Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe odcinki S19 i A1 przekazane do użytku

Nowe odcinki autostrady A1 i trasy ekspresowej S19 już gotowe i przekazane kierowcom w użytkowanie.
Nowo oddane odcinki trasy Via Carpatia (fot. GDDKiA)

Drogowcy poinformowali o udostępnieniu kierowcom czterech nowych odcinków trasy Via Carpatia, chodzi o fragmenty w ciągu drogi S19. Oprócz tego na autostradzie A1 trzypasmowy odcinek wydłużył się o kolejne cztery kilometry.

Warszawa czeka na tunel – otwarcie już za trzy dni?

Nowym fragmentem trzypasmowym autostrady A1 kierowcy będą mogli ruszyć już dziś, tj. 17 grudnia. Chodzi o odcinek drogi pomiędzy węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Południe. Osoby podróżujące ze Śląska w kierunku Warszawy lub Gdańska będą miały do dyspozycji całą szerokość trzypasmowej jezdni na kolejnych 4 kilometrach tej trasy. Warto dodać, że GDDKiA obiecuje, że cały odcinek pomiędzy wspomnianymi węzłami będzie w pełni funkcjonalny jeszcze w tym roku.

56 km A1 jeszcze w tym roku

Po trzy pasy w każdym kierunku na A1 (fot. GDDKiA)

Uwaga kierowcy – oddanie nowego fragmentu z trzema pasami nie oznacza zniesienia ograniczeń prędkości. Formalnie trasa (wymieniony odcinek) wciąż jest terenem budowy. Do zakończenia wszelkich prac wciąż obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Warto dodać też, że również jeszcze w tym roku powinniśmy spodziewać się zmian na tej samej trasie, ale na odcinku Kamieńsk – Radomsko. Również na tym 17-kilometrowym odcinku jeszcze w tym roku powinny być oddane do użytku dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę.

Ponadto od Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy ma zostać udostępniona druga jezdnia, wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową nieopodal węzła Częstochowa Północ. Jeszcze w tym roku pomiędzy Tuszynem a obwodnicą Częstochowy kierowcy zyskają blisko 56 kilometrów dwujezdniowej trasy o trzech pasach ruchu. Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ponad 80 km starych odcinków A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy to ponad 2,8 mld zł. Blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Nowe odcinki Via Carpatia już dostępne

Pierwsze samochody na nowej obwodnicy Janowa Lubelskiego (fot. GDDKiA)

Kierowcy mogą już korzystać także z czterech nowych odcinków trasy S19 pomiędzy Lublinem, a obwodnicą Janowa Lubelskiego. Oznacza to, że w sumie podróżujący mają do dyspozycji łącznie 47 kilometrów nowej trasy ekspresowej o nawierzchni bitumicznej.

Jednocześnie, ponieważ to nie jest jeszcze absolutnie koniec prac na polskim odcinku międzynarodowej trasy Via Carpatia, drogowcy informują, że przynajmniej do momentu oddania do użytku odcinka Niedrzwica Duża – Kraśnik (planowane to jest w przyszłym, 2022 roku) w godzinach szczytu mogą tworzyć się zatory na węźle Strzeszkowice i w miejscowości Niedrzwica. Łączny koszt budowy sześciu odcinków S19 w woj. lubelskim od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie (wraz pracami przygotowawczymi, wykupem gruntów i nadzorem) to ok. 2,5 mld zł, z czego ok. 1,2 mld zł to dofinansowanie z UE.

Gdzie powstaną nowe drogi? Szczegóły rządowego programu

Total
0
Shares