Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Monte Carlo – dzień trzeci. Olbrzymi pech Estończyków

Sobota w Rallye Monte Carlo to trzy odcinki specjalne, a dokładniej dwie trasy, z których jedną kierowcy pokonywali dziś dwukrotnie. Ogier rządzi!
Rajd Monte Carlo
Rajd Monte Carlo 2021 (fot. amc.mc)

Sobota w Rajdzie Monte Carlo to trzy etapy, przejechanie już pierwszego z nich ze sporą przewagą nad drugim kierowcą dało Sebastienowi Ogierowi pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej! Co ciekawe w nocy w Gap uderzył silny wiatr, który spowodował znaczne szkody materialne, na szczęście nie okazały się one na tyle poważne, by przeszkodzić w kontynuowaniu rajdu Monte Carlo. Po wczorajszych zmaganiach dzień z pozycji lidera rozpoczynał Elfyn Evans.

OS9 La Breole – Selonnet (18,31 km) – Seb Ogier

Pierwszy etap dzisiejszego dnia, pokręcony nieco ponad 18-kilometrowy odcinek pomiędzy La Breole a Selonnet ruszył o 6:30 rano. Seb Ogier pija naprawdę niezłą kawę, pokonał tego OS-a w znakomitym czasie 13:16,2 sekundy. Wczorajszy lider klasyfikacji generalnej stracił. Elfyn Evans jechał średnio o sekundę na kilometr wolniej i dotarł drugi tracąc do Ogiera sporo bo aż 17,8 sekundy. To automatycznie oznaczało, że to właśnie siedmiokrotny mistrz świata WRC po tym odcinku specjalnym stanął na czele klasyfikacji generalnej. Ott Tänak, który znakomicie pokazał się pierwsze dnia rajdu miał pecha, przebił oponę w początkowym fragmencie tego etapu, a potem do mety OS-a jechał masakrując jej resztki i felgę. Poniżej wyniki tego odcinka:

Wyniki dziewiątego odcinka specjalnego (źr. wrc.com)

OS10 Saint-Clément – Freissinieres (20,48 km) – tym razem Neuville z Hyundaiem!

Neuville prowadząc Hyundaia i20 Coupé WRC poradził sobie z OS10 najlepiej (fot. wrc.com)

Kolejny dzisiejszy odcinek należał – po raz pierwszy w tym rajdzie – do belgijskiej załogi Neuville (kierowca) i Wydaeghe (pilot). Neuville – zwycięzca ubiegłorocznego Monte Carlo wyczyniał cuda za kierownicą swojego Hyundaia, co pozwoliło mu pokonać ten odcinek specjalny w czasie 16:28,3 sekundy. Co ciekawe drugi na mecie tego OS-a również zameldował się Hyundai i20 Coupé WRC prowadzony przez Daniela Sordo. Hiszpańska załoga ustępowała belgijskiej o 14 sekund. Na trzecim miejscu zameldował się Rovanperä ze swoim Yarisem i stratą 24,2 sekundy do zwycięzcy tego odcinka. A gdzie Seb? Dojechał na czwartej pozycji w czasie o 42,2 sekundy dłuższym od Neuville’a, jednak zachował pozycję lidera, bo będący za nim w generalce Evans dojechał w jeszcze dłuższym czasie. Pech niestety nie opuszczał Estończyków, kolejne przebicie i duuuuża strata Tänaka. Szkoda, trzymaliśmy kciuki za chłopaków z Europy Wschodniej. Dla nich gra się skończyła. Poniżej wyniki tego odcinka:

Wyniki dziesiątego odcinka specjalnego (źr. wrc.com)

OS11 La Breole – Selonnet raz jeszcze (18,31 km) – Elfyn Evans

Evans szalał na ostatnim OS-ie w sobotę, jednak to nie wystarczyło na Sebastiena Ogiera (fot. wrc.com)

Ostatni odcinek tego dnia należał do Walijczyka. Elfyn Evans pojawił się swoją Toyotą Yaris WRC na mecie OS-a w Selonnet po 11:59 od startu. Jednak wygrana nie wystarczyła na zmianę układu sił w generalce, bo dotychczasowy lider, Sebastien Ogier potrzebował na ten odcinek zaledwie 1,3 sekundy dłuższego czasu. Na trzecim miejscu ze stratą 7,8 sekundy do Evansa zameldował się Rovanperä. Ott Tänak wycofał się z Rally Monte Carlo. Estońska załoga jest zatem drugą, po fińskiej załodze Suninen / Markkula (wypadli z trasy pierwszego dnia rajdu – pokazywaliśmy Wam to) w “królewskiej” klasie WRC, która nie ukończy tego rajdu. Poniżej wyniki ostatniego dzisiejszego odcinka:

Wyniki OS11 (źr. wrc.com)

Jak wygląda aktualna sytuacja w klasyfikacji generalnej? Liderem jest Seb Ogier, drugi Evans (strata 10,4 s.), trzeci Rovanperä (+1:08,3). Poniżej pierwsza dziesiątka rajdu Monte Carlo z uwzględnieniem wszystkich klas:

Wyniki w klasyfikacji generalnej na koniec trzeciego dnia Rallye Monte Carlo (źr. wrc.com)
Total
0
Shares