Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Dakar 2022. Dwie Saudyjki na starcie. Tak, w Arabii Saudyjskiej

Dakar 2022 już niebawem. Do 2018 roku kobiety z Arabii Saudyjskiej w ogóle nie mogły prowadzić aut. Teraz nie tylko prowadzą, ale i wystartują w morderczym rajdzie.
Mashael Al-Obaidan, Saudyjka startująca w Rajdzie Dakar 2022 (fot. mnalobaidan / Instagram)

To pierwszy w historii przypadek, że w kraju arabskim będącym unitarną, islamską monarchią absolutną na starcie rajdu samochodowego i to tak morderczego jak Dakar, wystartują kobiety. Jeszcze niedawno w ogóle nie mogły prowadzić. Świat się zmienia. Trzymamy kciuki za udany wyścig Saudyjek.

Toyota przygotowała nowy model na Rajd Dakar – zobacz go!

Mashael Al-Obaidan i Dania Akeel to pierwsze kobiety z Arabii Saudyjskiej, które już w styczniu staną na linii startowej Rajdu Dakar. Saudyjska Federacja Samochodowo-Motocyklowa oficjalnie zgłosiła kobiecą załogę do startu.

Mashael Al-Obaidan już udowodniła swoje kompetencje. Na zdjęciu z nagrodą za drugie miejsce w kategorii T3 w Hail International Rally wręczanej przez Jego Królewską Wysokość Księcia Khalida bin Sultan Al-Fajsala (fot. mnalobaidan / Instagram)

W Arabii Saudyjskiej, aż do 2018 roku kobiety nie mogły samodzielnie prowadzić samochodów. Po akcjach protestacyjnych pań, które miały prawo jazdy, ale nie mogły z niego korzystać, zakaz został zniesiony.

Robię to, co kocham, otrzymuję duże wsparcie od ludzi. Dla wielu kobiet to inspiracja do działania” – mówi 33-letnia Al-Obaiden. „Start w Dakarze jest spełnieniem moich marzeń” – dodaje kobieta. Mashael ma już doświadczenie w rajdach terenowych, zajęła ona siódme miejsce w Pucharze Świata FIA w rajdach Baja.

Dania Akeel to pierwsza kobieta z Arabii Saudyjskiej z profesjonalną licencją FIA (w kategorii Speed Bikes Competition) (fot. Saudi Arabian Motorsport Federation)

Akeel to rówieśniczka Al-Obaiden i także startowała w rundach Baja FIA Cup, co więcej – Dania Akeel wygrała zawody FIA World Cup for Cross-Country Bajas. Na torze w Bahrajnie miała wypadek, w którym doznała urazu kręgosłupa oraz złamała miednicę. Ze względu na okres rekonwalescencji w ostatnim roku nie startowała.

Miesiące po wypadku były bolesne, ale i tak miałam szczęście, gdyż obyło się bez operacji. W sportach motorowych musisz zaakceptować ryzyko, bez tego trudno o dobry wynik” – mówi Dania Akeel.|

Impreza rozpoczyna się w Nowy Roku, trasa liczy 8300km, prowadzi ona przez pustynie oraz góry Półwyspu Arabskiego. Podaje się, że średnio jeden etap tego jednego z najtrudniejszych wyścigów świata, będzie miał ponad 600 km. Życzymy Paniom z Arabii Saudyjskiej, jak i wszystkim pozostałym startującym zawodnikom powodzenia – niech wygra najlepszy.

Przeżyjmy to jeszcze raz – oto mistrzowie świata WRC 2021

Total
0
Shares