Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Range Rover oraz Range Rover Sport z 5 gwiazdkami EURO NCAP

fot. materiały prasowe

Nowy Range Rover oraz Range Rover Sport zdobyły maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszym teście bezpieczeństwa Euro NCAP. Oba modele bazują na nowej, wykonanej z połączenia metali, elastycznej architekturze MLA (Modular Longitudinal Architecture). Nowy Range Rover jest aż do 50% sztywniejszy niż jego poprzednik, podczas gdy Range Rover Sport jest sztywniejszy o 35%. Range Rover został oceniony na 87% w zakresie bezpieczeństwa dzieci oraz 72% dla pieszych. Range Rover Sport osiągnął ocenę 85% za ochronę dorosłych. Oba SUV-y otrzymały 82% w kategorii Safe Assist.

Land Rover. Systemy wsparcia kierowcy

5 gwiazdek Euro NCAP
Oba auta otrzymały po 5 gwiazdek Euro NCAP (fot. materiały prasowe)

Nowy Range Rover oraz Range Rover Sport dysponują szeregiem systemów wsparcia kierowcy (ADAS), zaprojektowanych, aby pomagać kierowcy i chronić pasażerów, w tym:

Autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB) – wykorzystując skierowane do przodu radary i kamery, AEB pomaga zidentyfikować pojazdy, pieszych oraz rowerzystów przed sobą lub nadjeżdżające pojazdy i rowerzystów z sąsiedniego pasa, podczas gdy nasz pojazd skręca w lewo lub prawo. AEB zidentyfikuje nieuchronne ryzyko i użyje hamulców, by zminimalizować dotkliwość szkody lub uniknąć zderzenia.
Asystent utrzymania pasa ruchu – monitoruje oznaczenia pasów drogowych w celu wykrycia niezamierzonej zmiany pasa ruchu. Jeśli pojazd zaczyna przekraczać granicę pasa ruchu, na kierownicę działa siła obrotowa, która przeciwdziała ruchowi przekraczającemu granicę.
Awaryjne utrzymanie pasa ruchu – pomaga przesłać korekcyjne sygnały sterujące, jeśli stwierdzi, że pojazd zbytnio zbliża się do krawędzi drogi i zjeżdża w kierunku sąsiedniego pasa ruchu, na którym wykryto nadjeżdżające pojazdy.
Kamera 3D Surround oraz ClearSight Ground View – układ Surround Camera System zapewnia widok 360 stopni w 3D wokół pojazdu i może wyświetlać symultanicznie kilka widoków na ekranie dotykowym podczas manewrowania, dostarczając kierowcy szczegółowe informacje o otoczeniu. ClearSight Ground View pozwala kierowcy widzieć ukrytą przestrzeń bezpośrednio przed i pod maską na centralnym ekranie dotykowym wyświetlacza.
System monitorowania stanu kierowcy – zatrzymuje pojazd i włącza światła awaryjne, jeśli kierowca nie zareaguje na serię sygnałów audiowizualnych.
Monitor tylnej kolizji z asystentem ochrony pasażera – wykorzystuje radary przedniego i tylnego narożnika do wykrywania ryzyka kolizji w promieniu 70 metrów i ostrzegania pasażerów, emitując ostrzeżenie dźwiękowe i przygotowując kabinę na potencjalne zderzenie. W razie potrzeby migają światła awaryjne, a wnętrze jest przygotowywane poprzez napięcie pasów bezpieczeństwa, przesunięcie zagłówków do przodu, pochylenie foteli oraz zamknięcie okien i dachu panoramicznego.
Zawieszenie wyprzedzające – zawieszenie automatycznie przełącza się w tryb Dynamic, gdy system ostrzegania o przedniej kolizji wykryje ryzyko zderzenia, wspomagając kierowcę w przypadku konieczności wykonania manewrów wymijających poprzez zapewnienie najbardziej zwinnych reakcji.
Aktywny tempomat i wspomaganie kierowania – utrzymują wyznaczoną prędkość jazdy pojazdu. Prędkość pojazdu jest automatycznie zmniejszana w przypadku wykrycia wolniej poruszającego się pojazdu na pasie przed nim. Układ wspomagania kierownicy pomaga kierowcy utrzymać pojazd na środku pasa ruchu, dokonując drobnych korekt układu kierowniczego.
Asystent parkowania – wykrywa dostępne miejsca parkingowe i manewruje pojazdem w miejscach równoległych i prostopadłych. Park Assist kontroluje pojazd podczas manewru, wykorzystując układ kierowniczy, przyspieszenie, wybór biegu i hamowanie.

Polecenia wydawane głosem i monitorowanie poziomu CO₂ w kabinie

Najnowsze technologie pozwalają kierowcy skupić się na jeździe (fot. materiały prasowe)

Poza tym nowy Range Rover i Range Rover Sport wykorzystują technologie, które mają na celu poprawę czujności kierowcy i ograniczenie możliwości rozproszenia uwagi. Amazon Alexa jest połączona z systemem multimedialnym Pivi Pro i zapewnia możliwość sterowania różnymi ustawieniami i funkcjami za pomocą głosu, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy i oczu od drogi.

Oba auta są również dostępne z Cabin Air Purification Pro2, w którym Filtr PM2,5 i technologia Nanoe™-X nie tylko pomagają znacznie zredukować nieprzyjemne zapachy, bakterie i alergeny, ale także poprawiają samopoczucie i czujność, monitorując poziom CO₂ wewnątrz i automatycznie wprowadzając świeże powietrze z zewnątrz w razie potrzeby. Wysokie stężenie CO₂ powoduje senność, dlatego system proaktywnie przyczynia się do optymalnej czujności kierowcy.

Ile kosztuje Range Rover? Ile kosztuje Range Rover Sport?

Range Rover oferuje pasażerom królewskie warunki do podróżowania (fot. materiały prasowe)

Najtańsza wersja Range Rovera to sześciocylindrowy turbodiesel o mocy 249 KM i napędem na wszystkie koła, a wyceniony jest na 652 800 zł. Najdroższa wersja Range Rovera ma benzynowy silnik 4.4 V8, moc 530 KM i kosztuje 1 267 600 zł.

Prawie pół miliona złotych za najtańszego Range Rovera Sport (fot. materiały prasowe)

Najtańszy Range Rover Sport to również 249-konny diesel z napędem 4×4, który startuje w cenniku od 498 700 zł. Najdroższa jest 510-konna hybryda PHEV (plug-in) za 736 000 zł.

Total
0
Shares