Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Renault zabezpiecza dostawy litu do produkcji baterii w elektrykach

Większość koncernów motoryzacyjnych deklaruje, że do końca tej dekady przejdzie wyłącznie na napędy hybrydowe i elektryczne w swoich pojazdach. W związku z tym popyt na pierwiastki chemiczne wykorzystywane do budowy baterii będzie wzrastał. Niektórzy już dziś próbują się zabezpieczyć.

Ruszyły polskie dopłaty do elektryków

Renault podpisało umowę z Vulcan Energy Resources Ltd.

Grafika ilustrująca proces pozyskiwania litu (źródło: Vulcan Energy Resources Ltd.)

Renault SA podpisało umowę na dostawę litu z niemiecko-australijskim start-upem Vulcan Energy Resources Ltd. Umowa dotyczy dostarczania 6 000 do 17 000 ton litu rocznie ze swoich geotermalnych złóż solankowych w Niemczech. Realizacja, na razie 5-letniej umowy ma się rozpocząć od 2026 roku. Za zgodą obu stron umowa może zostać przedłużona.

bateria samochodu elektrycznego
Bateria samochodu elektrycznego (fot. Renault)

Renault, pod którego skrzydłami jest także Dacia i Alpine oświadczyło, że do 2030 roku 90% modeli produkowanych przez koncern będzie korzystało z napędów w pełni elektrycznych.

Obalamy mity o elektrykach

Lit z zerowym śladem węglowym

stawy do odparowywania solanki
Stawy służące do odparowywania solanki potrzebnej do pozyskiwania litu mają zgubny wpływ na środowisko (fot. shutterstock)

Niemiecko-australijski start-up ma w planach zainwestowanie 1,7 miliarda euro w budowę elektrowni geotermalnych i obiektów do wydobywania litu w Dolinie Górnego Renu w Niemczech. Spółka podpisała już też długoterminową umowę z południowo-koreańskim koncernem LG Chem.
Pozyskiwanie litu w projektach geotermalnych jest dużo mniej szkodliwe dla środowiska niż kopalnie odkrywkowe i stawy służące do odparowywania solanki. Vulcan Energy Resources Ltd. deklaruje, że w ich procesie pozyskiwanie litu będzie się odbywało z zerowym śladem węglowym.

Źródło: Reuters

Total
0
Shares