Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Seat – marka nieodkryta. 5 faktów o hiszpańskim producencie aut

Historia marki Seat sięga lat 50. XX wieku. Firma ma na swoim koncie kilka znaczących i przełomowych modeli, ale wielu klientów nie zdaje sobie sprawy ze zróżnicowanej historii marki. Jak wyglądał pierwszy elektryczny pojazd z logo Seata i jakie osobistości poruszały się autami producenta na co dzień?

Historia marki Seat – nieznane fakty

Faktem jest, że pierwszy samochód z logo hiszpańskiego producenta zjechał z taśm produkcyjnych w listopadzie 1953 roku. Był to dokładnie model 1400 z silnikiem o mocy 44 KM. Pojazd rozpędzał się do 120 km/h. Dziennie fabryka była w stanie wówczas wyprodukować 5 samochodów, a zatrudniała 925 osób. Obecnie w portfolio marki znajduje się ponad 50 modeli aut, a pracuje przy nich ponad 15 000 specjalistów jako część Grupy Volkswagen.

Znani klienci

Seat Panda
Specjalnie przygotowany egzemplarz Seata Pandy dla papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Hiszpanii (fot. materiały prasowe)

Marka Seat może pochwalić się kilkoma znanymi osobistościami, które poruszały się pojazdami z logo producenta właśnie. Obecny król Hiszpanii, Filip Vi, otrzymał model Ibiza od swojego ojca na 18. urodziny. Jeździł nim przez lata, by w końcu auto trafiło do kolekcji aut historycznych marki.

W latach 80. powstał również specjalny egzemplarz Seata Pandy. Miał on przewieźć papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Hiszpanii. Watykański papamobil okazał się za szeroki, by zmieścić się w bramach stadionów Camp Nou i Santiago Bernabeu. Inżynierowie marki przyszli z pomocą i dostosowali Pandę do potrzeb wydarzenia.

Pierwsze elektryczne auto

SEAT Toledo Electric
Seat Toledo Electric to pierwszy w pełni elektryczny pojazd w ofercie hiszpańskiej marki z 1992 roku (fot. materiały prasowe)

W 1992 roku marka zaprezentowała pierwszy elektryczny pojazd według własnego projektu. Seat Toledo Electric stał się oficjalnym samochodem XXV Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Pojazd wyposażony był przede wszystkim w 16 akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Te zwiększyły masę konstrukcji o ponad pół tony, ale za to zapewniły 65 km bezemisyjnego zasięgu.

Faktem jest, że hiszpańska marka użyczyła organizatorom wydarzenia sportowego 2000 aut do przewozu sportowców, dziennikarzy, obsługi. Dodatkowo, do hiszpańskich medalistów Igrzysk trafiły luksusowe auta z tradycyjnym napędem, Toledo Podium, wyposażone m.in. w telefon stacjonarny i faks.

Współpraca z Fiatem

Seat 600
Seat 600 powstał na licencji Fiata 600 (fot. materiały prasowe)

Marka Seat przez wiele lat była związana z włoskim producentem samochodów. Faktem jest, że Hiszpanie przez pierwsze trzy dekady korzystali z licencji Fiata. Początkowo sukces zapewnił model 600 produkowany na bazie Fiata 600. Ten z kolei konstrukcyjnie zbliżony był do dobrze znanego z historii motoryzacji, również tej rodzime, Fiata 126p. To on zmotoryzował Hiszpanię.

Seat – milionowy samochód

Seat 124
Seat 124 to milionowy egzemplarz Seata, który wyjechał z hiszpańskiej fabryki (fot. materiały prasowe)

Milionowym egzemplarzem wyprodukowanym przez Seata był model 124. Wyjechał z hiszpańskiej fabryki w 1969 roku. Firma zdecydowała się wylosować szczęśliwca, któremu podaruje egzemplarza spośród swoich pracowników. Pech chciał, że trafiło na pracownika, który nie miał prawa jazdy. Seat odkupił więc pojazd i ten dołączył do kolekcji aut historycznych.

Pasjonaci marki wybierają nazwę modelu

Seat zdecydował się zapytać swoich fanów o propozycje nazw dla jednego z modeli. W otwartym plebiscycie udało się wyłonić nazwę Tarraco, która nawiązywała bezpośrednio do hiszpańskiego miasta Tarragona nad Morzem Śródziemnym. Tę pomysł wybrało ponad 52 tysiące osób.

Ciekawostką z portfolio marki jest również fakt, że od 1982 roku kolejne modele Seata są nazywane na cześć hiszpańskich miast i regionów, Wcześniej pojazdy oznaczano pojemnością silnika.

Total
0
Shares