Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford Pro Electric Supervan. Fani Transita Supervana – będziecie zachwyceni!

Nadszedł nowy Supervan. Fani klasycznych Transitów: będziecie zachwyceni! To najprawdopodobniej najszybszy bus świata.
supervan

Na otwarcie Festiwalu Prędkości w Goodwood, Ford zdecydowanie przyćmił 50 urodziny BMW M, premierę M3 Touring i wiele innych show. Poznajcie Pro Electric Supervana, czyli model, który “przyspieszy Wasz biznes”. Wygląda znajomo? Zobaczcie na co go stać.

Ford Pro Electric Supervan: tradycja w nowym wydaniu

Tradycja Supervanów rozpoczęła się niedługo przed końcem produkcji pirewszej generacji Transita w 1974 roku. Supervan 1 powstał na podwoziu Forda GT40. Miał centralnie umieszczony, 400-konny silnik V8 i rozpędzał się do około 250 km/h. Drugi model powstał na bazie Transita Mark 2. Karoseria była wykonana z włókna szklanego, a za ramę posłużył Ford C100 z grupy C. Bus bił prędkości nie tylko w swojej klasie, ale także ciągnąc przyczepę kempingową przy około 280 km/h. Trzeci Supervan z kolei powstał, by promować następną generację. Powstał z przerobionego Supervana2, więc różnił się głównie kształtem. Całość ważyła niecałe 900 kilogramów i mierzyła około 7/8 wielkości cywilnego modelu. Historia, zdawałoby się, została zakończona. Do dziś.

supervan
Nowy elektryczny Supervan ma dokładnie 1972 KM (fot. materiały prasowe)

Nowy model Pro Electric Supervan zdecydowanie pobija wszystkie rekordy. Bus bazuje na najnowszym E-Transicie Custom, został gruntownie przebudowany pod kątem aerodynamiki i musicie przyznać, że wygląda kosmicznie. Samochód ma dokładnie 1972 konie mechaniczne, co pozwoli mu na osiągnięcie pierwszej “setki” w niespełna 2 sekundy. Prędkość maksymalna to 320 km/h. Prąd czerpie z baterii 50 kWh, w zupełności wystarczającej do wyścigów w Goodwood. System operacyjny w kokpicie został wykorzystany z Mustanga Mach-E. Co ciekawe, pozostał nawet tryb “ECO”, do “spokojnego poruszania się i oszczędzania energii”.

Centralny ekran został wzięty z Mach-E (fot. materiały prasowe)
Paka była zdecydowanie mniej potrzebna od gigantycznego spoilera (fot. materiały prasowe)

Elektryczny Supervan nie będzie dostępny do sprzedaży. To jednorazowy prototyp, który powstał do wyścigów wspinaczkowych w Goodwood. Bus ma niemałe szanse, by sięgnąć po puchar i rekord toru…

Total
4
Shares