Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Recykling akumulatorów. Bez niego nie ma elektromobilności

Recykling akumulatorów aut elektrycznych pozwala odzyskać nawet do 90 proc. surowców zużytych na budowę baterii.
Akumulator litowo-jonowy samochodu elektrycznego
Zespół akumulatorów litowo-jonowych współczesnego auta elektrycznego (fot. Shutterstock)

Od elektromobilności raczej już nie uciekniemy. Aut elektrycznych bądź zelektryfikowanych jest na świecie coraz więcej, a to znaczy, że coraz więcej produkuje się wysokonapięciowych akumulatorów. Póki działają wszystko ok, ale gdy się zużyją stają się niebezpiecznym odpadem, z którym trzeba coś zrobić. Recykling akumulatorów to nie moda, czy kaprys producentów. To konieczność, by gospodarka oparta na elektromobilności miała szanse funkcjonować.

O recyklingu akumulatorów warto sobie przypomnieć przy okazji faktu uruchomienia w ostatnim tygodniu w fabryce grupy VW w Salzgitter odrębnej linii pilotażowej do recyklingu akumulatorów wysokiego napięcia. Chodzi oczywiście o baterie wykorzystywane w samochodach elektrycznych i zelektryfikowanych hybrydach.

Drugie życie akumulatorów

Nissan Leaf
Nissan Leaf testowany przez naszą redakcję (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Zacznijmy od tego, że stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę jak naprawdę wygląda cykl życia wysokowydajnych akumulatorów stosowanych w samochodach elektrycznych. To nie jest absolutnie tak, że akumulator z samochodu elektrycznego, który stracił już częściowo swoje pierwotne właściwości do niczego się nie nadaje. Nawet jeżeli dysponuje choćby 30-procentową pojemnością w stosunku do pojemności nominalnej (czyli takiej jaką miał bezpośrednio po wyprodukowaniu) to oczywiście nie nadaje się już do stosowania w samochodzie elektrycznym, ale może pełnić rolę magazynu energii do wielu innych zastosowań: mobilne stacje ładowania z zapasem energetycznym, czy nawet magazyny energii w obiektach wielkopowierzchniowych.

System energetyczny stadionu Ajax Amsterdam korzysta z zużytych akumulatorów z Nissana Leaf (fot. Shutterstock)

Przykład? Zużyte (oczywiście nie do końca, ale w stopniu wykluczającym dalsze ich użycie w samochodach) akumulatory z wielu egzemplarzy Nissana Leafa trafiły jako magazyn energii stadionu Ajaxu Amsterdam, zapewniając oświetlenie tego obiektu. Prąd gromadzony w akumulatorach gromadzony jest dzięki odnawialnym źródłom energii, ale to źródła niestabilne (wiatr nie zawsze wieje, słońce świeci tylko w dzień). Akumulatory stabilizują zarządzanie energią pozyskiwaną z tego typu źródeł.

Recykling w pełni zużytych baterii

VW ID.3 1ST Edition
VW ID.3 1ST Edition – egzemplarz testowany przez naszą redakcję, zapoznaj się z jego recenzją (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Oczywiście z czasem pojemność akumulatorów spada na tyle, że nie da się ich już wykorzystywać efektywnie w jakimkolwiek charakterze mobilnego lub stacjonarnego magazynu energii. W takim przypadku celem jest jak najlepsze odzyskanie wszelkich surowców pozyskanych do budowy danego ogniwa. To właśnie na potrzeby recyklingu całkowicie zużytych akumulatorów Volkswagen uruchomił w fabryce w Salzgitter pilotażową linię odzyskiwania surowców. Przy czym celem tej linii jest nie tyle odzyskiwanie surowców – to oczywiście też – ale przede wszystkim wypracowanie optymalnych i efektywnych energetycznie metod tego odzyskiwania. Pamiętajmy, że teoretycznie można byłoby po prostu przetopić metale wchodzące w skład akumulatora, ale to proces bardzo energochłonny i pod względem patrzenia na emisje – bardzo nieefektywny.

Volkswagen Group Components uruchomił pilotażową linię recyklingu akumulatorów z aut elektrycznych (fot. VW)

W Salzgitter zużyty akumulator jest najpierw całkowicie rozładowywany (wtedy przestaje być już akumulatorem), a następnie zdemontowany. Pojedyncze elementy są następnie rozdrabniane do postaci granulatu i suszone. W procesie tym obok aluminium, miedzi i tworzyw sztucznych odzyskuje się przede wszystkim tzw. czarny proszek zawierający cenne surowce jak lit, nikiel, mangan, kobalt i grafit. Separacja i obróbka poszczególnych surowców za pomocą metod hydrometalurgicznych – z zastosowaniem wody i środków chemicznych – odbywa się później w wyspecjalizowanych firmach.

Celem jest nie tylko maksymalizacja stopnia powtórnego pozyskania cennych surowców, ale też opracowanie takiego procesu, który pozwoli przeprowadzać recycling w obiegu całkowicie zamkniętym, bez wpływu na środowisko naturalne. Szacowany już dziś potencjał nowej linii recyklingu w fabryce grupy VW to 90 proc. pozyskanych z powrotem surowców, które można ponownie wykorzystać do budowy kolejnych akumulatorów do następnych modeli aut elektrycznych.

Total
0
Shares