Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Renault Austral – oto nowy francuski SUV

Renault Austral to zupełnie nowa propozycja francuskiej marki, czy skutecznie poprawi statystyki sprzedaży? Ma na to spore szanse
Renault Austral (fot. Renault)
Renault Austral (fot. Renault)

Koncern Renault oficjalnie dziś zaprezentował swój najnowszy model: Renault Austral to najnowsza propozycja francuskiej marki w segmencie kompaktowych SUV-ów. Co charakteryzuje ten samochód? Mamy informacje prosto z oficjalnej premiery światowej tego modelu. Naszym zdaniem ten technologiczny krewniak najnowszego Nissana Qashqaia może się podobać klientom.

Renault Austral (fot. Renault)
Renault Austral jest zbudowany na płycie CMF-CD – tej samej co Nissan Qashqai najnowszej generacji (fot. Renault)

Nowy Renault Austral to auto zbudowane na nowej platformie podłogowej Aliansu CMF-CD. Auto może być wyposażone w koła o rozmiarze do 20″, stylistycznie jest pełne typowych dla tego segmentu zabiegów: przednie i tylne osłony podwozia, kontrastowe boczne listwy ochronne, listwy progowe, prześwit wynoszący 17 cm i podwyższona linia okien dla lepszej ochrony pasażerów.

Renault Austral (fot. Renault)
Renault Austral Iconic Esprit Alpine topowa wersja z matrycowymi światłami LED i doskonale rozpoznawalną sygnaturą świetlną marki (fot. Renault)

Renault Austral to auto z jednej strony o nowoczesnej stylistyce, z drugiej strony wierne designerskim wzorcom francuskiej marki. Wystarczy rzut oka na pas przedni z charakterystycznymi reflektorami czy wyróżniający się kształt tylnych lamp (oczywiście pełne LED-y, w opcji także światła matrycowe LED Matrix Vision) by z daleka rozpoznać jakiej marki jest to wóz dzięki doskonale rozpoznawalnej świetlnej sygnaturze.

Renault Austral (fot. Renault)
Klasyczne proporcje kompaktowego SUV-a(fot. Renault)

Wóz ma klasyczne proporcje kompaktowego SUV-a. Ma 4,51 m długości, 1,62 wysokości i 1,83 szerokości. Przedni zwis wynosi 925 mm, a tylny 917 mm. Rozstaw osi to 2,67 m. Auto będzie oferowane w siedmiobarwnej palecie lakierów: dwa odcienie bieli, czerwony, niebieski, czarny oraz wcześniej niedostępne w Renault dwa odcienie szarego lakietu w wersji Szary Schiste oraz Szary Schiste Satin (ten ostatni tylko w limitowanej edycji Renault Austral Esprit Alpine).

Renault Austral – zupełnie nowy kokpit

Kokpit w topowej wersji wygląda nieźle (fot. Renault)

Uznając, że poprzednikiem Australa jest Renault Kadjar (ma on 4,49 m długości) to wnętrze Renault Austral w stosunku do Kadjara jest zdecydowanie nowocześniejsze i z racji większych gabarytów wozu zauważalnie bardziej przestronne.

Renault Austral (fot. Renault)
Renault Austral Iconic (fot. Renault)

Przed oczami kierowcy wirtualne zegary na zespolonym z deską rozdzielczą ekranie 12,3″, co ciekawe, pozbawionym daszka (ciekawi jesteśmy jak będzie z widocznością w pełnym słońcu), a w konsoli centralnej 12″ ekran z charakterystycznym, szerokim tunelem środkowym z wygodnym podłokietniką i miejscem na smartfon wyposażonym w indukcyjną ładowarkę.

Renault Austral (fot. Renault)
Renault Austral w wersji Iconic i jego charakterystyczna, spłaszczona kierownica (fot. Renault)

Oba ekrany są zespolone i nazwane przez producenta wyświetlaczem OpenR. Ekran ten chroniony jest glinokrzemianowym, hartowanym szkłem Gorilla Glass znanym m.in. użytkownikom lepszych modeli smartfonów, a także powłoką antyodblaskową oraz specjalną powłoką, która ma chronić ekran przed odciskami palców. Wyświetlacz w konsoli centralenj jest lekko skierowany w stronę kierowcy. To ten sam ekran, który zadebiutował we wcześniej prezentowanym, zupełnie nowym Renault Megane E-Tech elektrycznym. Oba ekrany są ze sobą połączone, a rolę łącznika spełnia praktyczny detal – jeden z wylotów systemu pokładowej klimatyzacji. Opcjonalnie dostępny jest również duży head-up display 9,3″. W bazowej wersji modelu ekran centralny ma mniejszą przekątną 9″ i układ poziomy.

Auto wyróżnia też nowa, kompaktowa, lekko spłaszczona u góry i z dołu kierownica modelu Austral. Kształt taki zdaniem producenta powstał w celu wygodniejszego wsiadania i zapewnienia lepszej widoczności ekranów kokpitu.

Zobacz nasze pierwsze jazdy nowym, elektrycznym Renault Megane E-Tech

Renault Austral – funkcjonalne wnętrze

Renault Austral (fot. Renault)
Szeroki tunel środkowy z podłokietnikiem może się podobać (fot. Renault)

Producent chwali się też praktycznością. W kabinie Australa przewidziano mnóstwo schowków, nie tylko przed pasażerem z przodu i w boczkach drzwi, ale też trzy schowki w tunelu centralnym oraz cupholdery w tylnym podłokietniku. Wybrane wersje modelu mają też funkcję przesuwnej tylnej kanapy (zakres 16 cm), która składana jest w układzie 40/60. Przewidziano również kąt oparcia kanapy.

Renault Austral (fot. Renault)
Wygodne siedziska dla czterech osób + spory 500 litrowy bagażnik (nieco mniejszy w wersji E-Tech Hybrid) (fot. Renault)

Pojemność bagażnika zależy od wersji napędowej. W wersjach Mild Hybrid pojemność bagażnika to 500 litrów. W wersji E-Tech Hybrid to 430 litrów to wciąż dobry wynik. Złożenie oparć tylnej kanapy tworzy płaską przestrzeń o pojemności 1525 litrów (wg VDA) lub 1455 litrów (w wersji E-Tech Hybrid). W wyższych wersjach wyposażenia klapa bagażnika jest otwierana i zamykana elektrycznie.

Renault Austral – zespoły napędowe, zapomnijcie o dieslu

Renault Austral (fot. Renault)
W najmocniejszym wariancie nowy Renault Austral oferuje moc 200 KM (fot. Renault)

Nowy SUV francuskiej marki oferowany jest z gamą wyłącznie zelektryfikowanych zespołów napędowych. Mamy hybrydowy napęd E-Tech Hybrid z wysokonapięciowym (400 V) rozrusznikiem-alternatorem o mocy 160 KM lub 200 KM, Mild Hybrid Advanced 48V o mocy 130 KM oraz Mild Hybrid 12V o mocy 140 lub 160 KM.

Wersja E-Tech Hybrid to połączenie nowego, benzynowego, turbodoładowanego, trzycylindrowego silnika spalinowego 1,2 l o mocy 96 kW i 205 Nm momentu obrotowego oraz silnika elektrycznego o mocy 50 kW i 205 Nm momentu obrotowego. Silnik elektryczny współpracuje z akumulatorem Li-Ion o pojemności 1,7 kWh/400 V. Sumaryczny moment napędowy to konkretne 410 Nm.

Renault Austral (fot. Renault)
Pod maską wyłącznie zelektryfikowane benzyniaki 1,2 R3 lub 1.3 R4 (fot. Renault)

Napęd Mild Hybrid Advanced to również połączenie wspomnianego wcześniej silnika 1,2 z rozruszniko-alternatorem 48V. Moc tego napędu to 130 KM – ten napęd ma być gotowy na przyszłe normy emisji Euro 7.

Gamę uzupełniają dwie jednostki (140 i 160 KM) Mild Hybrid oparte na czterocylindrowym turbodoładowanym benzyniaku 1.3 (znanym już z wielu modeli Renault) – jest to jednostka opracowana wspólnie z Daimlerem. Silnik ten wspomaga rozrusznik-alternator współpracujący z 12 V instalacją elektryczną. Jednostki te łączone są z automatyczną skrzynią biegów X-Tronic lub 6-stopniowym manualem (tylko wersja 140 KM).

Renault Austral – tylna skrętna oś i wersje wyposażeniowe

Renault Austral (fot. Renault)
Renault Austral w topowej wesji Iconic Esprit Alpine (fot. Renault)

Ciekawostką techniczną w nowym modelu jest też trzecia generacja systemu 4Control Advanced, czyli cztery skrętne koła. Maksymalny kąt skrętu kół tylnych w kierunku przeciwnym do przednich to 5° (w starszej wersji 4Control było to 3,5°). Średnica zawracania tego niemałego SUV-a została dzięki temu zmniejszona do zaledwie 10,1 metra – to poziom aut segmentu B.

Model oferowany będzie z sześcioma poziomami wyposażenia:

  • bazowy Equilibre
  • Evolution
  • Techno
  • Techno Esprit Alpine
  • Iconic
  • topowy Iconic Esprit Alpine

Ceny nie zostały jeszcze ujawnione. Nowy SUV pojawi się w sprzedaży najwcześniej jesienią, co oznaczałoby, że jeszcze w tym roku pierwsze egzemplarze będą mogły trafić do klientów. Jednak – jak wszyscy wiemy – sytuacja na świecie utrudnia jakiekolwiek przewidywania tego, co się wydarzy.

Zobaczcie nasz test bliskiego kuzyna nowego Australa – oto Nissan Qashqai w wersji z napędem 4×4

Total
0
Shares