Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochody elektryczne i spalinowe. ICCT obala naukowo popularny mit

Samochody elektryczne nie są bardziej emisyjne od spalinowych – niezależnie od przyjętych warunków (fot. Shutterstock)

O jakim micie mowa? Otóż wielu przeciwników elektromobilności, z uporem godnym lepszej sprawy twierdzi, że samochody elektryczne w rzeczywistości nie są bardziej “zielone” od aut spalinowych. Mimo, że wielokrotnie już pojawiały się publikacje naukowe obalające tę hipotezę, do sprawy – w również naukowy sposób – odniosła się Międzynarodowa Rada ds. Czystego Transportu (ICCT – International Council on Clean Transportation).

Elektromobilność, a globalne zużycie energii

Argumentacja przeciwników elektromobilności jest tyleż zrozumiała, co oparta na fałszywych przesłankach. I tak. Prawdą jest, że zeroemisyjne pojazdy elektryczne zasilane z akumulatorów podczas jazdy nie emitują żadnych gazów (w przeciwieństwie do jakiegokolwiek pojazdu spalinowego). Prawdą jest również, że sama jazda nie odpowiada za ślad węglowy pozostawiany przez auto elektryczne w całym cyklu życia produktu. Na tym właśnie opiera się mit: samochody elektryczne też “trują”, bo przecież podczas ładowania najczęściej pobierają “brudny prąd z węgla”. W efekcie – jak twierdzą antyelektromobilni mitomani – “elektryk” jest równie szkodliwy (jak nie bardziej) jak samochodów spalinowy. To nieprawda.

ICCT porównało cały cykl życia

ICCT zbadało cały cykl życia samochodu osobowego: od pozyskania materiałów do budowy (np. akumulatorów, czy silników spalinowych) poprzez ładowanie/tankowanie (wydobycie ropy naftowej też jest “kosztowne” jeżeli chodzi o ślad węglowy, tak jak wydobycie węgla trafiającego do elektrowni), eksploatację aż do utylizacji pojazdu. W efekcie uzyskano średni poziom emisji CO2 w całym cyklu życia produktu (tu: samochodu, niezależnie z jakim napędem). Następnie skompilowane dane dotyczące śladu węglowego aut elektrycznych i spalinowych uszeregowano względem miksu energetycznego poszczególnych regionów świata. Pod uwagę wzięto: Europę, Stany Zjednoczone, Chiny i Indie. Na tej podstawie obliczono średnie emisje w całym cyklu życia pojazdu. Poniżej slajd prezentujący rezultaty w spójnej formie.

ICCT
Prezentacja wyników badań ICCT porównujących ślad węglowy aut spalinowych i elektrycznych (źr. ICCT)

Jak widać, niezależnie od tego jak bardzo “brudny” jest prąd w danym regionie, samochody spalinowe i tak na każdy przejechany kilometr emitują znacznie więcej (średnio) gram CO2 po uwzględnieniu wszystkich czynników emisyjnych (produkcja paliwa/energii, konsumpcja paliwa, produkcja aut, produkcja baterii, czy obsługa aut.

Ile aut elektrycznych w 2030 roku?

Jeżeli jesteście dokładnie zainteresowani rozwianiem wszelkich wątpliwości związanych z faktyczną emisyjnością aut spalinowych i elektrycznych, zachęcamy do samodzielnego przestudiowania 86-stronicowego raportu ICCT pt. “A Global Comparison of The Life-Cycle Greenhouse Gas Emission of Combustion Engine and Electric Passenger Cars“, udostępnionego przez tę organizację bezpłatnie (publikacja w języku angielskim, format PDF)

Total
0
Shares