Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj

Rajd Akropolu – Kalle Rovanperä powiększa przewagę

Rovanperä konsekwentnie ku zwycięstwu w Rajdzie Akropolu (fot. wrc.com)

Za nami już dwanaście odcinków specjalnych Rajdu Grecji 2021, czyli Rajdu Akropolu. Na szutrowych, górskich drogach jak na razie najlepiej radzi sobie fińska ekipa Rovanperä / Halttunen. Finowie jadący Toyotą Yaris WRC powiększyli swoją przewagę z piątkowych zmagań z nieco ponad 3 sekund to ponad trzydziestu sekund. Kolejność trzech najlepszych kierowców w klasyfikacji Rajdu Grecji nie uległa jednak zmianie.

Przypominamy wczorajsze wyniki Rajdu Grecji

20-latek, bo zaledwie tyle lat ma fiński kierowca wyrasta na geniusza, nie dość, że Rovanperä wygrał Rajd Estonii, zostając tym samym najmłodszym kierowcą w historii, który zwyciężył w zawodach tej rangi, to okazuje się, że nie osiada na laurach i chce powiększyć swój dorobek punktowy. Dziś Rovanperä był już bezdyskusyjnie najlepszy zwyciężając w czterech z sześciu odcinków specjalnych rozegranych w sobotę. Dzięki kapitalnej jeździe zbudował prawie 40-sekundową przewagę nad Tänakiem i Ogierem.

Ott Tänak w swoim Hyundaiu i20 Coupe WRC – czy uda mu się utrzymać pozycję wicelidera? A może wyprzedzi Fina? (fot. wrc.com)

W dwóch ostatnich “powtórkach” soboty (dwa ostatnie OS-y), Rovanperä nieco zwolnił, w efekcie 11. odcinek specjalny najszybciej pokonał Ott Tänak, a 12. OS-a w najkrótszym tempie pokonał Seb Ogier – obu kierowcom nie wystarczyło to jednak na zniwelowanie strat w stosunku do Fina, który zachował wydaje się bezpieczną, ponad półminutową przewagę przed jutrzejszymi trzema ostatnimi odcinkami, jakie kierowcom ma jeszcze do zaoferowania Rajd Akropolu. Oto klasyfikacja po sobocie.

Wyniki Rajdu Akropolu po sześciu OS-ach rozegranych w sobotę (źr. wrc.com)

Polska załoga jadąca Skodą Fabią Evo klasyfikowaną w kategorii WRC3, czyli Kajetanowicz i Szczepaniak zajmuje 12. pozycję w generalce i wciąż drugą w WRC3. Zmieniła się jednak pozycja lidera w WRC3. Polakom udało się wyprzedzić Brytyjczyków (Ingram / Whittock – także Fabia Evo), ale sami zostali wyprzedzeni przez Francuzów (Rossel / Coria – jadący Citroënem C3 WRC3).

Sebastien Ogier niespecjalnie rozpacza z powodu trzeciej pozycji, gdyż jego najwięksi konkurenci w tym sezonie: Elfyn Evans i Thierry Neuville pracowicie wspinali się w klasyfikacji generalnej po piątkowych kłopotach. Robili to skutecznie, ale na wyprzedzenie Francuza i zmniejszenie jego przewagi punktowej w Rajdowych Mistrzostwach Świata szanse mają niewielkie. Pamiętajmy jednak, to są rajdy – tu się może wydarzyć wszystko. Zobaczmy jeszcze skrót wideo z dzisiejszych zmagań:

Przypominamy Estonię: Kalle Rovanperä najmłodszym zwycięzcą rajdu WRC w Rajdowych Mistrzostwach Świata