Wybierasz się na Podkarpacie? Jest już nowa obwodnica

Nowa obwodnica Stalowej Woli i Niska
Fragment nowej obwodnicy na Podkarpaciu (fot. GDDKiA)

Obwodnice to zbawienie dla mieszkańców wielu miast. Zmniejszenie natężenia ruchu przez gęsto zabudowany obszar to nie tylko poprawa warunków życia mieszkańców (zmniejszenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń), ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa ruchu. Kierowców wybierających się na Podkarpacie informujemy że od 15 maja udostępniona została dla ruchu drogowego nowa, ponad 15-kilometrowa obwodnica Stalowej Woli i Niska.

Nowa obwodnica
Przesunięcie ruchu tranzytowego poza miasto to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców (fot. GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otwarciu nowo wybudowanej obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Uruchomiony odcinek stanowi ciąg drogi krajowej nr 77 łączącej międzynarodową trasę E371 i Przemyśl. Całkowity koszt ukończonego projektu, realizowanego w ramach rządowego programu 100 obwodnic to 297 229 777,01 zł (przyznam, że rozbawił nas ten jeden grosz w końcowym rozliczeniu), z tego wysokość dofinansowania z UE wyniosła 194 135 035,67 zł.

Dróg szybkiego ruchu mamy w Polsce coraz więcej

Obwodnica została wykonana w systemie “Projektuj i buduj”, a wykonawcą było konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) oraz Acciona Construccion (partner), sam koszt inwestycji zamknięto kwotą 223 mln zł. Przebieg nowej trasy ilustruje poniższa mapka:

Nowa obwodnica Stalowej Woli i Niska
DK77 Obw. Stalowej Woli i Niska (graf. GDDKiA)

Trasa obwodnicy poprowadzona została po północno-wschodniej stronie Stalowej Woli i Niska. Jej początek zlokalizowany jest w Stalowej Woli na skrzyżowaniu Trasy Podskarpowej z ul. Chopina. Później trasa kieruje się na południowy wschód, przekraczając tereny elektrowni Stalowa Wola, rzekę Barcówka, linię kolejową nr 66 Zwierzyniec Towarowy – Stalowa Wola Południe oraz krzyżuje się z istniejącą DK19. Koniec świeżo oddanej obwodnicy zlokalizowany jest na rondzie wchodzącym w skład węzła Rudnik nad Sanem, który powstaje w ramach budowanej równolegle drogi ekspresowej S19. Pamiętajmy, że obwodnica to nie tor wyścigowy, łatwiejszy ruch nie oznacza braku przepisów, a te warto przestrzegać, bo opomiarowanych i kontrolowanych odcinków w Polsce jest i będzie coraz więcej.

Total
0
Shares