Większość koncernów motoryzacyjnych deklaruje, że do końca tej dekady przejdzie wyłącznie na napędy hybrydowe i elektryczne w swoich pojazdach. W związku z tym popyt na pierwiastki chemiczne wykorzystywane do budowy baterii będzie wzrastał. Niektórzy już dziś próbują się zabezpieczyć.
Ruszyły polskie dopłaty do elektryków
Renault podpisało umowę z Vulcan Energy Resources Ltd.
Renault SA podpisało umowę na dostawę litu z niemiecko-australijskim start-upem Vulcan Energy Resources Ltd. Umowa dotyczy dostarczania 6 000 do 17 000 ton litu rocznie ze swoich geotermalnych złóż solankowych w Niemczech. Realizacja, na razie 5-letniej umowy ma się rozpocząć od 2026 roku. Za zgodą obu stron umowa może zostać przedłużona.
Renault, pod którego skrzydłami jest także Dacia i Alpine oświadczyło, że do 2030 roku 90% modeli produkowanych przez koncern będzie korzystało z napędów w pełni elektrycznych.
Lit z zerowym śladem węglowym
Niemiecko-australijski start-up ma w planach zainwestowanie 1,7 miliarda euro w budowę elektrowni geotermalnych i obiektów do wydobywania litu w Dolinie Górnego Renu w Niemczech. Spółka podpisała już też długoterminową umowę z południowo-koreańskim koncernem LG Chem.
Pozyskiwanie litu w projektach geotermalnych jest dużo mniej szkodliwe dla środowiska niż kopalnie odkrywkowe i stawy służące do odparowywania solanki. Vulcan Energy Resources Ltd. deklaruje, że w ich procesie pozyskiwanie litu będzie się odbywało z zerowym śladem węglowym.
Źródło: Reuters