Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Prawo jazdy – jak zdobyć? jak odebrać? Czas i koszty

Prawo jazdy – jak je zdobyć? Wyjaśniamy krok po kroku jak wygląda procedura od złożenia wniosku po odbiór gotowego dokumentu.
Chcesz zdać prawo jazdy? Dasz radę, a my Ci w tym pomożemy (fot. Shutterstock)

Chcesz zdobyć prawo jazdy? Nie jest to specjalnie trudne, ale warto wiedzieć jak w szczegółach wygląda cały proces: od złożenia pierwszego wniosku, poprzez kurs, następnie egzamin, a następnie odbiór dokumentu. Jeżeli mieliście dotychczas jakiekolwiek wątpliwości, po lekturze tego poradnika się ich pozbędziecie.

Prawo jazdy – kto może je otrzymać?

Jeżeli nie miałeś uprawnień na motocykle, to tu limit wiekowy (a także w przypadku uprawnień na autobusy) jest najwyższy – od 24 lat (fot. OlegRi / Shutterstock)

To najprostsza sprawa. Polskie prawo jazdy może uzyskać każdy obywatel naszego kraju, jeżeli jest w wieku wymaganym dla danej kategorii prawa jazdy. Poniżej wymieniamy limit wiekowy dla poszczególnych kategorii prawa jazdy:

  • Kategoria AM (motorower, mały quad) – wiek: 14 lat.
  • Kategoria A1 (motocykle do 125 cm3/11 kW mocy, trójkołowce do 15 kW, pojazdy z kategorii AM) – wiek: 16 lat.
  • Kategoria A2 (motocykle o mocy do 35 kW) – wiek: 18 lat
  • Kategoria A (każdy motocykl) – wiek: 20 lat (ale tylko, gdy masz już co najmniej od dwóch lat prawo jazdy A2) lub 24 lata (w przypadku, gdy nie masz od co najmniej dwóch lat prawa jazdy kategorii A2).
  • Kategoria B1 (quady, pojazdy z kategorii AM) – wiek: 16 lat
  • Kategoria B (głównie samochody osobowe, ale też np. traktory – jednak tylko w Polsce) – wiek: 18 lat
  • Kategoria B+E (samochód osobowy z przyczepą) – wiek: 18 lat
  • Kategoria C (głównie samochody ciężarowe) – wiek: 21 lat
  • Kategoria C1 (samochody o dmc od 3,5 t do 7,5 t, np. małe ciężarówki) – wiek: 18 lat
  • Kategoria C1 (samochody z kategorii C1 z przyczepą) – wiek: 18 lat
  • Kategoria C+E (głównie samochody ciężarowe z przyczepą) – wiek: 21 lat
  • Kategoria D (głównie autobusy) – wiek: 24 lata
  • Kategoria D1 (autobusy do przewozu nie więcej niż 17 osób razem z kierowcą, o długości do 8 metrów) – wiek: 21 lat.
  • Kategoria D1+E (mały autobus z przyczepą lekką) – wiek: 21 lat
  • Kategoria D+E (autobus z przyczepą) – wiek: 24 lata
  • Kategoria T (ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne) – wiek: 16 lat.

Prawo jazdy – zanim złożysz wniosek

Zanim złożysz wniosek w urzędzie, odwiedź lekarza-orzecznika – bez jego pozytywnej opinii o prawie jazdy możesz zapomnieć (fot. Shutterstock)

Poniższa procedura oszczędza wasz czas. Zwykle potencjalni kandydaci najpierw idą do urzędu w miejscu zamieszkania. Radzimy – lepiej nieco zmienić kolejność. Zaoszczędzimy w ten sposób trochę czasu.

Zanim wybierzesz się do urzędu (starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy – zależnie gdzie mieszkasz), idź do lekarza-orzecznika wykonującego badania kierowców. Jeżeli masz już upatrzoną szkołę nauki jazdy, w której chcesz przejść szkolenie, zapytaj – tego typu instytucje zwykle współpracują z lekarzami-orzecznikami badającymi kierowców i kandydatów na kierowców. Po przeprowadzeniu badania lekarz wyda Ci orzeczenie lekarskie stwierdzające, że możesz kierować pojazdami. Jeden ważny dokument już masz.

Prawo jazdy – jakie dokumenty są potrzebne?

Oprócz orzeczenia lekarskiego musisz przygotować:

  • Wniosek o wydanie prawa jazdy – możesz go pobrać z naszej strony (powyżej) lub wziąć druk w urzędzie (strata czasu, szybciej będzie pobrać i wydrukować ten dokument). Wypełnij go czytelnie.
  • Aktualne, kolorowe zdjęcie, wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Fotografia powinna być wykonana na jednolitym, jasnym tle, musi być wyraźna i ostra. Wymiary zdjęcia to 35 x 45 mm. Zdjęcie powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
  • Dowód osobisty albo paszport
  • Kopię (np. ksero) dotychczasowego prawa jazdy – oczywiście dotyczy to tylko tych osób, które starają się o uprawnienia na kolejną kategorię
  • Pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego – dotyczy osób niepełnoletnich w momencie składania wniosku. Uwaga rodzic/opiekun musi być obecny i podpisać taki dokument przy urzędniku, dlatego najlepiej wybrać się do urzędu z kompletem dokumentów wspólnie z rodzicem jeżeli jesteście niepełnoletni.
  • Orzeczenie psychologiczne o braku przeciwskazań do kierowania pojazdem – dotyczy to tylko osób, które na stosowne badanie zostały wcześniej skierowane przez starostę oraz tych, którzy starają się o uprawnienia z kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E.

Jak widać osoby starające się o prawo jazdy na najpopularniejszą kategorię B po raz pierwszy muszą przynieść urzędu 4 dokumenty: orzeczenie lekarskie, wypełniony wniosek, zdjęcie i dowód osobisty.

Uwaga! Teoretycznie możliwe jest wypełnienie wniosku o wydanie prawa jazdy również online, za pośrednictwem platformy ePUAP (platforma ta wymaga posiadania profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego), ale odradzamy, bo mimo, że za pośrednictwem ePUAP można przesłać skany dokumentów, to i tak część dokumentów trzeba będzie przesłać klasyczną pocztą (urząd musi zobaczyć oryginały dokumentów – skany nie wystarczą), co wydłuży całą procedurę. Na dodatek jak przesyłka z oryginałami dokumentów zaginie, czeka was “powtórka z rozrywki”.

Prawo jazdy – co to jest PKK?

Wzór dokumentu z numerem PPK, oprócz numeru zawiera on kategorię uprawnień o jakie się staramy (fot. materiały prasowe)

Po poprawnym złożeniu wymienionych wcześniej dokumentów w urzędzie, jeżeli urzędnik nie będzie mieć żadnych wątpliwości co do poprawności wniosku, powinniście od razu otrzymać tzw. numer Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Numer ten jest unikalnym identyfikatorem każdego kandydata na kierowcę. Za jego pomocą zostaniesz rozpoznany/a w systemie szkoły jazdy czy w systemie ośrodka ruchu drogowego (ośrodka egzaminacyjnego). Numer ten otrzymasz od urzędnika na… kartce. Nie zgub jej!

Prawo jazdy – wniosek złożony, mam PKK, co dalej? Szkolenie!

Wiele osób decyduje się na szkolenie teoretyczne i praktyczne w szkole jazdy, niewielu wie, że do egzaminu teoretycznego możesz przygotować się samodzielnie (fot. Shutterstock)

Tryb szkolenia na prawo jazdy możesz przeprowadzić na dwa sposoby. Przedstawiamy obydwa. W pierwszym przypadku zapisz się na kurs teoretyczny i praktyczny do wybranej przez Ciebie szkoły jazdy. Pamiętaj, by przy zapisywaniu się na kurs mieć przy sobie numer PKK! Gdy ukończysz szkolenie zapisz się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD), miej ze sobą numer PKK. Gdy uda Ci się zdać egzamin teoretyczny, zapisujesz się na egzamin praktyczny w WORD-zie. Oczywiście pamiętaj o PKK! Podpowiadamy, że terminy egzaminów najszybciej znajdziesz za pośrednictwem witryny Info-car.pl Usługi dla kierowców.

Drugi tryb zakłada, że jesteś w stanie samodzielnie przygotować się do egzaminu teoretycznego, nadal jednak musisz wziąć udział w szkoleniu praktycznym w szkole jazdy. W takim przypadku, gdy uznasz, że przepisy ruchu drogowego nie mają przed Tobą tajemnic, zapisujesz się najpierw na egzamin teoretyczny w WORD-zie (pamiętaj o PKK). Po zdaniu egzaminu zapisz się w szkole jazdy na kurs praktyczny (ponownie przypominamy o PKK). Gdy zaliczysz kurs praktyczny, zapisz się na egzamin praktyczny w WORD-zie (PKK, pamiętałeś/aś?)

Zajrzyjcie też do naszego wcześniejszego materiału o kosztach szkoleń – na pewno się przyda!

Prawo jazdy – Hurra! Zdałem, zdałam! Co dalej?

Zdany egzamin? Gratulacje! Ale to jeszcze nie koniec (fot. Shutterstock)

Egzaminator, który podróżował razem z Tobą w trakcie egzaminu praktycznego, bezpośrednio po pozytywnej ocenie Twojej jazdy powinien wprowadzić do systemu informatycznego twoje dane jako osoby, która ukończyła egzamin na prawo jazdy z oceną pozytywną. Możesz to sprawdzić bezpośrednio po zakończeniu egzaminu na witrynie Info-car.pl. Najpierw jednak ważniejsza rzecz: musisz zapłacić za wydanie prawa jazdy. Kwota to 100,50 zł i możesz ją uiścić online na tej stronie.

Gdy zapłacisz za wydanie prawa jazdy, możesz monitorować status twojego prawa jazdy również na wspomnianej witrynie Info-car.pl, odwiedzając stronę pt. Sprawdź, czy twoje prawo jazdy jest gotowe. Aby uwierzytelnić się w tym serwisie (potwierdzić, że jesteś uprawnioną osobą, by poznać informacje o twoim prawie jazdy) możesz użyć twojego numeru PESEL lub datę urodzenia lub nr PKK oraz podać imię i nazwisko. Teoretycznie prawo jazdy powinno być gotowe po 9 dniach od momentu wprowadzenia twoich danych, jako osoby, która zdała egzamin na prawo jazdy.

Jeżeli w wyniku sprawdzenia statusu twojego prawa jazdy otrzymasz od strony Info-car.pl komunikat “do odbioru w urzędzie” nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do stosownego urzędu po odbiór twojego prawa jazdy. UWAGA! Nie próbuj po nie jechać własnych samochodem! To, że zdałeś/aś egzamin nie uprawnia Cię do prowadzenia pojazdów, dopiero z chwilą potwierdzonego przez Ciebie odbioru prawa jazdy stajesz się pełnoprawnym kierowcą. Jeżeli dotarłeś do tego etapu, pozostaje nam tylko pogratulować i życzyć Ci szerokiej drogi. Jedź bezpiecznie!

A przy okazji zobacz najbezpieczniejsze auta wg Euro NCAP!

Total
0
Shares