Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Przydatne aplikacje dla kierowców – co warto mieć w smartfonie?

Aplikacje dla kierowców to informacyjne poszerzenie wiedzy sytuacyjnej, nie tylko na drodze. Z wymienionych – warto skorzystać.
aplikacje dla kierowców - smartfon w samochodzie
(fot. Shutterstock)

Aplikacje dla kierowców – jest ich coraz więcej. Programiści tworzący mniej lub bardziej użyteczne kawałki kodu na platformy mobilne dostrzegli tę olbrzymią grupę docelową już dawno. Nie wszystkie programy opisane jako “dla kierowców” są naprawdę przydatne, ale instalację niżej wymienionych na pewno warto rozważyć.

Od razu na wstępie istotna uwaga – żaden z wymienionych programów nie jest programem stricte nawigacyjnym, o tych już pisaliśmy – zainteresowanych odsyłamy do stosownego materiału pt. “Jak ominąć korki – nie tylko Google Maps”. Nie wymieniamy poniżej również żadnych aplikacji producenckich, czyli oferowanych przez poszczególne marki. Wiele aut dziś jest już praktycznie stale połączonych z internetem, zatem aplikacja mobilna przygotowana przez producenta jest niejako naturalnym rozszerzeniem funkcjonalności pojazdu – za to też płacimy! Więcej na temat aplikacji producenckich również znajdziecie w naszym serwisie – zachęcamy do zapoznania się z materiałem pt. “Connected car i smartfon, czyli jaką apką podziałasz z jakim autem?”. Zanim przejdziemy już do opisu poszczególnych aplikacji, pamiętajcie by korzystać ze smartfonu w samochodzie w sposób bezpieczny. Podczas jazdy koncentrujemy się na drodze i jej otoczeniu, a nie na smartfonie i aplikacjach.

Tire Expert

Tire Expert
Aplikacja Tire Expert (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Wielu kierowców zmienia rozmiary felg i opon w swoich samochodach i nie mówimy tu o samej tylko wymianie sezonowej – zimówek na letnie i odwrotnie. Aplikacja Tire Expert choć jest już dość stara (ostatnia aktualizacja pochodzi s 2014 roku!) to wciąż może okazać się przydatnym narzędziem do znalezienia optymalnych zamienników posiadanych felg i opon. Dowiemy się nie tylko jakie właściwe parametry powinny mieć nowe felgi i opony. Program ostrzega również o obniżeniu prześwitu, podaje także informacje o ile będzie przekłamywał licznik prędkości w wyniku przeprowadzonej modyfikacji.

AlcoDroid Alcohol Tracker

Alcodroid Alcohol Tracker
Aplikacja AlcoDroid Alcohol Tracker (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Święta, Sylwester to czas, kiedy konsumpcja napojów wyskokowych jest zwykle wyższa niż w dni powszednie. I nie mówimy tu o ogromnych ilościach. Jednak dla kierowcy już “jedno małe piwo” czy “lampka wina do świątecznej kolacji” może okazać się zbyt niebezpieczna. Aplikacje dla kierowców mogą pomóc, a jedną z nich jest opisywany tu program. Aplikacja w żadnym razie nie zastępuje profesjonalnego alkomatu! Każdy z nas inaczej przetwarza wchłonięty alkohol. Szybkość przemiany materii jest uwarunkowana wieloma czynnikami: wagą, kondycją, predyspozycjami genetycznymi itp. Niemniej aplikacja może być użyteczna. Pozwala ona elastycznie zdefiniować jakiego rodzaju alkohol, kiedy i w jakich ilościach spożywamy. W rezultacie otrzymujemy czytelny wykres informujący nas kiedy (z pewnym oczywiście przybliżeniem) powinniśmy być trzeźwi. Jeżeli nie oszukiwaliśmy przy podawaniu wagi ciała, mocy trunków i ich ilości, czasu spożywania, to obliczenia aplikacji mają pewną wartość poznawczą. Pamiętajmy, jazda “pod wpływem” to już nie wykroczenie, lecz przestępstwo. Niezależnie od kodeksu karnego, wsiadanie na podwójnym gazie za kółko to skrajny brak odpowiedzialności i narażenie życia własnego, współpasażerów i innych uczestników drogi.

Fuelio

Fuelio
Aplikacja Fuelio pozwoli zachować kontrolę nad częścią kosztów związanych z eksploatacją auta (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Przydatne narzędzie mobilne, dla każdego, kto chciałby dysponować szczegółowymi informacjami na temat kosztów eksploatacji własnego pojazdu, szczególnie tych dotyczących paliwa. Fuelio oprócz bogatej palety wskaźników, wykresów i statystyk, oferuje również czytelną mapę z cenami paliw na poszczególnych stacjach. Aplikacja jest bezpłatna, nie epatuje reklamami i nie wymaga żadnego rejestrowania kont online itp.

SkyCash

SkyCash
Ten program przyda się generalnie podróżującym, nie tylko własnym samochodem (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Chcecie zaparkować samochodem w strefie płatnego parkowania, a nie macie drobnych, a parkomat nie obsługuje płatności kartą? Te problemu skończą się po instalacji Skycash. Aplikacja jest użytecznym narzędziem nie tylko dla kierowców, ale generalnie w podróży. Baza płatnych parkingów jest systematycznie rozbudowywana. Z poziomu aplikacji wniesiemy opłatę nie tylko za parkingu publiczne w płatnych strefach miejskich, ale także wiele parkingów prywatnych. Nowością jest możliwość uiszczania opłat autostradowych bezpośrednio z aplikacji. A gdy sporadycznie korzystanie z komunikacji miejskich, przejazdów autokarowych czy koleją, również z poziomu Skycash kupicie odpowiedni bilet. Aplikacje dla kierowców? SkyCash zdecydowanie warto zainstalować.

RSO

RSO
Aplikacja użyteczna nie tylko dla kierowców (fot. Google Play)

To kolejny program, który jest przydatny nie tylko kierowcom. Aplikacja jest po prostu mobilnym “powiadamiaczem” Regionalnego Systemu Ostrzegania. Aplikacja poinformuje nas np. o oblodzeniach dróg w danym terenie, czy innych utrudnieniach w interesującym nas regionie (podczas instalacji określamy województwo, z którego chcemy otrzymywać powiadomienia i ostrzeżenia). Komunikaty podzielone są na kilka kategorii: m.in. meteorologiczne, hydrologiczne czy drogowe. W aplikacji wbudowano również wiele poradników dotyczących postępowania w sytuacjach kryzysowych. Oby takie spotykały nas jak najrzadziej, ale jeżeli już do tego dojdzie, to każda pomoc się przyda.

Aplikacja dla kierowców elektryków – PlugShare

Niezbędnik dla każdego posiadacza samochodu elektrycznego (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

To zdecydowanie niezbędna aplikacja dla każdego posiadacza samochodu elektrycznego, użyteczna również dla użytkowników hybryd plug-in. Generalnie jeżeli masz możliwość wpięcia swojego auta do prądu, obowiązkowo zainstaluj PlugShare. Program jest mobilnym interfejsem usługi o tej samej nazwie. Po założeniu konta (jest ono bezpłatne, jak i cały program) możemy przypisać typ posiadanego auta elektrycznego, a aplikacja podpowie, gdzie znajdują się pasujące ładowarki. Program wyróżnia różne typy i moce ładowarek, pozwala filtrować je względem typów gniazdek. Umożliwia również wstawianie komentarzy i rejestracji podczas każdego ładowania. Dzięki temu społeczność użytkowników PlugShare tworzy dodatkową bazę przydatnych informacji dotyczących wielu punktów ładowania (ile kosztują, skąd wziąć np. kartę do ładowania, itp.).

Wheel Size

Wheel Size
Aplikacja Wheel Size to przydatna ściągawka dla każdego, kto chciałby wymienić np. obręcze kół czy opony (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Na koniec program podobny w założeniach do pierwszej wymienionej aplikacji dla kierowców. Jednak Wheel Size jest aplikacją stale aktualizowaną (wg zapewnień twórców – codziennie). Baza rozmiarów felg i opon pasujących do olbrzymiej liczby modeli różnych marek to nie tylko rzecz przydatna kierowcy, ale ogólnie użyteczna baza wiedzy.

Wszystkie wyżej wymienione aplikacje dla kierowców znajdziecie w oficjalnym sklepie Androida – Google Play Większość zapewne dostępna jest również dla posiadaczy sprzętu mobilnego Apple, niemniej piszący te słowa nie dysponuje iPhonem. Jednak nic straconego, wystarczy po prostu sprawdzić – wpisując nazwę aplikacji – czy jest ona dostępna w Apple App Store.

Total
0
Shares