Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Monte Carlo 2021 – inny niż wszystkie. Dzień pierwszy

84 załogi, najszybsze rajdowe wozy WRC i jeden z najtrudniejszych rajdów świata. Monte Carlo 2021 start!
Ralye Monte Carlo
Rajd Monte Carlo 2021 (fot. wrc.com)

Dziś rozpoczęło się kolejne wielkie święto motorsportu. 89. edycja słynnego Rajdu Monte Carlo. To edycja zupełnie inna niż wszystkie. Nie tylko przez pandemię, która wymusiła przeprowadzenie Rajdu bez udziału widzów. Zmagania kierowców w tym rajdzie możemy śledzić za pośrednictwem środków masowego przekazu (również online – w czym sami też chcemy pomóc). Znacznym zmianom poddano również poszczególne odcinki specjalne tegorocznego rajdu. Ponad 85 proc. tegorocznych tras będzie zupełnie innych, od tego, co pasjonaci rajdu i sami kierowcy znali z Monte Carlo z lat poprzednich. Będzie się działo!

Rajd Monte Carlo 2021 – lista startowa

W tym roku na Rajdzie Monte Carlo nie zobaczymy żadnej, choćby w połowie polskiej załogi, niemniej nie oznacza to braku emocji, bo zmodyfikowane OS-y jednego z najtrudniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych rajdów w całym cyklu WRC to wyzwania dla najlepszych. W tym roku na linii startowej pierwszego OS-u Rajdu Monte Carlo 2021 zameldowały się aż 84 załogi, oczywiście w mistrzowskiej i najbardziej wymagającej klasie WRC jest ich mniej. Oto lista załóg w najwyższej klasie WRC:

Lista startowa załóg WRC w Rajdzie Monte Carlo 2021 (źr. WRC/FIA; wrc.com)

Auta WRC w Monte Carlo

Tylko dwie załogi WRC startują na samochodach innych niż japońskiego lub koreańskiego producenta. Po cztery załogi jadą samochodami Toyota Yaris WRC oraz Hyundai i20 Coupé WRC, natomiast Ford Fiesta WRC trafił do dwóch załóg. Jedna z nich, Teemu Suninen i Mikko Markkula, miała efektywną kraksę podczas SS1 czyli pierwszego odcinka specjalnego tegorocznego Monte Carlo, wyglądało to tak:

Od razu zaznaczamy, zarówno Teemu Suninen, jak i jego pilot – Mikko Markkula wyszli z tego praktycznie bez szwanku. Niemniej ich Ford Fiesta WRC niezbyt dobrze to zniósł.

Wyniki pierwszego dnia Monte Carlo

Ott Tänak i to dwukrotnie – świetny dublet Estończyków pierwszego dnia Monte Carlo 2021 (fot. wrc.com)

Pierwsze dwa odcinki specjalne dzisiejszego dnia jako pierwszy ukończył Ott Tänak i jego pilot Martin Järveoja. Obaj Estończycy prowadząc widocznego na powyższym zdjęciu Hyundaia pokonali pierwszy odcinek specjalny w czasie 12:05.7 (o 3 sekundy lepiej od drugiej załogi), a drugi w czasie 12:11,8 – zaledwie o 0,3 s. lepszym od drugiej załogi.

Druga załoga: Jalle Rovänpera i Jonne Halttunen w Toyocie Yaris WRC (fot. wrc.com)

Po piętach (czy może raczej po oponach) depczą Estończykom Finowie prowadzący Toyotę Yaris WRC. Załoga Jalle Rovänpera i Jonne Halttunen uplasowała się tuż za Hyundaiem lidera również w obu OS-ach. W klasyfikacji generalnej pierwszą i drugą lokatę po pierwszym dniu zmagań dzielą zaledwie 3,3 sekundy! Jutro też będzie ciekawie. Damy Wam znać.

Total
1
Shares