Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rallye Monte Carlo 2021 – FINAŁ. Ogier, Evans, Neuville!

Ogier i Ingrassia w świetnym stylu wygrywając dwa z czterech odcinków specjalnych finałowego dnia Monte Carlo zapewnili sobie ósme, rekordowe zwycięstwo w tym rajdzie w swojej karierze.
Zwycięzcy Monte Carlo
Ogier i Ingrassia zwycięzcy Rallye Monte Carlo 2021 (fot. amc.mc)

Finałowy dzień zmagań w Rallye Monte Carlo przyniósł ostatecznego rozstrzygnięcia. Szanowni Państwo – tegoroczny Rajd Monte Carlo wygrała francuska załoga: kierowca Sebastien Ogier i jego pilot Julien Ingrassia. Osiągnięcie Francuzów jest tym bardziej znaczące, że po raz pierwszy w historii mamy załogę, która wygrała Rajd Monte Carlo rekordową ilość razy – aż OSIEM zwycięstw Ogiera i Ingrassia – gratulujemy. A oto jak przebiegały dzisiejsze cztery ostatnie odcinki specjalne.

OS12 Puget-Théniers – La Penne (12,93 km) – Ogier

Punktualnie o godzinie 8:30 niedzielnego poranka pierwszy z kierowców ruszył w trasę 12 odcinka specjalnego. Najkrótszego z zaplanowanych w całym rajdzie. Najkrótszy przejazd zanotował Seb Ogier uzyskując czas 8:47,6 sekundy. Jednak zaledwie 0,7 sekundy dłużej przejazd do La Penne zajął belgijskiej załodze Neuville / Wydaeghe. Kierujący Hyundaiem i20 Coupé WRC Neuville wyprzedził Elfyna Evansa na Toyocie Yaris WRC o 7,3 sekundy. Do Ogiera Evans stracił w tym etapie równe 8 sekund. Poniżej wyniki tego odcinka:

Wyniki dwunastego, najkrótszego odcinka specjalnego tegorocznego Rajdu Monte Carlo (źr. wrc.com)

OS13 Briançonnet – Entrevaux (14,31 km). Neuville

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Belgów. Neuville, zwycięzca ubiegłorocznego Monte Carlo pokonał w swoim Hyundaiu ten odcinek szybciej od obu kierowców Toyoty: Evansa (4,5 sekundy straty) i Ogiera (5,8 sekund straty do Neuville’a). Malowniczy i nigdy wcześniej nie wykorzystywany w Rajdzie Monte Carlo odcinek pomiędzy Briançonnet i Entrevaux Belg pokonał w niespełna 11 i pół minuty. Chyba nie miał za bardzo czasu na podziwianie widoków. Niemniej liderem po tym odcinku wciąż był Ogier, z ponad 20 sekundowym marginesem bezpieczeństwa nad Evansem i ponad minutową przewagą nad Neuville’em. Tradycyjnie już, prezentujemy wyniki tego odcinka:

Wyniki trzynastego odcinka specjalnego (źr. wrc.com)

Warto też spojrzeć na przygotowane przez oficjalny kanał FIA World Rally Championship podsumowanie 12 i 13 odcinka:

OS14 Puget-Théniers – La Penne (12,93 km) – Ogier raz jeszcze

Jeżeli Evans liczył na to, że uda mi się dogonić Ogiera, to powtórka porannego odcinka pozbawiła Walijczyka złudzeń. Na mecie po czasie 8:42,6 sekundy jako pierwszy zameldował się Ogier ze swoją Toyotą Yaris WRC. Evans chyba pogodził się z sytuacją, bo odcinek ten pokonał dopiero na czwartej pozycji ze stratą 8,4 sekundy do lidera. Przed Evansem krótsze czasy wykręcili jeszcze dwaj kierowcy Hyundaiów WRC: Sordo i Neuville. Tym samym przewaga Ogiera nad drugim Evansem wzrosła do absolutnie bezpiecznego poziomu 28 sekund. Poniżej wyniki tego etapu.

Wyniki 14 etapu Monte Carlo (źr. wrc.com)

OS15 (Power Stage) Briançonnet – Entrevaux (14,31 km). Ogier pieczętuje ósme, rekordowe zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo!

I wiemy już wszystko, Ogier i Ingrassia nie tylko wygrali Monte Carlo 2021. Dokonali czegoś niebywałego zwyciężając w tym trudnym rajdzie po raz ósmy! Tym samym Ogier zdetronizował dotychczasowego rekordzistę, Sebastiena Loeba. Poniżej wyniki ostatniego etapu:

Wyniki ostatniego etapu Rallye Monte Carlo

Z 84 startujących załóg w Rajdzie Monte Carlo 2021 do mety udało się dojechać 62 samochodom. Na pokonanie wszystkich 15 odcinków specjalnych Ogier potrzebował 2 godzin 56 minut 33 sekund i siedmiu dziesiątych. Oto finałowa dziesiątka:

Finałowa dziesiątka Rajdu Monte Carlo 2021 (źr. wrc.com)

Na koniec jeszcze proponujemy krótkie nagranie z kamery pokładowej Toyoty Yaris WRC, pokazujące pokonywanie dziesiątego odcinka specjalnego przez zwycięzcę tegorocznego Monte Carlo:

Total
0
Shares