Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Tunel POW – otwarcie najprawdopodobniej 20 grudnia

Tunel POW będzie oddany do użytku jeszcze tej jesieni. Ta kończy się 20 grudnia. To najbardziej prawdopodobny termin jego otwarcia.
Tunel POW (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

GDDKiA obiecywało otwarcie tunelu POW (Południowej Obwodnicy Warszawy), pod warszawskim Ursynowem jeszcze tej jesieni. Jesień kalendarzowa kończy się 20 grudnia i to właśnie tego dnia najprawdopodobniej pierwsi kierowcy będą mogli przejechać świeżo oddanym tunelem w ciągu trasy S2.

GDDKiA najchętniej oddałoby tunel w użytkowanie już teraz, ale decyzja nie należy do nich. Straż pożarna, po kilku próbach ostatecznie odebrała tunel i pozytywnie zaopiniowała systemy przeciwpożarowe w inwestycji. Aktualnie Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego sprawdza dokumentację tej inwestycji, z czym również był pewien problem, ale brakujące dokumenty już dostarczono. Po sprawdzeniu dokumentacji inspektorzy dokonają jeszcze ostatecznej kontrolu już na miejscu w terenie.

Tunel jest w pełni gotowy, zanim jednak przejadą nim kierowcy pozytywną opinię muszą wydać inspektorzy WINB (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA, przekazała Polskiej Agencji Prasowej we wtorek, że procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie wciąż trwa. Niezależnie od tego wykonawca przygotowuje się do wdrożenia stałej organizacji ruchu, zarówno w samym tunelu, jak i na ulicach Ursynowa zlokalizowanych nad nim. Docelowe oznakowanie pionowe i poziome ma stanąć we właściwych miejscach już w najbliższy weekend.

Jeżeli wykonawcy uda się przygotować stałą organizację ruchu (pomalować i ustawić niezbędne oznakowanie), a inspektory WINB przekażą pozytywną decyzję GDDKiA, nowym tunelem w Warszawie kierowcy będą mogli pojechać już w najbliższy poniedziałek, 20 grudnia. Datę tę potwierdza również Robert Kempa, burmistrz Ursynowa w wypowiedzi dla Gazety Stołecznej.

Niezbędne oznakowanie – nie tylko w samym tunelu, ale i na ulicach nad nim, ma pojawić się w najbliższy weekend (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Najprawdopodobniej na otwarciu tunelu polityczny kapitał będą chcieli zbić oficjele. Zatem warto pamiętać, że inwestycja, która pochłonęła (łączny koszt budowy trzech odcinków S2 stanowiących fragment POW) 4,6 miliarda złotych. Z tej kwoty 1,7 miliarda zł to wsparcie unijne w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pierwotny termin oddania tunelu do użytku to 2020 rok.

Pamiętajcie o fotoradarach w POW!

Total
0
Shares