Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Program 100 obwodnic – jaki postęp?

Czternaście spośród 100 planowanych obwodnic realizowanych w ramach rządowego programu infrastrukturalnego już powstaje.
Na koniec 2021 roku z programu 100 obwodnic budowanych jest już 14 (fot. GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz ze zbliżającym się końcem bieżącego roku opublikowała podsumowanie postępu prac inwestycyjnych realizowanych w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Realizację programu przewidziano na lata 2020 – 2030 (choć sama uchwała Rady Ministrów w tej sprawie została przyjęta 13 kwietnia 2021). Kończy się 2021 rok – ile już udało się zrobić?

Nowa obwodnica na Podkarpaciu

GDDKiA informuje, że prowadzi intensywne prace przygotowawcze dla 81 obwodnic. Czternaście z nich jest już na etapie realizacji, dla kolejnych czterech poszukiwani są wykonawcy dokumentacji i wreszcie w przypadku jednej z obwodnic trwa obecnie przetarg na projekt i budowę.

Infografika dotycząca programu 100 obwodnic (źr. Ministerstwo Infrastruktury)

14 obwodnic już w realizacji

Infografika informująca o postępach prac w ramach programu budowy 100 obwodnic (źr. GDDKiA)

W realizacji jest czternaście obwodnic o łącznej długości 109,7 km i wartości 1,9 mld zł. Są to obwodnice: Wąchocka w ciągu DK42 (woj. świętokrzyskie), Smolajn w ciągu DK51 (woj. warmińsko-mazurskie), Żodynia w ciągu DK32 (woj. wielkopolskie), Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 (woj. lubuskie), Gryfina w ciągu DK31 (woj. zachodniopomorskie), Lipska w ciągu DK79 (woj. mazowieckie), Suchowoli w ciągu DK8 (woj. podlaskie), Sztabina w ciągu DK8 (woj. podlaskie), Brzezia w ciągu DK25 (woj. pomorskie), Gostynia w ciągu DK12 (woj. wielkopolskie), Grzymiszewa w ciągu DK72 (woj. wielkopolskie), Szczecinka w ciągu DK20 (woj. zachodniopomorskie), Pułtuska w ciągu DK61 (woj. mazowieckie) oraz Strykowa w ciągu DK32 (woj. wielkopolskie). Dla obwodnic Smolajn i Brzezia zostały wydane już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i trwają tam roboty budowlane.

100 obwodnic – gdzie będą drogi dwujezdniowe?

Większość już budowanych i planowanych obwodnic będzie drogami jednojezdniowymi, jedynie nieliczne będą dwujezdniowe (fot. Shutterstock)

GDDKiA informuje, że wszystkie obwodnice realizowane w ramach programu mają być drogami klasy GP (główne ruchu przyśpieszonego), a większość z nich będzie mieć przekrój jednojezdniowy. Jedynie tam, gdzie budowane trasy obwodnic będą przebiegać w terenie zurbanizowanym, a prace przygotowawcze będą prognozować duże natężenie ruchu, powstaną drogi dwujezdniowe. Już dziś wiadomo, że dwujezdniowe będą obwodnice: Wąchocka (DK42), Nowego Targu (DK49), Chrzanowa i Trzebini (DK79), Olsztyna i Dywit (DK51), Kalisza (DK25), Pułtuska (DK61), Głogowa (DK12) oraz Legnicy (DK94).

Nowe odcinki S19 i A1 już działają

Total
0
Shares