche Turbo Charger – czyli najsilniejsza w Polsce ładowarka samochodowa, która ładuje “turbo szybko”.

Oto sposób na elektryczne “turbo”

Porsche Turbo Charger (fot. mat. prasowe)
Dwa razy Turbo (fot. mat. prasowe)

W jezyku angielskim słowo “charger” oznacza ładowarkę. Z kolei słowo “turbocharger” to turbosprężarka. Porsche wymyśliło więc, że nazwie swoje ładowarki “turbo chargerami”. A więc słowo, które oznacza turbosprężarkę (wyróżnik klasycznych Porsche 911 Turbo) otrzymało “spację” i stało się dwuczłonową nazwą, która oznacza “turbo szybką ładowarkę”. Tak się to robi!

Moc nowych ładowarek Porsche

Porsche Turbo Charger (fot. mat. prasowe)
Porsche Charger (fot. mat. prasowe)

Urządzenia o mocy 320 kW pojawiają już się przy salonach sprzedaży Porsche Centrum oraz w Porsche Experience Center Silesia Ring. Ładowarki Porsche Turbo Charger pozwalają na ładowanie z maksymalną mocą 320 kilowatów (ładowanie modelu Porsche Taycan z maksymalną mocą 270 kW, ładowanie dwóch samochodów równocześnie – po 160 kW). „Zatankowanie” modelu Porsche Taycan z akumulatorem Performance z poziomu 5% do poziomu 80% zajmuje w takiej sytuacji zaledwie 22,5 minuty. Ładowarki wyposażone są w złącza CCS1, CCS2, CHAdeMo, GB/T i działają w zakresie temperatury od -30 do 60 stopni Celsjusza.

Porsche Destination Charging

Porsche Turbo Charger (fot. mat. prasowe)
Ładowarka czyli Charger (fot. mat. prasowe)

W kraju działa już ponad 40 ładowarek Porsche Destination Charging – zlokalizowanych przy hotelach, restauracjach i innych miejscach często odwiedzanych przez kierowców. Właściciele samochodów Porsche mogą w nich ładować swoje auta bezpłatnie, ale PDC są dostępne także dla innych.

Gdzie pojawią się pierwsze w Polsce “turbo” ładowarki?

Porsche Turbo Charger (fot. mat. prasowe)
Turbo Charger nawet do 320 kWh (fot. mat. prasowe)

Zaledwie kilka minut ładowania, żeby przejechać 100 km – oto sposób w jaki Porsche Polska stawia kolejny krok w strategii rozbudowy infrastruktury dla samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in. W najbliższych tygodniach uruchamiane będą ładowarki Porsche przy Porsche Centrach w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Warszawie. Ładowarki będą dostępne publicznie. Punkt ładowania powstaje także przy Porsche Experience Center Silesia Ring w Kamieniu Śląskim.

IONITY też na pokładzie

Oprócz własnych stacji ładowania Porsche zaangażowane jest też w konsorcjum IONITY, które buduje sieć superszybkich stacji ładowania przy głównych autostradach europejskich. W Polsce na razie planowane są cztery lokalizacje – dwie przy autostradzie A2 w pobliżu granicy niemieckiej oraz koło Poznania oraz dwie przy autostradzie A1 (w pobliżu Kutna i przy MOP Olsze).

Total
0
Shares