Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

SEAT ogłasza wyniki sprzedaży i plany na przyszłość

Seat i Cupra mimo straty netto i znacznie niższego poziomu sprzedaży w 2020 roku niż w latach poprzednich nie zwalnia tempa.
Seat Annual Press Conference
Seat Annual Press Conference (źr. SEAT)

Zakończyła się właśnie coroczna konferencja prasowa SEAT, na której zaprezentowano wyniki finansowe za rok ubiegły, a także ujawniono plany na najbliższą przyszłość. W telegraficznym skrócie podsumowujemy to wydarzenie.

Wyniki sprzedaży SEAT & CUPRA (źr. SEAT)

SEAT (marki Seat & Cupra) za rok 2020 uzyskał wynik sprzedaży na poziomie nieco ponad 8,7 miliarda euro. Rezultat ten jest gorszy niż w 2019 roku, co jest zrozumiałe – pandemia. Jest jednak gorszy także od dwóch poprzednich lat.

Większość przychodów marki generuje eksport (źr. SEAT)

Podstawowym źródłem przychodów marek Seat i Cupra jest eksport. Wewnętrza sprzedaż na hiszpańskim rynku ma wartość netto 1,5 miliarda euro co odpowiada za 18 proc. całej sprzedaży. 7,2 miliarda hiszpańska marka w Grupie VW pozyskała z rynku światowego.

Zysk po opodatkowaniu to 194 mln euro na minusie (źr. SEAT)

Zysk po opodatkowaniu za rok 2020 to w zasadzie strata na poziomie 194 milionów euro. Wynik operacyjny hiszpańskich marek (-418 mln euro) jest nieco słabszy niż analogiczna wartość dla całej grupy Volkswagen Aktiengesellschaft.

Wskaźnik EBITDA (czyli zysk operacyjny brutto, bez podatków, amortyzacji oraz bez potrącania odsetek od zaciągniętych zobowiązań) za rok 2020 wyniósł 157 milionów euro.

Wskaźnik inwestycji nieco spadł, ale SEAT wciąż mocno inwestuje (źr. SEAT)

Suma wydatków inwestycyjnych, w tym na badania i rozwój przekroczyła w ubiegłym roku miliard euro, co widać na powyższym wykresie. Choć jest to niższy poziom niż w dwóch poprzednich latach, to SEAT deklaruje, że zamierza stale utrzymywać roczny poziom inwestycji na poziomie nie niższym od miliarda euro.

Kluczowe dane finansowe za rok 2020 (źr. SEAT)

Na powyższym slajdzie prezentowane jest zestawienie najważniejszych danych finansowych. Warto zaznaczyć, że mimo straty netto Seat i Cupra zachowują niezłą płynność finansową. Przepływy pieniężne na poziomie 466 mln euro wskazują, że problemu z płynnością hiszpańskie marki nie mają. Podczas konferencji przedstawiciele zarządu pochwalili się też, że mimo pandemii zatrudnienie w Martorell nie spadło, a wzrosło – zatrudniono ponad 250 nowych specjalistów, co ma związek z bardzo szeroką (najszerszą w historii) gamą modelową marek Seat i Cupra.

Główne punkty na przyszłość (źr. SEAT)

Szczegółowych planów co do najbliższej przyszłości nie zdradzono. Wiadomo jednak, że hiszpański producent z grupy VW wprowadzi do produkcji w pełni elektryczny model Cupra Born (o którym już pisaliśmy), zwiększone zostanie także zróżnicowanie zespołów napędowych – mówiąc po ludzku: hybryd plug-in będzie więcej.

Cupra Formentor ma być głównym motorem napędowym marki Cupra (źr. SEAT)

W najbliższej przyszłości “koniem pociągowym” hiszpańskiego biznesu ma być nowa Cupra Formentor (świetne auto – przeczytajcie naszą recenzję tego modelu). Planowany udział tego modelu w całkowitej sprzedaży marki Cupra w tym roku to 50 proc. Oprócz tego Seat zapowiedział wprowadzenie do swojego portfolio nowych modeli Ibiza i Arona. Na razie jednak za wcześnie by poznać szczegóły tych modeli.

Total
0
Shares