Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Akropolu – jak na razie Kalle Rovanperä

Rajd Akropolu ruszył, ostre kamienie, górskie kręte ścieżki i szutrowe wiraże. Prowadzi Fin, dobrze idzie Polakom. Jaka kolejność po dzisiejszych OS-ach?
Kalle Rovanperä jak na razie prowadzi w Rajdzie Akropolu, ale ma bardzo niewielką przewagę (fot. wrc.com)

Sześć odcinków specjalnych Rajdu Akropolu za nami. Jak na razie w klasyfikacji generalnej najlepiej spisuje się fińska ekipa jadąca Toyotą Yaris WRC: Kalle Rovanperä i Janne Halttunen, ale przewaga uzyskana po dzisiejszych odcinkach specjalnych jest minimalna. Po piętach (czy może raczej po oponach) depcze Finom Estończyk, Ott Tänak oraz aktualny lider klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata – Sebastien Ogier.

Ambitne plany Mitsubishi – powrót do rajdów?

Jednak w ciągu dnia sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, pierwszy przejazd rozegrany jeszcze w czwartek wieczór najlepiej zaliczył właśnie Ogier, ale już pierwszy odcinek specjalny dziś należał do Estończyków. Ott Tänak jadący Hyundaiem i20 Coupé WRC wyprzedził drugiego na mecie Ogiera (jadącego Toyotą Yaris WRC) zaledwie o 0,2 sekundy. To żadna zaliczka i mogliśmy spodziewać się dalszych przetasowań i emocji. Tych nie brakowało.

Lider klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata kontroluje sytuację kończąc piątkowe zmagania na trzeciej pozycji z niespełna 4-sekundową stratą do lidera (fot. wrc.com)

W efekcie dziś o prym w Rajdzie Akropolu walczyło przede wszystkim trzech kierowców, różnica pomiędzy Rovanperą, Tänakiem, a trzecim Ogierem to zaledwie 3,9 sekundy. To gwarantuje emocje również w jutrzejszych zmaganiach. Nienajlepiej poszło kierowcom, którzy w generalnej klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata ścigają Seba Ogiera. Elfyn Evans miał poważne problemy ze skrzynią biegów w swoim Yarisie WRC, a Thierry Neuville stracił prawie sześć minut z powodu awarii wspomagania kierownicy, w efekcie po dzisiejszych OS-ach obaj finiszują na odległych pozycjach (Evans – 16, Neuville – 18)

Dla polskich kibiców dobrą wiadomością są dobre przejazdy załogi Kajetanowicz / Szczepaniak. Popularny “Kajto” po sześciu OS-ach w Rajdzie Akropolu jest na 10 miejscu w klasyfikacji generalnej i wiceliderem w kategorii WRC3. Lepsi od Polaków w WRC3 są Brytyjczycy: Ingram / Whittock – obie załogi jadą Škodą Fabią Evo. Zobaczmy skrót wideo z dzisiejszych wydarzeń:

Tegoroczny Rajd Akropolu wrócił do cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata po dość długiej przerwie (ostatni raz rozgrywano imprezę tej rangi w Grecji w 2013 roku). W tym roku szutrowe i skaliste górskie trasy powitały 40 załóg we wszystkich kategoriach.

Jaki pierwszy samochód? Raczej nie rajdowy

Total
0
Shares