Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Monte Carlo 2021 – dzień drugi. Kalejdoskop

Drugi dzień rajdu był najbardziej wymagający w tegorocznym Rallye Monte Carlo 2021. Sytuacja zmieniała się z każdym etapem!
Rajd Monte Carlo 2021
Rajd Monte Carlo 2021 (fot. amc.mc)

Poranna kawa zadziałała najwyraźniej bardzo dobrze na Sébastiena Ogiera. Siedmiokrotny mistrz świata dziś zdeklasował rywali osiągając najlepsze czasy na trzech dzisiejszych odcinkach specjalnych! Przypomnijmy Ogier urodził się w Gap, więc w Monte Carlo ściga się – dosłownie – na własnym podwórku. To na pewno pomaga, ale nie zamierzamy ujmować mu talentu.

OS3 Aspremont – La Bâtie des Fonts – 19,61 km – Ogier

Pierwszy odcinek specjalny dziś najszybciej pokonał siedmiokrotny mistrz świata Sébastien Ogier, który całą trasę pokonał czasie 14:00,9. Jednak po trzecim OS-ie to Rovanperä w kolejnym Yarisie awansował na pozycję lidera w generalce, przejeżdżając ten odcinek zaledwie 5,7 sekundy wolniej od Ogiera. Wczorajszy lider, Ott Tänak był “trochę zbyt ostrożny” na oblodzonych fragmentach trasy, w efekcie stracił do Ogiera 17,7 sekundy, a tym samym stracił pierwsze miejsce w generalce na rzecz Fina w Yarisie WRC. Na pozycję wicelidera po trzecim OS-ie wskoczył Walijczyk Elfyn Evans (znowu w Toyocie Yaris WRC), który przejechał ten etap zaledwie ze stratą 2,7 s. do Ogiera. Jednak dziś sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Poniżej wyniki OS3:

Wyniki trzeciego odcinka specjalnego (źr. wrc.com)

OS4 Chalancon – Gumiane – 21,62 km – zupełnie nowy etap – znowu Ogier

Drugi OS dzisiejszego dnia to zupełnie nowa i nieznana żadnemu kierowcy trasa. W efekcie wszyscy startowali tu na równych prawach. Długa seria ostrych, górskich zakrętów w jeździe w dół do Gumiane została najsprawniej pokonana ponownie przez Sébastiena Ogiera, który dzięki temu wynikowi po czterech OS-ach Rajdu Monte Carlo 2021 uzyskał pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Jednak Francuz czuje na karku oddech Fina. Rovanperä finiszował na tym odcinku jako drugi ze stratą 7,6 sekundy do Ogiera. Fragment przejazdu Fina na wideo:

Rovanperä i jego Toyota Yaris WRC

Na trzecim miejscu dojechał Walijczyk. Elfyn Evans potrzebował 9 sekund więcej od Francuza na pokonanie tego OS-a. Wszyscy jechali Toyotami Yaris WRC. Poniżej wyniki tego OS-a:

Wyniki czwartego odcinka specjalnego (źr. wrc.com)

OS5 Montauban sur l’Ouvèze – Villebois-les-Pins – 22,24 km ze szczytem po drodze – Ogier raz jeszcze!

Sébastien Ogier i jego Toyota Yaris WRC – piorunująca mieszanka (fot. wrc.com)

Znowu Ogier! Kolejny OS dzisiejszego, bardzo intensywnego dnia Monte Carlo ze słynnym Col de Perty (wys. 1302 m) po drodze. Ostatni raz trasa przebiegała przez Col de Perty w 2014 roku – wówczas rajd wygrał… Sébastien Ogier jadący wtedy VW Polo R. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Toyota Yaris WRC również bardzo pasuje francuskiemu kierowcy. Pokonał on ten odcinek w czasie 13:35,8. Dwa kolejne miejsca To Evans w Toyocie (8 sekund straty to Ogiera) i Ott Tänak w Hyundaiu. Na poniższym wideo krótkie podsumowanie etapów 3 – 5:

Rovanperä tym razem uznał wyższość Estończyka. Za Finem na mecie tego etapu zameldował się drugi z kierowców Hyundaia, Thierry Neuville. Stracił trochę czasu przez niekontrolowany obrót na trasie. W efekcie na metę dojechał w czasie o 28 sekund dłuższym od Ogiera. Po tym etapie kierowcy i piloci mieli chwilę odpoczynku w Gap Service Park (przyda im się), po południu czekały ich jeszcze dwa etapy! 5 w ciągu jednego dnia. Piątek to zdecydowanie najbardziej wymagający dzień tegorocznego Rajdu Monte Carlo. Dla porządku jeszcze wyniki piątego odcinka:

Wyniki piątego odcinka specjalnego (źr. wrc.com)

OS6 Aspremont – La Bâtie des Fonts – 19,61 km – Evans!

Co za szalona jazda, drugi przejazd tej trasy dzisiejszego dnia i Evans wykręcił imponujący czas 13:32,5! Tymczasem Ogier ten odcinek pokonał nawet wolniej niż rankiem uzyskując czas 14:07.2 (aż 34,7 sekundy straty do Evansa) zajmując dopiero szóste miejsce na mecie tego etapu – niestety, ale niekontrolowany obrót na jednym z zakrętów kosztował cenne sekundy. W efekcie Francuz traci pozycję lidera spadając po tym odcinku w generalce na trzecie miejsce. Z kolei jako drugi na mecie i – po tym etapie – także jako wicelider generalki – zameldował się Estończyk Ott Tänak w Hyundaiu. W ogóle załogi Hyundaiów na tym odcinku spisały się rewelacyjnie zajmując trzy kolejne miejsca za Evansem w Yarisie WRC. Poniżej podajemy wyniki szóstego OS-a i czwartego dzisiejszego odcinka:

Wyniki szóstego odcinka specjalnego (źr. wrc.com)

OS7 Chalancon – Gumiane – 21,62 km – znowu Ogier! Ale to nie wystarczyło. Liderem Evans

Elfyn Evans – aktualny lider klasyfikacji generalnej Rajdu Monte Carlo 2021 po siedmiu odcinkach specjalnych (fot. wrc.com)

Ostatni etap dnia dzisiejszego znowu należał do Francuza. Seb Ogier w swoim Yarisie pokonał drugi raz tego dnia nowy etap z Chalancon do Gumiane w czasie 14:09,8. Rewelacyjnie, plasując się zaledwie 1,3 sekundy dłuższym czasem na drugim miejscu przejechał Hiszpan, Daniel Sordo kierując Hyundaiem i20 Coupé WRC. Jednak w klasyfikacji generalnej w kategorii WRC po siedmiu OS-ach i dwóch intensywnych dniach rajdowych zmagań w Monte Carlo na szczycie tabeli melduje się Evans. Mimo że w ostatnim piątkowym odcinku Walijczyk przyjechał na piątym miejscu ze stratą 16 sekund do Ogiera, to sumarycznie wyprzedza Francuza w generalce o 7,4 sekundy. Poniżej wyniki siódmego odcinka:

Wyniki siódmego i ostatniego dzisiejszego odcinka Rajdu Monte Carlo (źr. wrc.com)

Ponieważ meta siódmego odcinka w Gumiane kończy piątkowe zmagania czas również na dotychczasową klasyfikację generalną WRC – oto ona:

Klasyfikacja generalna WRC po dwóch dniach zmagań w Rallye Monte Carlo 2021 (źr. wrc.com)

Jutro kolejny dzień walki na trudnych, górskich drogach Monte Carlo. Zajrzyjcie do nas!

Total
0
Shares