Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rolls-Royce Black Badge Ghost – to nie jest tuning

Nowy Rolls-Royce Black Badge Ghost to odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów z wyższych sfer. Minimalizm i mrok w stylu Post Opulence.
Rolls-Royce Black Badge Ghost (fot. materiały prasowe producenta)

Marka Rolls-Royce nie potrzebuje reklamy, mimo to fachowcy z Goodwood nie ustają w wysiłkach dążenia do opracowania auta doskonałego w każdym calu. Najnowsza ich propozycja to Rolls-Royce Black Badge Ghost. Zanurzmy się zatem w głębię tej czerni.

Rolls-Royce Black Badge Ghost to najbardziej mroczna odsłona stylistyki Post Opulence w wydaniu bry. Auto nie tylko jest mroczniejsze z wyglądu od “zwykłego” Ghosta, ale ma też przeprojektowany układ napędowy i podwozie w celu dostarczenia właścicielowi możliwości bardziej dynamicznej jazdy. Marka dostrzegła zmiany preferencji wśród najbardziej wymagających klientów, a tacy właśnie stają się właścicielami tych superluksusowych pojazdów. Wersje Black Badge stanowią obecnie 27 proc. składanych na całym świecie zamówień. Nic zatem dziwnego, że nowej, mroczniejszej stylizacji doczekał się również model Ghost.

Nowy Rolls-Royce Ghost – jak się jeździ samochodem doskonałym?

Mroczne wydanie Rolls-Royce Black Badge Ghost

Rolls-Royce Black Badge Ghost (fot. materiały prasowe producenta)

Nowy Ghost zaprojektowano z myślą o klientach, którzy oczekują, by monstrualna limuzyna była zwrotna, dyskretna, niezwykle interaktywna i pozbawiona zbędnych, ostentacyjnych ozdób. Marka promuje nowego Ghosta Black Badge nie tylko jako najdoskonalsze estetycznie auto w swojej gamie, ale też auto najbardziej zaawansowane technologicznie. To samochód, który odzwierciedla nowy kod stylistyczny stojący pod znakiem minimalizmu i czystych linii. Wyróżnikami estetyki, którą projektanci marki Rolls-Royce nazwali „Post Opulence” jest oszczędna forma i niezwykle bogate wyposażenie. Jej znaki szczególne to starannie dobrane, szlachetne materiały zestawione z oszczędnym, inteligentnym i nierzucającym się w oczy wzornictwem. Części klientów czysty minimalizm stylistyki Post Opulence nie wystarczał, chcieli oni auta w czystej czerni. Nowy Ghost to odpowiedź na ich potrzeby – istna post-wystawność w mrocznym wydaniu. Minimalizm w radykalnej formie.

Rolls-Royce Black Badge Ghost – czerń z otchłani

Potężny grill i słynna figurka też są czarne (fot. materiały prasowe producenta)

Klienci mają do wyboru 44 tysiące zaprojektowanych przez markę kolorów, ale mogą też stworzyć własny, jedyny w swoim rodzaju odcień w ramach oferty Bespoke. Jednak większość osób, które zamówiły Ghosta w wersji Black Badge decydowała się właśnie na flagową czerń. To wg Rolls-Royce’a najgłębszy w całej branży motoryzacyjnej odcień czerni. Aby go uzyskać 100 funtów (45 kg) farby zostaje rozpylone na naładowanej elektrostatycznie powierzchni białej karoserii, która jest następnie suszona w piecu. Potem nadwozie zostaje pokryte dwoma warstwami bezbarwnego podkładu, a później ręcznie wyszlifowane przez zespół czterech rzemieślników, aby osiągnąć efekt błyszczącego wykończenia czerni fortepianowej.

Detale takie jak figurka Spirit of Ecstasy, czy osłona chłodnicy Pantheon nie są po prostu lakierowane. W procesie chromowania wykorzystano specjalistyczny elektrolit chromu, którym pokrywane jest podłoże ze stali nierdzewnej, aby uzyskać efekt ciemnego wykończenia. Warstwa chromu ma zaledwie jeden mikrometr grubości, czyli około jednej setnej szerokości ludzkiego włosa. Wszystkie elementy są najpierw pieczołowicie, ręcznie polerowane, aby osiągnąć efekt lustrzanej czerni, a dopiero potem montowane w samochodzie.

21-calowe felgi Rolls-Royce Black Badge Ghost wykonano głównie z karbonu (fot. materiały prasowe producenta)

21-calowe obręcze kół to nie są żadne alufelgi. Wykonano je z materiałów kompozytowych, głównie z karbonu. Obręcz każdego koła jest wykonana z 22 warstw włókna węglowego układanych w trzech kierunkach, a następnie podwiniętych na zewnętrznych krawędziach felgi, by uzyskać wytrzymałość 44 warstw. Dodatkowym wzmocnieniem jest piasta z odkutego aluminium lotniczego, która została połączona z felgą za pomocą tytanowych łączników, podobnych do tych stosowanych w aeronautyce. Piastę zdobią charakterystyczne dla marki dekielki z funkcją samopoziomowania, dzięki czemu monogram RR jest zawsze w poziomie. Aby podkreślić szlachetną fakturę materiałów i perfekcyjne wykończenie powierzchni, wszystkie z nich zostały pokryte cienką warstwą barwionego lakieru, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem i jednocześnie umożliwić klientom podziwianie kunsztownej konstrukcji niezwykłych karbonowych kół.

Pieczołowicie wycyzelowane wnętrze

Wnętrze to luksusowe, ale i najbardziej zaawansowane technologicznie materiały, jakich kiedykolwiek użyto (fot. materiały prasowe producenta)

Skóra? To banał. Rzemieślnicy Rolls-Royce’a stworzyli dla nowego Ghosta niezwykle kunsztowną i jednocześnie subtelną tkaninę z włókien karbonowych i metalicznych nici, której splot przypomina kryształy diamentu. Warstwy drewna są naprasowywane na podłoże elementów wnętrza, na które nakładany jest następnie czarny fornir Bolivar.  Ciemna baza zostaje następnie pokryta luksusowym materiałem Technical Fibre. Fragmenty utkane z pokrytego żywicą karbonu oraz kontrastowych metalizujących nici tworzą przypominający diamenty wzór, który jest następnie ręcznie nakładany na poszczególne elementy wnętrza, by osiągnąć efekt 3D. Aby zabezpieczyć tę niezwykłą okleinę, każdy element jest utwardzany przez godzinę pod ciśnieniem w temperaturze 100°C. Następnie jest on piaskowany, aby stworzyć optymalne podłoże dla sześć warstw lakieru, które są ręcznie szlifowane i polerowane, a dopiero później poszczególne części są montowane we wnętrzu samochodu.

Esteci z zespołu projektowego marki postanowi dodatkowo podkreślić głębię czerni wersji Black Badge Ghost, celowo tonując zestawione z nią żywe barwy. Obramowania wylotów powietrza na desce rozdzielczej i w tylnej części kabiny zostały przyciemnione metodą fizycznego osadzania z fazy parowej. Jest to jedna z nielicznych metod barwienia metalu, która gwarantuje, że często dotykane elementy nie stracą z czasem koloru i nie pokryją się nalotem.

Konstrukcja i napęd

Moc, jak zwykle, zawsze wystarczająca, ale teraz jeszcze większa dynamika (fot. materiały prasowe producenta)

Black Badge to nie tylko inna estetyka, ale przede wszystkim zupełnie nowe doświadczenia z jazdy. Ten wyjątkowy model zawdzięcza swój charakter Architecture of Luxury, opatentowanej przez markę Rolls-Royce aluminiowej konstrukcji, która została po raz pierwszy zastosowana w modelu Phantom. Model Ghost może mieć napęd na cztery koła, układ czterech kół skrętnych oraz znakomite zawieszenie Planar Suspension, które zdobyło wiele nagród. Ta perfekcyjna konstrukcja została zoptymalizowana podczas prac nad wersją Black Badge, która jest wyposażona w jeszcze skuteczniejsze resory pneumatyczne, by niwelować przechyły nadwozia podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

Kultowa jednostka o pojemności 6,75 litra została na potrzeby wersji Black Badge na nowo zestrojona. Silnik ten ma obecnie moc 600 KM (o 29 KM więcej niż w zwykłym Ghost). Wzrósł także moment obrotowy (o 50 Nm) i wynosi obecnie 900 Nm i jest on dostępny już od 1600 obr./min. Ośmiobiegowa skrzynia biegów ZF oraz kierowana tylna i przednia oś zostały ze sobą zestrojone, aby zapewnić kierowcy optymalne zachowanie na drodze, w zależności od kąta otwarcia przepustnicy i ruchów kierownicy. Moc pojazdu podkreśla rasowy dźwięk silnika, a efekt ten potęguje nowy układ wydechowy. Nawet na niższych biegach prędkość przełożeń wzrasta o 50% przy otwartej w 90% przepustnicy, dzięki czemu kierowca wersji Black Badge Ghost niemal od razu czuje moc. Firma przyjmuje już zamówienia na nowy model. Cena? Jeżeli o to pytasz, to znaczy, że Cię nie stać.

Total
0
Shares