Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ralliart powraca. Czyżby Mitsubishi chciało zdominować rajdy?

Lancer Evolution Ralliart (fot. mat. prasowe)
Lancer Evolution Ralliart (fot. mat. prasowe)

Nasi koledzy po fachu nie mają lekko. Tym razem musieliśmy przeczytać całe sprawozdanie finansowe Mitsubishi za poprzedni rok, żeby doszukać się jednego magicznego zdania traktującego o tym, że firma ma zamiar przywrócić kultową markę Ralliart. 

Historia Ralliart

Lancer Evolution Ralliart Tommi Mäkinen (fot. mat. prasowe)
Lancer Evolution Ralliart Tommi Mäkinen (fot. mat. prasowe)

Ralliart Europe był jednym z największych graczy w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Na czele zespołu stał Andrew Cowan, a za kierownicą czerwonych bolidów Mitsubishi jeździł niepokonany Tommi Mäkinen, który aż czterokrotnie wygrywał te mistrzostwa w latach 1996 – 1999. Mäkinen doczekał się nawet własnej edycji limitowanej Lancera Evolution. Jeden z takich egzemplarzy, który znajdował się w posiadaniu brytyjskiego oddziału Mitsubishi, był niedawno wystawiony na sprzedaż wraz z całą plejadą wyjątkowych wozów z trzema diamentami na masce. Późniejsze odmiany Lancera WRC powstawały pod szyldem Mitsubishi Motors Motor Sport i nie były już w stanie walczyć o zwycięztwa. Po raz ostatni na rajdowe strasy wyjechał Lancer WRC05. W tym samym okresie duże sukcesy odnosiła firma w rajdach typu cross-country. Nawet ponad dekadę od ostatnich startów Mitsubishi nadal jest niekwestionowanym rekordzistą kultowego rajdu Dakar. Do 2009 roku wygrywali aż 12 razy!

Doniesienia o odrodzeniu Ralliart

Mitsubishi classic (fot. Mitsubishi)
Mitsubishi classic (fot. Mitsubishi)

motorsport.com dowiadujemy się, że o całej sprawie poinformował też dyrektor generalny japońskiego Mitsubishi, Takao Kato. Póki co informacje są bardzo ogólne, ale wiemy, że firma odrodzi się jako producent to części i akcesoriów do różnych modeli Mitsubishi. Mitsubishi ma zamiar powrócić też do rywalizacji w motosporcie, gdzie będzie promować markę Ralliart. Do jakich rywalizacji mają zamiar dołączyć Japończycy? Tego nie wiemy, ale chyba każdy słysząc nazwę Ralliart myśli o rajdach samochodowych! 

Powrót do motorsportu?

Ralliart
Mitsubishi w rajdzie Dakar (fot. mat. prasowe)

Producent zamierza też ponownie zaangażować się w sporty motorowe. Jakie będą to dyscypliny, na razie nie wiadomo, ale należy pamiętać, że wyróżnili się szczególnie w rajdach i rajdach cross-country. Natrafienie na wzmiankę o Ralliarcie we wspomnianym raporcie finansowym ułatwiło samo Mitsubishi poprzez umieszczenie grafiki Mitsubish Triton. To pick-up, któremu, komputerowi magicy zapewnili pełną kurację Ralliart. Czyżby Ralliart planował walkę z Toyotą na trasach legendarnego rajdu Dakar? motorsport.com przypomina, że nowe przepisy w Rajdowych Mistrzostwach Świata dopuszczają skalowanie karoserii i maszyna startująca w klasie Rally1 może z powodzeniem bazować na aucie tego typu. 

Total
0
Shares