Rozsądny i praktyczny supercar? To dobry moment, żeby kupić Ferrari 612

fot. Ferrari

Gdy Ferrari 612 Scaglietti pojawiło się na rynku w 2004 roku, niewielu osobom się podobało. Mało kto rozumiał nawiązanie do egzemplarza Ferrari, zamówionego przez Roberto Rosselliniego dla Ingrid Bergman w 1954 roku. Niedoceniane auto, które było w całości budowane z aluminium, dziś osiąga korzystne ceny…

Rozsądne Ferrari

Ferrari 612
Ferrari 612 to Ferrari z czasów, kiedy te auta były dobrej jakości i niezawodne (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Czy zakup takiego samochodu może być przejawem rozsądku? Może, to szansa na wejście w posiadanie naprawdę dobrego Ferrari, powstałego w czasach, gdy samochody te stały się skokowo niezawodne. Przestrzenna rama z ekstrudowanego aluminium łączona była z aluminiowym poszyciem zewnętrznym – podwozie w znacznym stopniu model dzielił z Ferrari 599. Silnik, pochodzący od jednostki z modelu 575M, łączono z zautomatyzowaną mechaniczną skrzynią biegów F1 lub z przekładnią manualną – tych ostatnich egzemplarzy powstało tylko 199 i pozostają one poszukiwanymi rarytasami.

Czy trzeba się obawiać dużego przebiegu w Ferrari 612?

zegary Ferrari 612
Zegary Ferrari 612 to klasyka pomieszana z nowoczesnością (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Wóz przeszedł słabo zauważalny z zewnątrz facelifting w 2007 roku, który jednakże wiązał się z ulepszeniami skrzyni biegów F1, w tym z przyspieszeniem jej reakcji. Zdarzyła się też spora akcja serwisowa, podczas której wezwano do dealerów kilkaset aut obarczonych wadą przekładni – w dokumentacji auta, które kupić chcemy, musi znaleźć się dowód na przeprowadzenie zaleconych przez fabrykę modyfikacji (dotyczy wozów z produkcji 2005-2007). Należy unikać samochodów o zachęcająco niskim przebiegu, ale z dużą liczbą właścicieli – jest szansa, że w aucie są usterki, których nikomu nie udaje się usunąć, w tym także konsekwencje nieporadnych napraw po wypadkach. Lepsze są egzemplarze z małą liczbą właścicieli, za to z dużym przebiegiem – oznacza on bowiem, że auto fizycznie było w stanie jeździć. Pierwsi posiadacze mogli zamówić różne pakiety dodatkowe, HGTS, HGTC itd., dobrze jest, jeśli dokumentacja auta potwierdza, że znajduje się w nim wyposażenie właściwe dla danego egzemplarza. Istniały także rozmaite serie specjalne.

Codzienne Ferrari

tylne fotele Ferrari 612
Pełnoprawne dwa tylne miejsca Ferrari 612 (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Wnętrze Ferrari 612 jest naprawdę czteroosobowe i całkiem wygodne, jest to przyjemne Gran Turismo, które dobrze czuje się na dalekich trasach – ale nie należy stronić od krętych, górskich dróg, które wóz pokonuje z delikatnym tylko cieniem podsterowności, mimo potężnego silnika V-12 umieszczonego z przodu. Znam osoby, które takiego samochodu używały do codziennej jazdy; prawidłowo obsługiwane 612 bez wypadków w swojej historii nie sprawia kłopotów. Jest gigantycznie lepszym autem od poprzedzającego go modelu 456. Teraz jest dobry czas na przyjrzenie się Ferrari 612 Scaglietti, oczywiście z zachowaniem pełnej ostrożności – egzemplarze za 60 tysięcy euro kuszą, ale mogą też oznaczać finansową ruinę.

Silnik

silnik Ferrari 612
Dziś 540 KM nie robi aż takiego dużego wrażenia, ale silnik brzmi tak pięknie, jak tylko włoska jednostka brzmieć może (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Jednostka o pojemności 5,7 litra i mocy 540 KM, pochodząca z typoszeregu F133, przy prawidłowej obsłudze nie sprawia żadnych problemów. Pasek rozrządu trzeba wymieniać co 5 lat lub co 50000 km, nie wolno na tym oszczędzać, choć czynność tania nie jest (zawsze tańsza od remontu silnika).

Skrzynia biegów

skrzynia F1
Minimalistycznie wyglądająca skrzynia F1 w Ferrari 612 nie jest idealna (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Rzadka przekładnia manualna jest bardzo wytrzymała. Skrzynia F1: w autach z wcześniejszej produkcji musi mieć dowód przeprowadzenia akcji serwisowej. Koniecznie trzeba dokonać sprawdzenia stanu skrzyni i sprzegła u specjalisty.

Nadwozie

aluminiowe panele Ferrari 612
Aluminium jest lekkie, ale podatne na wgniecenia i uderzenia (fot. Piotr R. Frankowski)

Aluminiowe panele w Ferrari 612 są wrażliwe na wgniecenia i uderzenia. Szukać należy śladów niechlujnych napraw – jeśli cokolwiek wzbudza podejrzenia, zostawić auto w spokoju i poszukać innego.

Podwozie

zawieszenie Ferrari 612
Koniecznie trzeba sprawdzić stan zawieszenia. Zaniedbane może być niebezpieczne podczas jazdy (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Wszystko pracuje prawidłowo tylko wtedy, gdy każdy element jest w idealnym stanie. Sprawdzenie zawieszenia warto powierzyć specjaliście – wóz z usterkami będzie niebezpieczny w prowadzeniu. Ferrari 612 posiada ESP, zatem w sytuacjach ekstremalnych jazda nim wymaga nieco mniejszego talentu aniżeli jazda wcześniejszymi modelami.

Wnętrze

wyświetlacze Ferrari 612
Po latach nie wszystko może idealnie wyglądać. Koniecznie sprawdźcie stan wyświetlaczy. Jakiekolwiek usterki mogą być bardzo kosztowne (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Tutaj jest kilka słabości, trzeba cierpliwie zbadać każdy element i powstrzymać się od impulsywnych decyzji. Po pierwsze górna część tablicy przyrządów potrafi brzydko kurczyć się oraz pękać od ekspozycji na UV, jeśli auto spędziło dużą część swojego żywota w bardzo słonecznych krajach. Po drugie niektóre przełączniki stają się z wiekiem lepkie (degeneruje się tworzywo sztuczne) – trzeba sprawdzić stan każdego i oczywiście sprawdzić, czy działa prawidłowo. Po trzecie i najważniejsze, jeśli sprzedawca mówi nam, że problemy z działaniem wyświetlaczy “to tylko jakiś przewód albo bezpiecznik, łatwo naprawić”, poślijmy go do diabła i szukajmy innego auta. Nieprawidłowe działanie wyświetlaczy oznacza zazwyczaj albo awarię ich zasilania, albo awarię całej płyty głównej, która nimi steruje – każda z ewentualności oznacza bardzo wysokie koszty naprawy.

Werdykt

Lampy Ferrari 612
Kupić i cieszyć się jazdą (fot. Piotr R. Frankowski/Automotyw.com)

Niemodne do niedawna Ferrari o wielu zaletach. Obecnie dobry zakup – egzemplarz z pełną historią serwisową i w idealnym stanie raczej już nie stanieje, można więc używać go do woli, nie bojąc się nadmiernej utraty wartości.

Historia Ferrari 612

2004: premiera 612 Scaglietti
2007: facelifting
2011: zakończenie produkcji

Dane techniczne Ferrari 612

Moc silnika: 540 KM
Maksymalny moment obrotowy: 589 Nm
Masa własna: 1875 kg
Prędkość maksymalna: 315 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 4,2 s
Zużycie paliwa: 13-32 l/100 km

Total
0
Shares