Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Škoda Karoq – jest na pewno przestronna

Nowa Škoda Karoq ujrzała oficjalnie światło dzienne. Odświeżona stylistyka, zmodernizowana technika i niezmiennie przestronne wnętrze.
Škoda Karoq Sportline (fot. Skoda)

Czeska marka oficjalnie zaprezentowała nowego, odświeżonego, średniego SUV-a. Škoda Karoq z nowymi reflektorami, animowanymi efektami świetlnymi na tylnym pasie na powitanie, dynamicznymi kierunkowskazami. We wnętrzu nowa stylistyka wykorzystująca ekologiczne materiały. Auto trafi do salonów na wiosnę przyszłego roku. Co jeszcze się zmieniło?

Škoda Karoq Style (fot. Skoda)

Karoq to popularne auto. Czeska marka pochwaliła się, że dotychczas klientów znalazło ponad pół miliona egzemplarzy tego modelu, co plasuje Karoq na drugim miejscu wśród SUV-ów Skody. Podstawowe zmiany promowane przez producenta w najnowszej odsłonie tego auta to “nowy” design (nie oszukujmy się, zmiany są, ale nie ryzykowano awangardą), poprawiona aerodynamika (współczynnik Cx=0,30), nowocześniejsza i wzbogacona asysta kierowcy oraz zmodernizowany system inforozrywki. Zacznijmy jednak od silników.

Škoda Karoq Sportline (fot. Skoda)

Gama silnikowa

Najmocniejsza jednostka 2.0 TSI 190 KM trafi wyłącznie do wersji Škoda Karoq Sportline (fot. Skoda)

Nowa Škoda Karoq dostępna będzie z pięcioma wersjami silników spalinowych, zarówno jednostkami benzynowymi z serii TSI Evo, jak i z silnikami wysokoprężnymi TDI Evo. Turbodoładowane jednostki benzynowe będą dostępne w pojemnościach 1.0, 1,5 oraz 2.0 litra, a ich moc to odpowiednio: 81, 110 i 140 kW (od 110 KM, poprzez 150 KM do 190 KM). Oprócz tego do wyboru będą jeszcze dwa warianty diesla, oba TDI Evo mają tę samą pojemność (2.0), ale różne moce: 85 kW (115 KM) oraz 110 kW (150 KM).

W celu redukcji emisji i zmniejszenia zużycia paliwa w silnikach benzynowych zmniejszono tarcie wewnętrze, dodatkowo jednostka 1.5 TSI Evo wyposażona jest w funkcję dezaktywacji połowy cylindrów (z czterech przy małym zapotrzebowaniu na moc działają tylko dwa).

Do wyboru pięć wersji silnikowych (fot. Skoda)

Z kolei w silnikach wysokoprężnych przeprojektowano wał korbowy, co ma wpłynąć na mniejsze spalanie, za ograniczenie emisji (przede wszystkim tlenków azotu) odpowiada zmodernizowany układ selektywnej redukcji katalitycznej.

Jeżeli chodzi o przeniesienie mocy silników, klienci będą mieć do wyboru zarówno manualne skrzynie biegów, jak i dwusprzęgłowy automat DSG. Automatyczna przekładnia będzie standardowym wyposażeniem nowego Karoq z silnikiem 2.0 TSI bez względu na poziom wyposażenia. Napęd albo na przednią oś, albo 4×4.

Wnętrze bardziej eko – nowe materiały

Škoda Karoq Style z ekologicznym wnętrzem (fot. Skoda)

Klienci będą mogli zamówić nową Škodę Karoq z opcjonalną tapicerką eco, w której wykorzystano materiały i włókna opracowane w wyniku recyklingu. Pokrycia siedzeń mogą być wykonane z przetworzonych butelek PET.

Škoda Karoq Style (fot. Skoda)

Oczywiście co do przestronności wnętrza trudno mieć jakiekolwiek obawy o tę kwestię. Bagażnik jak na kompaktowego SUV-a jest wręcz olbrzymi – deklarowana pojemność przez producenta to do 521 litrów.

Škoda Karoq Sportline – topowa wersja

Škoda Karoq Sportline (fot. Skoda)

Topową odmianą odświeżonego SUV-a z Czech jest wersja Karoq Sportline 2.0 TSI. Oprócz najmocniejszej w gamie, 190-konnej jednostki łączonej w standardzie z napędem na 4 koła i skrzynią DSG, wersja ta wyróżnia się też odmienną stylistyką nadwozia i wnętrza.

Škoda Karoq Sportline (fot. Skoda)

Z zewnątrz uwagę w tej odmianie przykuwają sportowe felgi aluminiowe o średnicy do 20 cali i liczne czarne detale, takie jak osłona chłodnicy, listwy okienne, podłużne relingi dachowe i obudowy lusterek zewnętrznych. Warto zaznaczyć, że najmocniejsza jednostka 2.0 TSI w gamie o mocy 140 kW (190 KM) oferowana będzie wyłącznie w tej odmianie odświeżonego, czeskiego SUV-a.

Wnętrze Karoq Sportline (fot. Skoda)

Wnętrze to bogate wyposażenie w standardzie oraz sportowe siedzenia pokryte oddychającym materiałem ThermoFlux. Fotele mają zintegrowane zagłówki, a kierowca w tej odmianie ma przed sobą trójramienną, sportową kierownicę (w pozostałych odmianach jest dwuramienna).

Škoda Karoq Sportline (fot. Skoda)

Ceny nie zostały jeszcze ujawnione, te poznamy przed debiutem nowych egzemplarzy Karoq w salonach, co nastąpi na wiosnę przyszłego roku.

Total
0
Shares